| Pantera2012 a întrebat:

Dumnezeu este Atotputernicu am inteles pai daca Dumnezeu e Atotputernic de ce lasa Copiii aia Africani din tara aia sa moara o multime de copii de ce ii lasa ziceti-mi si mie ca poate eu nu prea inteleg ca sunt mai prostut de ce lasa Dumnezeu sa moara atatia copii in tarile Africane?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar tocmai ca Dumnezeu doreste ca ei sa isi intoarca privirile spre El si sa il cheme in ajutor! De aceea ingaduie Dumnezeu toate nenorocirile pentru ca oamenii sa Ii recunoasca autoritatea.
,, Căci poporul Meu a săvârşit un îndoit păcat: M-au părăsit pe Mine, Izvorul apelor vii, şi şi-au săpat puţuri, puţuri crăpate care nu ţin apă.,,
,, Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.
Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.,,

| MMihai a răspuns:

Dumnezeu nici nu se prea bagă în problemele planetei Terra.

Dacă ești tare mic și ușor prostuț ești creștin și crezi toate prostiile religiei creștine.

Neputând să își explice multe oamenii în cursul timpului au inventat zeii.
Limba geto-dacilor// tracilor de la nord de munții Rodopii
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:Rhodopen_Balkan_topo_de.jpg // era foarte asemănătoare cu latina
http://www.scribd.com/......on-Savescu
și dominus deus însemna stăpânul zeilor.
De aici în limba română cuvântul dumnezeu .

Putem pune întrebarea
„ Există cu adevărat zei și un dominus deus "

Religiile monoteiste sunt : mozaică, islamică și bahai.
Ele au un singur zeu care este și simultan și dominus deus.

Creștinismul a înlocuit religii politeiste și este la intersecția dintre religiile politeiste și monoteiste .
Creștinii bagă creștinismul la religii monoteiste, dar au sfinți cu capacități aproape similare zeilor.

Avem motive să credem în zei astăzi și /sau într-un dominus deus?
Ateii zic că nu există zei și evident nici dumnezeu !
Încă cred că trebuie să inventăm un Dumnezeu chiar dacă nu există nici un dumnezeu ca orientare morală a acțiunilor și non acțiunilor umane.
Vom numii religia astfel inventată religia adevărată în opoziție cu religiile anterioare.
La creștini este sfântul Ilie
http://www.ziare.com/articole/sfantul+ilie
Legenda spune ca Sfantul Ilie a fost investit de popor ca responsabil cu ploile insotite de tunete, fulgere, trasnete si vant puternic. Se spune ca in aceasta perioada Sfantul Ilie iese des la plimbare, pe cer, intr-un car de foc tras de doi sau patru cai albi, inaripati, avand in mana un bici de foc si de acolo, de sus, trimite pe pamant tunete, fulgere si trasnete, vant puternic si ploi abundente insotite de grindina.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sf%C3%A2ntul_Ilie
http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/sfantul-ilie-120294.html

Dacă spunem în secolul 21, că ploile se datoresc „ lui Sfântu Ilie" atunci suntem tâmpiți cu totul.
Acum se știe că sunt foarte multe stele și că în jurul unora dintre ele sunt planete .
Deci teoretic ar putea să existe viață și pe alte planete.
Definesc ca fiind Univers reuniunea - suma - a tot cea ce există .
O asemenea definire a universului implică că în afara Universului nu există nimic .
Deci dacă Dumnezeu există el se află în interiorul Universului.
Dacă sunt multe planete unde pot exista forme de viață superioară , este clar că nu este un Dumnezeu numai al Pământului.
Implicarea practică a unui Dumnezeu al Universului la nivelul planetei Terra va fi cu atât mai mică cu cât sunt sunt mai multe planete cu forme de viață superioară, că are foarte multă treabă și nici nu mai are timp pentru planeta Terra.
Dacă sunt multe planete cu forme de viață superioare poate s-ar impune // ar trebui să fie și un nivel divinic sau 2 nivele divinice inferioare lui Dumnezeu.
Dar sunt în realitate , acele nivele divinice inferioare lui Dumnezeu ?
Ca să nu apară un haos total eventualele nivele divinice inferioare poate trebuie să fie similare lui dumnezeu. ( deci un fel de dumnezeu mai mici.)
Dumnezeul religiei creștine care se auto declară în vechiul testament dumnezeul poporului lui Israel, domnul oștirilor, dumnezeu gelos, ( dumnezeul lui Avram, Isaac, șamd), etc. este un fel de zeu tribal.
În contextul tuturor celor explicate anterior modelul divinităților religiei creștine cu un dumnezeu trinitate, care le știe pe toate și le cunoaște pe toate nu este ceva foarte foarte credibil în situația că sunt foarte multe planete cu forme de viață superioară .
Deci pentru a putea lua decizii corecte Dumnezeu trebuie să se implice statistic, și nu pentru fiecare caz particular în parte.
Nu există dovezi că nu există nici măcar un singur Dumnezeu.
Nu există dovezi că există măcar un singur Dumnezeu.
De aceia religia adevărată trebuie construită, de așa manieră, ca să nu vină cu concluzii aberante, în caz că nu există nici măcar un singur Dumnezeu.
Dacă religia adevărată este bine făcută, ea poate să fie ceva mai credibilă.
Religia adevărată trebuie să fie mereu schimbată și mereu îmbunătățită în funcție de nivelul de cunoaștere al umanității, scoțând cea ce fusese greșit.
Deci religia adevărată trebuie să fie o religie dinamică și mereu trebuie să fie îmbunătățită renunțând permanent la ipotezele care se dovedesc ca fiind greșite, și astea care sunt greșite mereu trebuie înlocuite cu alte ipoteze considerate atunci ca fiind corecte, pentru acel nivel de cunoaștere al umanității.
De ce trebuie imaginată în acest moment religia adevărată ?
Este că religia adevărată trebuie să le zică oamenilor cea ce trebuie să facă și să nu facă sub aspect practic.
Lipsa religiei adevărate, poate determina comportamente umane greșite.
Religia adevărată trebuie să stabilească acțiunile și non acțiunile oamenilor și un set de valori morale.
Poate să fie creștinismul o religie adevărată ?
Creștinismul se pretinde dicteu divinic.
Că vine de la Dumnezeu.
Creștinismul actual este o religie statică, și implicit fundamental incapabilă de dinamicitate și de auto- perfecționare.
În acest moment creștinismul static, auto-pretins ca venind din dictare divinică, de la Dumnezeu, nu poate reprezinta decât o frână cumplită, pentru o minimă gândire religioasă corectă.

