| anonim_4396 a întrebat:

credeţi în Dumnezeu? Vă temeţi de el?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu = poate fi si zeus si brahma si vishnu si alah si iahve,eu nu cred in zeii,vorba lui Eminescu eu nu cred in biserica nici in dumnezeu nici in rai nici in iad, in prezent credinta in dumnezeu =o credinta oarba care nu are la baza nimic,decat confortul de a crede atat, toate credintele false inchid ratiunea si mintea umana,daca exista un creator panteist,deist sunt convins ca vrea sa ne folosim ratiunea,iar iahve este un zeu tribial,evreiesc copiat de la canaiti, oricine poate cunoaste asta,evrei recunosc asta,teologi stiu asta,vechiul testament este o colectie de basme copy paste transmise oral apoi in scris mult mai tarziu, sa ales ce sa vrut, sunt atatea povesti evreiesti interesante despre creatie, potop, copy paste din altele, noul testament scris de catre 4 anonimi dupa 40-60 de ani de la moartea lui iisus,evangelile difera intre ele, nu sunt scrise de martori oculari si in limba greaca, in primele secole fiind anonime apoi au primit un nume, orice teolog stie asta, orice preot, nu se invata asta ca nu se invata nici macar biblia, faza cu temerea iadul este o inventie religioasa, repet si in cazul noului testament sunt mai multe variante, doar una a fost aleasa oare de ce?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru mine Dumnezeu este un personaj dintr-o poveste. Nu am cum să mă tem de un personaj dintr-o poveste.

| Panamax a răspuns:

Biblia este doar o carte de povesti cu talc.
Cele mai multe sunt penibile si reflecta mentalitatea oamenilor de acum 3000 de ani.
Dar lucrurile nu sunt atat de simple.
Exista niste legi care functioneaza, indiferent de spiridusii in care oamenii s-au hotarat sa creada.
Ignorarea acestor legi nu te scuteste de efectele lor.
Religiile au descoperit cateva, dar mai sunt multe altele.
Ideea este ca daca calci pe bec trebuie sa suporti efectele.Cand unde si cum este explicat pe undeva.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu asta ar trebui sa fie grija lumii acum. Sunt lucruri mult mai importante care se petrec in momentul de fata decat zeul fictiv al evreilor.

| Mircea08 a răspuns:

Cred in Dumnezeu, si nu imi este frica de cel care ma iubeste.
"In dragoste nu este frica; ci dragostea desavirsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme, n-a ajuns desavirsit in dragoste." (1Ioa.4:18)

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu si nu.

| BlackOldSun a răspuns:

Cand cineva sta ferm si spune ''sunt o persoana bazata pe credinta'', el nu ar trebui sa primeasca respect pentru asta.

El crede ca afirmatia lui e o expresie demna de respect ''sunt o persoana bazata pe credinta''. In alte cuvinte, ''sunt o persoana care care practic ar crede abolut orice fara nici o dovada''.
Mai gandeste-te!winking

| Ivanov27 a răspuns:

Salut, eu personal nu cred in Dumnezeu, automat nu ma tem. Daca tu crezi in Dumnezeu nu sunt de acord cu faptul ca ar trebui sa te temi de El, nu inteleg de ce ar trebui sa-ti fie teama, ar trebui sa gasesti liniste, pace, alinare in Dumnezeu.