| Anonymus5 a întrebat:

Doresc sa ma consult cu voi in legatura cu ceva. M-am mutat de ceva timp la bloc, si spre surprinderea mea am descoperit ca apartamentul unde stau are vecini niste Iehovisti.La inceput par foarte prietenosi. La inceput m-au luat cu reviste, "treziti-va" si "turnul de veghe" iar dupa am fost o singura data la ei acolo la reuniunea "turnului" daca ii pot spune asa, o sala doar cu scaune, fara icoane, fara preoti... Doar oameni care citeau din carti din astea. reviste, si isi spuneau toti parerea. Dupa ceva timp au inceput sa devina din ce in ce mai ciudati si parintii mei miau atras atentia ca ceva nu este in regula cu ei, sunt foarte ciudati si in general zambesc demonic, foarte demonic. Cand am fost acolo la sala aia a lor la turn, toti zambeau de parca erau pastilati, zici ca au tras ceva pe nas, toti zambesc si te privesc cu ochi mari mai ca nu mi-a fost frica sa stau acolo.Sunt foarte insistenti si se tin de tine, sunt ca si o secta din cate pot sa imi dau eu seama. Toata lumea imi spune sa ma opresc fiindca o sa regret toata viata, ca astia cica te farmeca asa cu religia lor si dupa nu te mai poti opri, devii ca si ei. Copii lor sunt foarte foarte ciudati, am impresia ca ii fac slavi pentru aceasta religie, nu ies din cuvantul religiei nici cum, am inteles ca sunt credinciosi, si eu sunt dar ei sunt de adreptul ciudati. Mia povestit o ruda de-a mea cum mai de mult se duceau pe cetati si se jertfeau acolo, cu faclii de foc si aveau tot felul de lucrari. Si de asemenea am ramas uimit sa va spun ca, acum ca tot a fost spaima asta cu sfarsitul lumii, copilul vecinilor de asemenea Iehovist a fost pe la mine, si eu am cautat ceva despre sfarsitul lumii, si mi-a dat ceva cu vraji pe youtube, si am pornit videoul si sa vedeti ca tot sa inrosit, a transpirat tot in 5 secunde de parca sa transformat, nu mai putea vorbi si s-a dus repede la baie. Serios deja ma ia groaza, nu inteleg ce religie au dar sunt foarte insistenti si nu stiu ce sa cred despre ei. Va marturisesc ca ce am scris aici este real. Eu sunt crestin

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu te sperii de orice muscă?
Te-ai născut într-o religie, stai în ea.
Dacă te mai calcă mult pe nervi spune-le părinților tăi că nu te lasă în pace și atunci problema este privită la nivel de adulți!
Există și poliție pentru hărțuire, nimeni nu este obligat să fie îndoctrinat cu o altă religie decât în cea care s-a născut și crede.
Pa, pa.

| Anonymus5 explică (pentru Legiuitoarea):

Pai asa au spus si parintii mei, ce ma apuca pe mine cu astia, de ce am fost la sala aia a lor. Acum realizez ca nu e bine ceea ce am facut si, da. o sa raman in religia mea happy Legiuitoarea ai mai primit o funda si aici si la cea cu greutatea. Meriti pe de plin sa fii userul anului, Dumnezeu sa iti dea sanatate

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Anonymus5):

Bună din nou.
Mulțumesc de aprecieri și ție sănătate și să te distrezi în continuare că nu s-a sfârșit ziua de Crăciun.
Numai bine.
Pa, pa.

