| Marius_Grigore_1989 a întrebat:

Daca vreau sa ma calugaresc, cum trebuie sa procedez? E simplu adica ma pot duce pur si simplu la o manastire sau?

Răspuns Câştigător
| sitărescu a răspuns:

1 Discută cu preotul tău duhovnic.

2. Discută la Spovedanie cu starețul Mănăstirii în care te duci.

3. Spune-i că vrei să intrii în ascultare, ei îți vor da tot felul de sarcini pentru ca să te încerce și să-ți observe personalitatea și înclinările spre păcat- (slăbiciunile pe care le are fiecare om. )

Perioada până la tunderea în monahism propriu-zisă poate dura și 3 ani.

4. Ia în calcul că poți fi pentru
căsătorie, psihicul îți va semnala.

Dacă experimentezi :
-depresii prelungite,
-stări de suicid,
-procuparea gândului spre a păcătui fără să fii descoperit,
-lipsa de iubire față de frații cu care conviețuiești,
-porniri ale mâniei și gânduri criminale

Semnalează-le starețului și

Pleacă de acolo pentru că nu e de tine călugăria!

Foarte puțini fac față la Mănăstire cu adevărat, nu e nici o rușine să spui stop și să te întorci acasă cu demnitate, decât să nu te ridici la înălțimea călugăriei și să arzi.(asta înainte să îmbraci rasa monahală!)

"Vreau o manastire fara tehnoligie"

Sunt câteva pe Muntele Athos, în Țară la Mănăstirea Sihăstria cred, în Rarău se găsesc câteva.

Dar, dacă, începi într-un regim prea aspru, cu care nu ești obișnuit acasă, te vei "topi" repede și vei pleca.

Ia în calcul faptul că, viața monahului e încununată cu multe ispite, de aceea intrarea în mănăstire culminează cu lepădarea de sine și de părerile proprii și călirea gândurilor prin cuptorul Spovedaniei și prin ascultare față de duhovnic și de frați.

Asta pentru a descâlci încolăcirile patimilor cu ajutorul fraților căliți deja și pentru a urca spiritual până la idealul monahului- Viețuirea în Chip Îngeresc încă de pe pământ.

11 răspunsuri:
| Cocîrlăndosu a răspuns:

Da, te duci la mănăstire şi spui acolo ce ţi-a trecut prin cap legat de viitorul tău! Cei de acolo te vor lămuri în ce direcţie să o iei.

| Marius_Grigore_1989 explică:

Vreau o manstire fara tehnoligie sau mai stiu eu ce chesti chiar si fara curent electric daca este posibil

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru Marius_Grigore_1989):

Acuma, mai ai şi pretenţii! Du-te-n deşert!

| WholeWorldTeam a răspuns:

Incearca pe muntele Athos.

| Lizzu a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

laughing Hai mai!

| Lizzu a răspuns:

Poti vorbi cu un preot pe care il crezi mai real si mai implicat in credinta si te poate indruma el catre cateva locuri si manastiri.
Sau te poti duce la o manastire pe care ai vizitat-o tu si ti-a ramas in inima. Mergi acolo si vorbesti cu un staret sau... oricine, ma pricep, si ei te vor indruma happy

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru Lizzu):

Mie mi se pare că e un pui de troll!

| Lizzu a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

laughing Asta e dezavantajul internetului happy e o iluzie si nu infatiseaza adevarata noastra fata...iar noi putem interpreta ce ne arata imaginatia si nu realul din persoana.

| sitărescu a răspuns:

Și un alt aspect important, fă-ți toate analizele ca să te asiguri că geneticul tău poate duce regimul aspru de acolo și să nu vei fi o povară pentru ceilalți, ca să trebuiască să te îngrijească cineva mereu, dacă te îmbolnăvești des.

Fă-ți și analize psihiatrice și eventuale tomografii.

Pt că au fost cazuri de oameni cu probleme care s-au infiltrat în mănăstiri.

Unul dintre ei, chiar a încercat să-l asasineze pe Părintele Iustin Pârvu pentru că "vocile i-au poruncit".

Cu Mănăstirea nu e de joacă!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Cand te calugaresti, nu te duci la manastire doar sa scapi de lume. Trebuie sa iti dai tot devotamentul, si toata viata inainte pentru Hristos!

| danay72 a răspuns:

Daca vrei sa ai o relatie buna cu Dumnezeu straduieste-te sa studiezi Biblia si sa aplici normele sale.www.jw.org