| geo4you93 a întrebat:

Am 18 ani si vreau sa ma calugaresc pentru a fi departe de viata care si asa mi-a fost nu prea normala... nu vreau sa ma plang da m-am saturat de ceea ce am facut si ce am in minte sa fac! Simt ca o sa ajung ceva pierdut si nu veau.
Deci se poate sa ma calugaresc? daca da unde si ce trebuie sa fac! sad va rog frumos ajutati-ma

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am uitat atent in randurile tale si esti genul de fiinta care iubeste repede insa si mai repede se lauda leapada.
Trebuie sa stii ca viata de calugar/calugarita nu este usorara ci foarte grea, de altfel am ferma convingere ca daca vroiai pur si simplu te duceai pana acum.
Imi dau seama dupa exprimare ca nu ai fost macar foarte des la biserica, ai rupt legatura, acum ai doar dezamagiri foarte multe si apasari grele, suferi foarte mult din anumite motive pe care le intuiesc dar iti respect intimitatea si n-o sa le postez aici.
Inca nu te cunosti foarte bine, este un semn ca nu ai prieteni buni, altfel ai fi fvazut la tine prin ei propria ta persona si ai fi stiut ce anume sa faci.

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca esti convinsa ca doresti cu adevarat acest lucru,fa-o.Daca nu,atunci poti sa traiesti cu Dumnezeu in fiecare zi sa ai o relatie personala cu El prin rugaciune, prin citirea Cuvantului, prin fapte bune. Poti sa devii un om nascut din nou si in mijlocul familiei. Poti sa fii un exemplu pentru cei din jur.Cu ajutorul lui Dumnezeu, totul este posibil.Deschide-ti inima inaintea lui Dumnezeu, si El te va ajuta.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Du-te la o manastire si vorbeste cu preotul de acolo.

| Ecea a răspuns:

Lasati omul in pace.
Calugareste-te,foarte bine.
Este un lucru bun,se poate de la orice varsta, poti merge la orice manastire doresti.

Nu te lua dupa ce spun ei.
Du-te pe calea cea buna, astfel mai scapam de oamenii slabi lipsiti de ratiune si logica.

| DorelSudoru a răspuns:

Ceai fumat ma?:OSa te calugarestilaughingNu zic sa nu crezi in d-zeu(desi ar fi indicat) da sa nu mananci si sa stai in biserica toata ziuarolling on the floorMai gandeste-te ai doar 18 ani nu cred ca sti ce facistraight facestraight face
@ZuZu Depinde cu cine vorbesti nu cred ca cineva a zis astarolling on the floor

| MoonLight a răspuns:

Fa-te Ursulina.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Lasati-o sa faca ce vrea. E decizia ei, si e un lucru foarte bun acesta. Vrei s-o vezi mai tarziu pe centura? Nu prea cred.

| Foxie2 a răspuns:

Du-te la o manastire si vorbeste cu un preot sau niste calugari.Dar ai grija dupa ce devi calugar nu poti sa te mai intorci, altfel faci mari pacate. Mai bine ia-i intreba si pe parinti tai, sa te sustina. E adevarat si eu m-am saturat de toti satanisti astia.Ce sa faci? in Dumnezeu nu cred dar in Satana da, Iti va explica preotul tot ce trebuie sa faci, doar sa fi hotarat in ceea ce vrei!
Mult Succes!

| Flav a răspuns:

Mai esti virgin? Daca esti fata, ia-ti gandul rapid.
Se poate. O sa-ti stabilesc un meeting cu Ema.

| Nordic a răspuns:

Nu nu nununu. Decizia asta e prea importanta. Nu cauta raspunsuri aici. Vorbeste cu un preot.

| Ezyo a răspuns:

Esti la cea mai frumoasa varsta din viata ta, si cu aceasta ocazie iti doresc inca multi inainte! De ce sa te calugaresti? La manastire nu merg neaparat oamenii nerealizati in lume, sau cu deceptii pe plan sentimental, profesional sau personal, doar tu crezi asta,poti sa te rogi si acasa linistit.
Sunt si alte solutii de "a-ti fi departe de viata asta nu prea normala".Ai facut deja un pas bun,recunoscandu-ti ca te-ai saturat de ceea ce ai facut.Ce ai in minte sa faci? Banuiesc ca inca esti la scoala, in cazul asta te sfatuiesc sa-ti termini scoala, cauta-ti un job si... enjoy the free life!

| Kazimir a răspuns:

Te`ai gandit si la ce secta sa alegi? happy

| ioana1704 a răspuns:

