| Hipotalamus a întrebat:

Dumnezeu a creeat si zeii hindusi indieni, in afara de ingerii mentionati?

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,aceia au fost făcuți de oameni.Psalmi115:4-8

| Mayhem666 a răspuns:

Un zeu creeaza alti zei? Wow, tocmai ai descoperit apa calda. Felicitari!
Dumnezeu nu exista, cum nici alti zei nu exista. Bye bye!

| Clorox a răspuns (pentru Mayhem666):

Esti asa de crud... Imi place laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Asta ti se pare tie crud? laughing Asta nu e nimic. Pot fi si mai crud atunci cand ma enervez laughing

| GdX a răspuns:

Tu crezi in Dumnezeu. Islamistii cred in Allah. Chinezii in Buddha. Hindusii (India, Pakista, Bangladesh etc) cred in zeitatile lor. Sunt religii diferite.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Zeul biblic era coleg cu ceilalti zei.
Era si cel mai neinsemnat dintre ei.
A mostenit un popor mic de evrei, pe cand ceilalti aveau popoare mult mai mari.

| VelaJohnny a răspuns:

Tot ce e creat se numeste „creatie". Nu aveau cum sa fie zeitati niste creatii ale unui zeu. Bun, vorbesc din punct de vedere crestin, poate ca sunt culte non-crestine care sustin ca un anumit zeu a creat alt zeu. Ma duce cu gandul la o trinitate egipteana, tatal zeu, mama zeu si fiul lor tot zeu formau o triada de zei. Nu mai stiu cum se numeau, dar nu cred ca e relevant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Nu aveau cum sa fie zeitati niste creatii ale unui zeu"... ba da.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nimeni nu e ca tine între dumnezei, Doamne". În alți psalmi (e.g., 82:1) [5] dumnezeul evreilor ni se spune că stă de vorbă într-o adunare de dumnezei („[...] El judecă în mijlocul dumnezeilor.") sau „alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9) [

| Clorox a răspuns (pentru VelaJohnny):

Primul zeu a fost Amon, din mitologia egipteana, din el s-au tras toti ceilalti zei si semizei happy
Sau ceva de gen, nu-mi mai aduc aminte happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Daca citesti Psalmul 82 intreg si dintr-o traducere a Bibliei de calitate vei vedea ceva interesant. 1. Cea mai corecta redare a textului aceluia e „Dumnezeu se aseaza in adunarea divina" si 2. Sunt numiti „dumnezei" judecatorii Israelului. Motivele le-am explicat acum ceva timp pe aici dar nu-i bai ca le repet. Ei il reprezentau pe Dumnezeu, prin faptul ca judecau poporul potrivit normelor sale, ca si cum Dumnezeu ar fi judecat personal (sau cel putin asa ar fi trebuit sa faca). Mai sunt versete biblice in care despre unii inchinatori la Iehova scrie ca sunt „dumnezei" dar sensul acelui titlu dat oamenilor e clarificat mai sus. Dumnezeu = zeu suprem. Oamenii in alte culte non-crestine in cel mai bun caz erau numiti „zei", sau „semi-zei", insa titlul de zeu suprem, „dumnezeu" ii apartinea doar zeului suprem al acelui cult. Faraonii se considerau zei incarnati spre exemplu, dar dumnezeul Egiptului, daca imi aduc bine aminte e Ra, zeul soare. Si Biblia spune de „dumnezeii natiunilor" sau „dumnezeul canaanitilor", referindu-se la cele mai venerate divinitati din acele popoare. Deci, ca oameni cu raspundere care erau inchinatori ai lui Iehova erau numiti cu acest titlu, in unele situatii, si in functie de context poate fi redat si prin „divin/divini" indica faptul ca sunt reprezentati ai lui Dumnezeu sau au primit autoritate de la el. Nu am cercetat subiectul asta, doar trag o concluzie, pe moment mi-a venit ideea asta, faptul ca si Isus a fost numit ca fiind „dumnezeu" in unele pasaje, iar altele spun ca a fost creat, sau ca ii e inferior si chiar slujitor lui Dumnezeu. Pare contradictie, dar ideea asta clarifica lucrurile. Bun, nu zic ca am 100% dreptate, sa nu se ia nimeni de mine laughing Legat de Psalmul 97:7-9, scoate in evidenta inferioritatea dumnezeilor natiunilor in comparatie cu Iehova Dumnezeu, si era un cantec, deci nu trebuie luat 100% literar totul, psamii contin multe figuri de stil si astfel de expresii, ca si alte cantece din prezent. Sper ca am lamurit lucrurile happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru Clorox):

"All gods are three: Amun, Re and Ptah, whom none equals. He who hides his name as Amun, he appears to the face as Re, his body is Ptah."