29 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu sunt ca si o secta, sunt de fapt o secta. Si e bine sa stai deoparte, sa te feresti de ei. Daca sunt prea insistenti, inchide-le usa in nas. Stiu ca nu e frumos, dar cu ei nu vei avea alta solutie. Sunt atit de insistenti incit, daca ar avea prilejul, nici la baie nu te-ar lasa cu religia lor. Evita-i, iar daca nu se poate ca te cauta ei, respinge-i pe fata, insa cit se poate de frumos, sunt totusi oameni, si nu trebuie raniti, aratindu-le ca nu au nici o sansa sa vorbeasca cu tine. Fie pleci de linga ei cind incep sa iti vorbeasca, fie iei telefonul si suni pe cineva, fie daca te cauta la usa, le spui ca nu ai timp sa vorbesti cu ei. Gindeste-te si tu cum ai putea sa ii eviti, si vei reusi.

| cristi202 a răspuns:

Si inca ceva: la ei este ceea ce se numeste "spalarea creierului" in forma cea mai pura pe care eu o cunosc. Si de aceea e bine sa stai deoparte, sa te feresti.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru cristi202):

Ai putea să spui cum ai ajuns la această concluzie?

| cristi202 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

6 luni am vorbit cu o familie de la ei, cam 2-3 ore pe saptamana. Cunoscind Biblia, am reusit de citeva ori sa ii duc pe un fir logic a ceea ce zice Biblia, si am reusit sa ii fac sa gindeasca efectiv, sa vada lucrurile asa cum sunt in afara a ceea ce au fost invatati, si cind era sa zic ca i-am convins de adevarul Bibliei, bazat pe faptul ca au ajuns sa vada si ei logica din spatele lucrurilor, ma trezeam pur si simplu ca spuneau: "Da, dar stii, totusi e cum stim noi", si pur si simplu o tineau tot pe a lor. Chestia asta, sa convingi prin discutii un om de un anumit adevar, ca mai apoi sa revina fara nici o logica la ce a crezut inainte demonstreaza ca creierul a fost spalat, ca i-a fost inoculate niste chestii care sunt mai presus chiar de gindirea logica a acelui om. Li se spune ca nu trebuie ei sa gindeasca, ca sefii lor stiu ce e mai bine pentru ei, li se spune doar ce sa creada, si asa sunt inchisi, creierul lor, auzind mereu aceleasi lucruri, nu mai poate sa conceapa altceva care e in afara sablonului lor. Si de aceea discutiile cu ei sunt pierdere de timp. Iar sa mergi la ei, nu are nici un farmec, daca o faci prea des, au ei metodele lor de a te face sa crezi ca ei, intri si tu astfel, fara sa stii, in programul de spalare a creierului tau.

| danay72 a răspuns:

Eu sunt convinsa ca exagerezi, dar daca nu vrei sa stai de vorba cu ei, eu sunt sigura ca daca le spui acest lucru, iti vor respecta punctul de vedere.Cat despre jertfe si toate ideile pe care le-ai spus sunt doar minciuni rautacioase cu privire la ei si concret nimeni nu zice ca s-a intamplat asa ceva, doar ca asa au auzit. Apoi despre faptul ca sunt zambitori, scuza-ma dar cum ai vrea sa fie un inchinator a lui Dumnezeu? Morocanos, suparat sau bucuros, pentru ca are o viata frumoasa si asta pentru ca respecta principile Bibliei? Oricum, o caracteristica a religiei adevarate este faptul ca poporul lui Dumnezeu este fericit.Psalmi144:15.Cat despre droguri, Martorii lui Iehova chiar condamna consumul de orice substanta care le-ar periclita sanatatea. 2Corinteni7:1.Dar imi poti explica de ce sunt ciudati? Au facut ceva sau pur si simplu asa,,ti se pare tie''? Nu te supara,mai ciudat mi se pare faptul de a pupa niste moaste, adica,, niste oase'' ale nu stiu carui,, sfant'' care nici macar nu-i mentionat in Biblie, decat faptul de a fi zambitor sau ati da niste reviste.

| Thunderstruck a răspuns:

Salut.Dupa parerea mea nu exista demoni/vraji, ci doar autosugestie, boli mintale.Copilul lor este unul foarte indoctrinat, iti dai seama ca a reactionat normal dupa ce stie el despre lumea asta...Religia lor nu "te farmeca".Pur si simplu cand auzi niste prostii repetate in continuu incepi sa te intrebi "daca nu sunt chiar niste prostii?". Oricum si ei sunt crestini doar ca interpreteaza Biblia altfel.

| RAY a răspuns:

Fi calm nu vine nici un sfarsit al lumii asta e doar o propganda religioasa ca sa bage frica de iad in tine, la inceput isi vorbesc frumos, isi dau reviste, te invita la ei se comporta frumos dar de ce fac asta? raspunsul este BANUL, ei percep o cotiztie de 10% lunar ori joi si duminica alti banii dati, asta fara cartii, reviste, donati etc
deci intelege ca toate religiile exista pentru ca cauzeaza banii si profit intelegeti
UN AN NOU FERICIT

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Esti informat gresit.Martorii lui Iehova nu percep nici o cotizatie de 10%. Acest lucru il fac alte religii.Totul este sustinut, doar prin donatii.Stiu ca e greu de crezut, dar Martorii lui Iehova chiar vin la usile oamenilor fara sa fie platiti si din timpul lor liber, pentru ca isi doresc ca oamenii sa cunoasca cu adevarat ce spune Biblia. Daca vei face ceva cercetari in aceasta privinta vei vedea ca asa stau lucrurile.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Da sigur totul e gratis

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Ma bucur ca ai inteles.De fapt, Martorii lui Iehova sunt cunoscuti la nivel mondeal ca totul e sustinut prin donatii.In realitate, ei nu fac decat ce a zis Isus:,, Gratis ati primit, gratis sa dati.''Sa nu crezi ca nu ti-am inteles ironia, dar eu vorbesc serios.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Cladirile voastre dumnezeu le-a facut? sa inteleg ca pastori sunt niste sarantoci?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Totul e facut prin donatii, iar toti Martorii fac donatii din ceea ce ei muncesc si nu e nimeni platit.La noi nu sunt pastori, doar la alte culte religioase.La noi cei care se ocupa membri congregatiei lucreaza, au un loc de munca si nu au un salariu pentru ca ajuta congregatia.Din contra, se pun la dispozitie pentru ceilalti din timpul lor liber si fac si ei donatii ca si ceilalti membri.Nimeni nu stabileste cat sa ofere cineva, ci se urmeaza modelul crestin, oferind cat hotaraste fiecare si punand la cutia cu donatii, nu intr-o farfurie plimbata din mana in mana, sa fie vazuta de toti. 2Corinteni9:7,Matei6:2-4.Dar mai multe despre activitatea Martorilor lui Iehova gasesti pe site-ul www.jw.org.

| Mădă0611 a răspuns:

"in general zambesc demonic, foarte demonic", good morn, sunshine! laughing (inca nu e morning, ca mai ai de inteles/"trezit")
Pocaitii sunt de ocolit, de fapt toate sectele, ca religiile nu sunt asa duse cu pluta. Ramai la... ortodoxism (banuiesc ca e religia ta) si evita astfel de fiinte, ca nu poti sa iti controlezi subconstientul si o sa te trezesti ca incepi sa ai probleme cu capul (cosmaruri, vedenii, semne "divine").

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce ai cautat in alta parte, tu n-ai vazut nici 5% din ce pot ei? Abia asteapta sa faca un adept ca de la ei din secta se iese doar cu picioarele inainte.

| M25M a răspuns:

Cand te mai intalnesti cu ei anunta-i pe un ton civilizat ca nu esti interesat de religia lor si ca nu vrei sa iti schimbi credinta.

| Anonymus5 explică (pentru M25M):

Oricum asta faceam. dar eu am nevoie de o parere... credeti ca astia sunt si putin demonici sau? Oricum mersi mihai big grin astept si alte raspunsuri

| M25M a răspuns (pentru Anonymus5):