Lasa prostiile! pune mana si citeste diverse carti de la diverse culte. de asemenea iti recomand un pelerinaj la Medjugorje in Bosnia Hertegovina. te poti inscdrie prin Biserica sau pe net. Dupa ce vei veni de acolo vei vedea ca viata e frumoasa, d-zeu iarta, deoarece " asa de mult a iubit lumea incat a trimis pe unicul sau fiu ca toti ce cred in el sa nu moara ci sa aiba viata vesnica ". tine-ma la curent, ppoate te mai pot sfatui.

| florina200 a răspuns:

Da t poti duce la o manastire de maici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu un preot, sa te indrume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragule, un astfel de raspuns nu-l vei afla pe internet. Nu te lua tu dupa ce spune unul si altul. Ai duhovnic? Mergi la el si va stii ce sa iti spuna! Nu ai? Fa-ti! Mergi la manastire, spovedeste-te si cere sfatul unui duhovnic bun. Calugaria nu-i fuga de cele lumesti, ci fuga carte o mai mare si mai grea cruce.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Trebuie sa simti cu adevarat ca vrei sa faci acest pas.Sa nu-ti para rau!
Vorbeste cu un preot!

| emima a răspuns:

Vb cu un preot sau du-te la manastirea de unde vrei sa faci parte si trebuie indruma ei Dumnezeu sa te ajute!

| IlegalSmile a răspuns:

Heii

Daca vrei sa te calugaresti vorbeste cu un preot happy
El iti v'a spune ce e de facut...

Si mi se pare ca faci o alegere foarte bune happy

Bafta!
Pa, pa^^

| larisa_4510 a răspuns:

Eu zic ca nu faci o alegere buna! Fata ai tot viitorul inainte! D c sa ti-l irosesti intr-o biserica?sadEu nu as face asa ceva.Parintii tai ce zic? Eu nu cred ca sunt de acord cu ce vrei sa faci u.Parintii tai cum se simt oare cand stiu ca u vrei sa te calugarestisad? Gandeste-te si ai mare grija! EU TE-AS SFATUI SA NU FACI PASUL ASTA! Parerea mea. Sper ca te-am ajutat. Funditssa sau vot?

| cryssu0896 a răspuns:

Du-te la o manastire. te vor primi sigur si vorbeste si cu un preot.

| bbubby a răspuns:

Ce sa faci? Mai e una sa "il cauti" pe Dumnezeu pentru ajutor si pentru a trece mai usor de probleme si alta e sa te calugaresti. odata ce a facut acest pas nu mai poti da inapoi. e f grea viata de calugaritawinking sa nu crezi ca e doar inchinaciune si rugaciune laughing trebuie sa sapi gradina alora de la manastire, sa gatesti sa faci curat, toate veniturile tale nu poti sa le pastrezi le dai manastirii, tot ca o sluga esti si acolo! asa ca mai bine stai tu locului ca viata e frumoasa asa cum este. ai 18 ani si trebuie sa te gandesti la studiile tale. Esti tanara profita de acest lucru pentru ca in viata iti e dat o singura copilarie, nu o ruina. Timp de munca vei avea destul. Ori cat de multe greutati ai intampina face parte din viata daca cineva te uraste iti face rau ai pierdut pe cineva drag sau mai stiu eu ce nu trebuie sa fugi infruntale pentru ca vei avea si momente in care sa zambesti asta este sigur

| OvidiuOchelaristu a răspuns:

Cea mai mare prostie pe care poti sa o faci.sa te inchizi in chilie si sa te rogi...eu zic sa nu

| geo4you93 explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile date.(si cele negative si cele pozitive) o sa tin cont de parerea voastra,app pentru cei care sau adresat la feminin SUNT BAIAT,nu am fumat nimic,nu am baut sunt perfect sanatos,insa am facut niste lucruri foarte urate care cred ca ma vor bantuii toata viata,stiu ce presupune sa fii calugar,pur si simplu vreau sa o fac, intr-adevar nu acum putin mai tarziu dar sigur vreau sa o fac poate asa scap de alte ganduri si ma voi revansa fata de dumnezeusad, multumesc inca o data pentru sfaturi

| Cristian_Bogdan_1984 a răspuns:

La manastire ai o perioda de proba, nimeni nu te calugareste direct.

| Biscu_Ramona_1993 a răspuns:

Si eu as vrea sa ma calugaresc...simt oarecum ca locul meu nu e in viata normala...nu ma simt suficient de puternica, ca sa pot rezista.