| zappytevedece a întrebat:

Salut TPU. De ce dumnezeu ma uraste? Mai are rost sa ma rog si sa ma pocaiesc tinand cont ca nu sunt iertat?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu e adevarat ca Dumnezeu te uraste, asta e o minciuna de la satan.Si tot o minciuna de la satan e ca Dumnezeu nu te va ierta.Biblia soune- Daca ne marturisim pacatele El este credincios si drept ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire*1Ioan 1-9
Dumnezeu se tine intotdeauna de cuvant, cata vreme suntem in viata e semn ca Dumnezeu astepta sa ne pocaim de pacatele noastre, indiferent care ar fi ele si sa ne daruim Lui.Asaccum spune Biblia, El nu oboseste iertand.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu are e ltimp de tine să te urască, are alte treburi.
2. Are rost, căci o faci pentru tine, nu pentru el.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitiva, puerila, fantezista și absurda, deci nu e capabil sa facă nimic, el însuși fiind un nimic. Nu are rost nici sa te rogi și nici sa te pocăiești.

| halogen001 a răspuns:

Dupa scrierile fanteziste, Dumnezeu e atotputernic, iubitor, inteligent, nemuritor,...
Cum iubeste Dumnezeu cel atotputernic omul?
E invizibil, deci are asa de multa putere incat e invizibil si surdomut, incapabil sa comunice cu omul pe care "il iubeste"
Ce face Dumnezeul cel atotputernic, cum ajuta omul pe care-l "iubeste"? Se ocupa cu minuni si il lasa sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie.
Cat de inteligent si atotputernic e Dumnezeu?
E foarte inteligent si de aceea a facut purici si paduchi. Ce putea sa faca mai bun si mai frumos un Dumnezeu invizibil, atotputernic, inteligent si care iubeste omul? Purici si păduchi.

Concluzia care este?
Nu exista nici un Dumnezeu. Daca exista, nu mai aveam razboaie, nu era invizibil si surdomut si nu aveam purici si nici păduchi.

Omul are nevoie de adevar, nu de fantezie primitiva care nu serveste la nimic. Prin stiinta se ajunge la adevar, iar prin credinta se ajunge la minciuna. De credinta are nevoie doar omul mincinos de la cel naiv pentru a-i fi crezute minciunile, nu un zeu care de altfel nici nu exista.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu-i adevarat. Dumnezeu te iubeste. Chiar El spune: "Eu pe câți îi iubesc îi mustru și-i pedepsesc; fii râvnitor așadar și pocăiește-te."

Ce îți lipseste tie este credinta. Ai credinta ca Dumnezeu te iubeste. Cand o sa dobandesti credinta asta n-o sa te indoiesti nicio secunda de dragostea lui Dumnezeu pentru om happy

| chuckmanson a răspuns:

Nu te supăra prietene dar numele tău de utilizator îmi sugerează că ești troll

| marin1988 a răspuns:

De ce crezi că nu ești iertat?

| andrei056 a răspuns:

Daca simti mustrare inca esti in procesul de descoperire si implicit de iertare. Cauta in tine si vei vedea ce punct mai trebuie sa atingi. Cand ti-ai cerut iertare ce nu i ai marturisit lui Iisus si Dumnezeu? Si inca ceva ai rabdare daca inca nu primesti un raspuns, viata asta e un test, fiecare clipa e un test. Asa cum profesorul nu vorbeste in timpul testului asa nici Dumnezeu nu iti va da rapid un semn pana nu ai invatat lectia. Succes!

| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

Stii ce ar spune Dumnezeu? Daca tu nu te poți ierta eu de ce as face o? Asta daca ar exista in imaginea pe care o au toți pe aici. Ai grija cu influentele astea "creștinesti". Te asigur că nu sunt mai mult de o adunătură de oameni slabi bolnavi mintali ce visează în direcția greșită. Te ai născut? Ai conștiință de sine? Pune la îndoiala tot ce îți intră în cap și trăiește ți viața așa cum vrei și simți atâta timp cât nu deranjezi pe nimeni. Categoria asta ar trebui sa se numească divertisment imaginar nu religie?

| User1234567891234567 a răspuns:

Dumnezeu te iarta indiferent de ce faci, cum adica nu esti iertat, chiar daca Dumnezeu nu se arata asa nu înseamnă ca nu esti iertat, el se arata la cei pocaiti printr-un fel de lumina si se aude o voce.