| SaraCamelia a întrebat:

De cate ori poate ierta Dumnezeu?
Eu incepusem sa intru in relatie cu Dumnezeu,imi marturiseam pacatele in fiecare seara,imi ceream iertare in fiecare seara,facusem mai putin rau.
Problema e ca pe mine ma ma scapa injuraturiile,gen: Bagami-as,dar nu zi ce,da-o naiba de treaba etc.
Astazi, eu impreuna cu colegii mei, ne-am pus pe un alt coleg sa il muiem in zapada,dar,cand am dat cu el in zapada,m-a tinut de gat si nu mai aveam aer,strigam sa-mi dea drumul,dar degeaba. Dupa ma luai la bataie cu el,si il injurai,si ma simt atat de prost pentru ca ma batui si injurai,deoarece nu mai dadusem o palma cuiva,am fost sa ma spovedesc si sa ma ingrijesc si i-am spus lui Dumnezeu ca voi incerca sa nu mai pacatuiesc.
Degeaba,ma scapara injuraturiile fara sa vreau,chiar si bataia,si injuraturiile ma scapa zilnic,fara sa vreau,apar ca un fulger.
Ma rog,voi ce credeti,de cate ori te poate ierta Dumnezeu? Te poate ierta de un infinit de ori? (bine inteles daca-ti ceri iertare si incerci sa te caiesti).Nu-mi da liniste,ma simt un om pacatos care va pata raiul.
Cel mai bun raspuns, funda!
MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Dumnezeu te iarta la nesfarsit daca de fiecare data iti pare rau din toata inima ta.
Talharul de pe cruce s-a mantuit in ultimul ceas. A zis "Pomeneste-ma Doamne". Aici e credinta si pocainta - in acelasi timp.

Intrebarea este alta: Te poti ierta tu insuti? Adica, te poti impaca cu tine insuti pentru a nu mai fi nervoasa (nervos)? Oamenii nervosi sunt oameni neimpacati cu sinele.

Trebuie sa mai fi constienta de ceva. Exista un razboi nevazut, al gandurilor. Vointa ta (as spune Ego-ul psihologic) sta ca un arbitru, alegand intre bine si rau. Cu cat alegi raul mai mult (i.e. injuri), cu atat iti va fi mai greu sa te lasi de el - pentru ca vointa capata obisnuinta pacatului.
Daca vrei sa fi cu Hristos in toata vremea, trebuie sa faci voia Lui in toata vremea. Si atunci puneti odata in gand sa nu mai injuri si fii ferma cu tine insuti. Puneti mintea sa vegheze la gandurile care-ti vin. Si atunci o sa vezi cum n-o sa ma injuri. Asta e un exercitiu ascetic.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calmează-te, dacă te uiți în biblie "dumnezeu" nu prea ierta.
Dacă te uiți în realitate "dumnezeu" nu prea există. Și parlamentarii păcătuiesc și ei nu par să simtă deloc "mânia lui dumnezeu" pe care o simțeau oamenii din biblie.
În concluzie, poți "păcătui" cât vrei, atât timp cât nu încalci legea și legile etice.

| SaraCamelia explică (pentru gratargratar):

Adevarul e ca nu ma prea pot ierta singur,ma simt prea pacatos,pentru ca ma scapa injuraturiile fara sa vreau,deci Fara sa vreau!
Eu de mult incerc sa am o relatie cu Iisus Hristos,dar,fara sa vreau ma scapa injuraturile,bine,acum nu prea injur,dar, pentru ce facui astazi, sunt terminat.
Pana la urma, ma voi obisnuii sa nu mai injur, ca acum 70% nu mai injur,dar astazi intrecui masura,simt ca-l prea suparai pe Dumnezeu,inteleg,toti facem pacate,dar l-am prea rugat pe Dumnezeu sa ma ierte,l-am prea deranjat,si m-au scapat injuraturi fara sa vreau (dar nu cand injur o persoana,ci cand ma mir de ceva spre exemplu)
Pana la urma ma voi lasa si de pacatul asta, ca cu greu te obisnuiesti sa nu mai injuri.
Dar...ce parere ai... Dumnezeu, oricand te poate ierta? daca iti pare rau cu sinceritate si incerci sa nu mai faci?(ca injuraturiile e imposibil sa nu-ti scape, dar nu te gandii ca injur zilnic, ci de max 10 ori pe zi,si nu injur tare, doar astazi intrecui masura! Dar, cum ti-am mai zis, imediat voi scapa si de asta, ca nu e imposibil)Ce parere ai? Multumesc!

| TrăieşteClipa a răspuns:

"Eu incepusem sa intru in relatie cu Dumnezeu"
Si El stia de relatia asta?
Ti-a dat vreun semn ca ar fi de acord, si ca ti-a iertat macar unul dintre pacate?
Eu cred ca ar trebui sa existe un dialog intre om si Dumnezeu.
Asa pe orbeste nu se poate numi relatie.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Te iartă la infinit doar să nu te dai bătut în fața păcatului. Îți recomand să mergi la biserică în fiecare duminica cel puțin și să te rogi puțin seara și dimineața, cam asta e într-o mare măsură depinde de voința ta de a numai greși.

| SaraCamelia explică (pentru Florin9Florin9):

Nu pot sa ma duc in fiecare duminica,deoarece nu tot timpul se fac la noi slujbe,dar am fost de Craciun,si ma voi duce tot timpul de Paste si de Craciun. Si bineinteles ca ma rog in fiecare seara, cateodata cu un ocean de lacrimi, si e clar ca ma voi lasa batut in fata pacatului, daca de pe acum am inceput, e clar. DAR TOT MI-E FRICA CA NU VOI FI IERTAT :-( :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Lasa-l ca el doar pe crestini ii baga in seama, mesajele care nu-s de la crestini nu le vede.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Relaxeaza-te, viziteaza un psiholog daca te apasa vina in mod deosebit. In rest, hnjugvnkl a răspuns el foarte bine.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca tu zici ca o sa patezi raiul (BTW este un loc inexistent), atunci ce-ar fi sa te duci in celalalt loc, poate pe ala nu o sa il patezi laughing

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu conteaza de cate ori ai cazut, ci de cate ori te-ai ridicat. Ar trebui sa incerci sa te abtii de la aceste pacate. Stii cantecul Andrei,, Iubirea invinge tot"? Pai, chiar asa este. Iubirea de Dumnezeu invinge patimile.Cred ca ar trebui sa citesti di sa spui cat mai multe rugaciuni pentru ca Domnul sa te ajute sa lupti cu aceste patimi. Insa nu uita, Domnului nu trebuie sa-I ceri sa te scape de patimi, ispite, greutati si nevoi, ci trebuie sa-I ceri sa te ajute sa lupti cu ele.

| gratargratar a răspuns (pentru SaraCamelia):

Uite, iti dau ca raspuns o pilda din Noul Testament:

Doi oameni s-au suit la templu, ca să se roage: unul fariseu şi celălalt vameş.
Fariseul, stând, aşa se ruga în sine: Dumnezeule, Îţi mulţumesc că nu sunt ca ceilalţi oameni, răpitori, nedrepţi, adulteri, sau ca şi acest vameş.
Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câştig.
Iar vameşul, departe stând, nu voia nici ochii să-şi ridice către cer, ci-şi bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului.
Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat la casa sa, decât acela. Fiindcă oricine se înalţă pe sine se va smeri, iar cel ce se smereşte pe sine se va înălţa. (Luca 18, 10-14).

Nu uita un lucru esential: pacatele se iarta NUMAI prin spovedanie. Oricum, sa nu crezi ca vei scapa usor de o patima sau de vreun gand rau... asta nu se poate. Diavolul da si el lupta lui... nu sta degeaba.
Dupa spovedanie te simti altul (mai usor, om nou, gata de lupta). Trairea aceasta nu ti-o poate da niciun psiholog sau terapeut. Iti spun din experienta. Cu adevarat ti se ridica pacatele. Are si sufletul o greutate a sa...

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru SaraCamelia):

Salut. Să te rogi cu lacrimi e ceva rar în zilele noastre bravo, dacă nu se face e ok, du-te când se face, găsești un duhovnic în care să ai încredere să-i poți spune orice păcat și care să te îndrume, nu e bine să porți în suflet un păcat mare nespovedit asta te-ar putea trage înapoi și încearcă pe cât posibil să eviți conflictele (încearcă să refuzi invitațiile la acțiuni care pot genera conflicte) și nu te descuraja (imaginează-ți că Dumnezeu e aspru când ești tentat să păcătuiești și imaginează-ți că e iertător dacă totuși ai greșit, dacă faci invers o să cazi în depresie) baftă

| danay72 a răspuns:

Ai zis bine, Dumnezeu ne iartă dacă ne cerem scuze, ne căim și încercăm să nu mai facem. Nu vei reuși din prima, dar roaga-te lui Dumnezeu pentru acest lucru și vei vedea ca te va ajuta sa te abți. Te ajuta și faptul de a citi din Biblie, de exemplu din Psalmi și sa te gândești apoi la cele citite.