Nu sunt putin demonici ci sunt putin dementi si indoctrinati de propria religie si credinta care se pare ca tinde spre islamism. Spune-le ca nu vrei sa se creeze probleme intre voi si ca le respecti credinta insa preferi sa ramai la crestinism. Daca nu se potolesc si escaladeaza hartuirea lor poti apela la autoritati cu toate ca nu stiu ce vor face.

| Anonymus5 explică (pentru M25M):

Mihai de ceea ce imi este mi-e frica e ca astia iti pot pune gand rau, fiind o sect a mai stii ca nu isi reunesc puterile si iti pun gand rau. Ma refer la ceva vraji sau prostii din astea?

| M25M a răspuns (pentru Anonymus5):

Vrajile sunt tampenii sunt exact ca superstitiile. Nu iti fa griji de vraji, nu au nici un efect insa daca tu crezi ca ti se va intampla ceva rau din cauza ca stii ca cineva ti-a facut o vraja atunci sunt sanse sa ti se intample ceva rau pentru ca mintea iti va fi ocupata de acest gand si implicit vei da de un context pe care sa blamezi vraja respectiva. Eu ma refer sa nu se ajunga la hartuire serioasa sau la violenta fizica.

| danay72 a răspuns (pentru Anonymus5):

Nu ai de ce sa-ti fie frica de ei, pentru ca nu se ocupa cu vraji, ba din contra, le detesta. Apoi vei vedea ca-ti respecta opinia.Sunt oameni civilizati, nu sunt cu probleme psihice si nu iti fac nimic.Nu stiu cine ti-a bagat frica asta, pentru ca iti vor intelege dorinta si nu te vor mai deranja.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Multumesc pentru povestea de groaza, mai bine ma uitam la The exorcist cu castile-n urechi.Eu in locul tau ma mutam cat mai repede cu putinta! PS:Nu glumesc.

| Anonymus5 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Serios? Da ce tise pare asa inspaimantator incat sa ma mut, adica. lol. sa te muti e deja exagerat... si. sa inteleg ca ai facut si misto : "mai bine ma uitam la The exorcist cu castile-n urechi." mda... mersi oricum

| LegionarulRoman a răspuns:

Fereste-te mai ales de iehovisti caci sunt rataciti rau de tot!

| AlexeHellsing a răspuns:

Rămâi în lumina Adevărului lui Dumnezeu și încearcă pe cât posibil să îi îndrepți și pe ei pe această cale. Dacă nu ști cum întreabă-l pe duhovnicul tău, dar ține minte, nu primii nimic de la ei, și nu intra în casa lor de rugăciune, sau ce-o fi aia.

| ManStrong a răspuns:

Mie nu vune sa cred ca esti crestin.Ca tu nu stii ce esti.
In ziua de azi nu mai sint crestini, doar crestini. Exista crestini orto sai cato exisat crestini Protestanti sau neo si apoi li se aduga un nume oarecare, depinde de cultul apartinator.Cultul crestin nu exista.
Iar iehovisti nu exista, exista asa zisii; Martorii lui Iehova dar nu se comporta cum spui tu.Mi se pare ca nu ai calcat in sala lor de adunare ci ai auzit de la cineva cite ceva despre ei.Impresia ta totusi este falsa.
Cu mentiunea ca; Nu sint crestin de nici un fel.

| Anonymus5 explică:

Va rog sa imi dati cat mai multe raspunsuri si cat mai multe pareri. Va rog. sunt dea dreptul ingrijorat

| Phantasm a răspuns:

Eu le-as da cate un pumn in ochi daca s-ar holba la mine ca la un cobai.
Sunt niste dementi cu totii si ei si copii lor. Eu zic sa nu mai intri in contact cu copilul lor pentru din ce ai spus tu mai sus reiese ca sufera grav de vreo boala mintala.

Sarbatori fericite!