| William a întrebat:

Cred ca multi dintre voi ati auzit de cei patru calareti ai apocalipsei, si as vrea sa va intreb ceva legat de al 3-lea calaret. Ce credeti ca inseamna "O masura de grîu pentru un leu. Trei masuri de orz pentru un leu. Dar să nu vătămi untdelemnul şi vinul’? Aici este tot citatul in caz ca va este de folos " Când a rupt Mielul pecetea a treia, am auzit pe a treia făptura vie zicând: ‘Vino şi vezil ‘ M-am uitat si iata ca s-a arătat un cal negru. Cel ce sta pe el avea în mîna o cumpană; şi în mijlocul celor patru fapturi vii am auzit un glas care zicea: ‘O masura de grîu pentru un leu. Trei masuri de orz pentru un leu. Dar să nu vătămi untdelemnul şi vinul"

5 răspunsuri:
| William explică:

Asa ca tine?

| 6DuckMeJesus a răspuns:

E atat de abstract ca poti gasi cate o interpretare la fiecare lectura...

De exemplu, leul fiind considerat 'puternic', faptul ca dai orz sau grau pe putere si nu vin si ulei, poate insemna ca trasezi o linie intre cele lumesti, lei-putere, fata de cele divine, d-zeu.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In timpul sfarsitului, cei instariti mai pot cumpara hrana, contra cost.Astea sunt graul si orzul. Untdelemnul inseamna antidotul pentru suferinta, mirul binecuvantarii divine, iar vinul reprezinta sangele lui Hristos, care a curatit pacatele oamenilor care au crezut in El, sangele care mantuieste.La venirea sfarsitului,hrana se va mai gasi,contra cost, caci nimeni nu va mai face invitatii la masa, dar nu va mai exista nici iertare-prin ungere cu ulei-, nici mantuire, adica vinul care este simbolul na ceea ce am spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foametea.scumpirea alimentelor. fuga de munca si goana dupa bani va duce la aceste efecte.cred ca deja ai observat, dupa seceta din anul acesta scumpirile de pe piata. daca va dura trei sau sapte ani, va fi vai si amar.fiindca numa cu ulei si vin nu o duci prea mult. vorba vine.

| William explică (pentru anonim_4396):

Mai ales ca eu nu mananc mancaruri grase si alcool nu beau deloc.