Ce am gasit si eu pe wikipedia. Nu cunosc prea multe despre zeii Egiptului, oricum, am confirmat ca ai dreptate happy

https://en.wikipedia.org/wiki/Amun

| Clorox a răspuns (pentru VelaJohnny):

Scuze, am scris Amon in loc de Amun laughing

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Wiw un roman ai scris ca sa afirmi de fapt ninic si doar sa interpretezi in favoarea ta atata tot

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Urasc ipocriti ti-am spus asta

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Interpretez? Sunt ipocrit? Hai, sa zicem prima acuzatie e discutabila, dar a doua? Ai cautat in dictionar sa vezi ce inseamna acest termen?
„prefăcătorie, fățărnicie, falsitate"

https://dexonline.ro/definitie/ipocrizie

Argumenteaza si tu ca am manifestat trasaturile astea. Apropo, ai citit Psalmul 82? Vrei sa iti arat ca se refera la simpli oameni?

Ps. 82:2 „Până când veţi judeca cu nedreptate şi îi veţi părtini pe cei răi?"
82:6, 7 „Eu am spus: «Sunteţi dumnezei şi cu toţii sunteţi fii ai Celui Preaînalt. Veţi muri aşa cum mor oamenii şi veţi cădea ca oricare dintre prinţi!»"

Chiar Isus a citat acest psalm in Ioan 10:34-36 „Isus le-a răspuns: „Nu este scris în Legea voastră: «Am spus: „Sunteţi dumnezei"»?  Dacă el i-a numit «dumnezei» pe cei împotriva cărora a vorbit cuvântul lui Dumnezeu, şi totuşi Scriptura nu poate fi anulată, cum de-mi ziceţi mie, pe care Tatăl m-a sfinţit şi m-a trimis în lume: «Blasfemiezi», pentru că am spus: Sunt Fiul lui Dumnezeu?"

Isus a aratat si el clar ca se refera la oameni, intrucat a mai sus ca Scriptura a vorbit impotriva lor, deoarece judecau nedrept. Ai citit Psalmul 82 complet, sau vorbesti ca sa te afli in treaba? N-ai libertate de exprimare, si sa iti spun si de ce, nu ai cercetat personal lucrurile, sunt sigur de asta. Tot ce faci e sa reproduci cuvintele unor critici, si repet, critici ai Bibliei, nu studenti ai ei. Daca ai fi studiat lucrurile ai fi tras alta concluzie, la fel si toti cei ce se dau mai intelegatori ai Bibliei, cand de fapt nu inteleg nici 1% din ea.

1 Corinteni 8:5 „Căci, chiar dacă ar exista cei ce sunt numiţi „dumnezei", fie în cer, fie pe pământ, aşa cum şi există mulţi „dumnezei" şi mulţi „domni""

In fine, pierd timpul si energia degeaba cu o persoana aroganta ca tine. E chiar foarte neplacut sa incerci sa ii explici niste chestii chiar simple si usor de inteles cuiva care pretinde ca stie tot, dar nu a pus mana sa studieze lucrurile. Cand faci tu singur cercetari, sau macar sa verifici ceea ce spun acei critici ai Bibliei, atunci am cu cine discuta, dar cu cineva care imprumuta cu credinta ideile unor oameni si le foloseste ca fundament in argumentele lui, e clar rezultatul. Consider ca paginile de Facebook dedicate criticarii Bibliei sunt cele mai haioase, si persoanele care apreciaza postarile acelor savanti ai Bibliei sunt pe acelasi loc cu crestinii indoctrinati la maxim. La fel procedeaza si ei. Scuze daca mesajul e prea dur si direct, puteam sa ma exprim mai respectuos si frumos, dar daca sunt luat in ras cu astfel de argumente proaste si pline de superioritate, lipsite de documentare dar pline de hotarare, imi pierd rabdarea si calmul. Data viitoare sa stii ca nu-mi mai bat capul cu tine nici sa-ti scriu 2 randuri daca nu esti in stare sa intelegi lucruri simple, si nici nu raspund de doua ori aducand mai multe argumente pentru a demonstra ceea ce afirm, la fel ca acum. Mai ales ca ma acuzi de manipulare a informatiei, desi am precizat versete biblice solide, tot ce am vorbit in rest bazandu-se pe Biblie, si de ipocrizie, desi chiar nu am habar cand am fost eu fals sau ceva de genul. Singura interpretare, despre care am precizat ca e interpterare, deci nu are rost sa imi aduci invinuire, e faza cu Isus, am precizat ca nu am studiat subiectul. O seara buna!

| VelaJohnny a răspuns:

Ma insel, mormonii cred in mai multi zei creati, precum Adam. Iar mormonii spun ca sunt un cult crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeii respectivi au aparut inaintea zeului biblic.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Nu, exista un singur Dumnezeu si acela este Iisus