| Vladi4ok a întrebat:

Ce este otpustul(bisericesc)?

6 răspunsuri:
| Silviuloan a răspuns:

Este rugaciunea cu care se inchieie slujbele bisericesti

| RaduMD a răspuns:

Este rugăciunea finală a unei slujbe. Sunt rugăciuni de deschidere, numite "rugăciuni începătoare" şi rugăciuni de închidere, numite "otpust". Imediat după otpust, corul sau strana (dacă există) rosteşte "Amin"-ul final, asemănător celui iniţial: un "Amin" foarte prelungit şi melodios.

Răspuns utilizator avertizat
| Valentyn22 a răspuns:

Cred ca ai vrut sa scrii postul nu daca da uite un link http://www.parohiaortodoxabenidorm.com/......icesc.html

| Coyotul a răspuns (pentru Valentyn22):

Nu otpustul e cu totul alceva

| Coyotul a răspuns:

Este incheierea pe care o face un preot la sfarsitul orcarei slujbe bisericesti.