La hinduși nu există nici un fel de Iisus și ei se descurcă cu hinduismul lor.

La budiști nu există nici un fel de Iisus și ei se descurcă cu budismul lor.

Nu este important modelul divinic ci cea ce trebuie să facă sau să nu facă oamenii.
În proiectarea din domeniul circuitelor electronice se utiliza terminologia de cutie neagră.
Deci intra un semnal așa și trebuia din acel ansamblu (care în acel moment nu ne interesa cum este făcut practic pe interior ) trebuia să iasă un semnal așa.
Și divinicul într-o primă fază trebuie închis imaginar, într-o asemenea cutie neagră, și să ne intereseze ce este în cutia neagră ci ce trebuie să facă și să nu facă oamenii.

Dacă în cutia neagră este Iisus, Dumnezeu Tatăl, Sfântul Duh , îngerii și armata lor de sfinți, sau Yahve/Adonai /Eliohim/ sau Allah și profetul Mohamed / Mahomed sau Brahma, Brahman și Atman / sau Marele Odin și zeii scandinavi / sau Zeus -Jupiter și zeii lui sau Amon Ra și zeii lui sau Brahma, Vișniu și Șiva și etc sau cine vrei tu , este total lipsit de o minimă importanță, că acțiunile și non acțiunile oamenilor, în mod firesc, trebuie să fie aceleași.
Deci acțiunile și non acțiunile și tot comportamentul oamenilor, trebuie să fie aceleași și acesta să nu fie legat de vreo religie sau alta.
Gigi Becali nu este un om rău.
A făcut niște case pentru niște unii inundați.
S-a dus să îi deszăpezească acum pe ăia.
Din dragoste creștină a făcut astea.
Gigi Becali a irosit sume imense pe tâmpenii, că creștinismul nu este o religie care să te învețe ce să faci și ce să nu faci.
Era necesar canalul Siret -Bărăgan, sunt necesare parcuri eoliene care să producă hidrogen - acolo unde vânturile bat anapoda și nu poți debita energie electrică coerentă în sistemul energetic național poți produce hidrogen sau poți muta apă pentru irigații, hidrocentrale mici , lacuri și fabrici de eolo-hidrogen pe platouri montane, fabrici de hidrogen pe râuri leneșe, fabrici de biogaz la fiecare oraș - transformarea fecalelor și urinei orașelor mari în biogaz și îngrășăminte organice - , fabrici de celuloză,etanol și biogaz pornind de la plante acvatice, șamd.
Evident că asemenea investiții au timp de amortizare mare, și nu se implică mulți privați în așa ceva. Dar se putea asocia în parteneriat public privat cu alții și cu statul ca să facă niște treburi bune.

Rolul religiei adevărate este să spună oamenilor ce să facă și ce să nu facă și să le motiveze comportamentul pornind de la axioma că fiecare om este o mini-divinitate.

Eram în anul 2 de facultate și eram ateu atunci .
Un băiat din anul 5 m-a întrebat "de unde am certitudinea că nu există nici un fel de dumnezeu. ? "

Religia este ceva încă necesar, pentru o direcționare a oamenilor.

Marx a spus că religia este „un opiu al popoarelor" și asta că nu era mulțumit nici de mozaism și nici de creștinism, că nu cred că avea habar și de alte religii.

Religia adevărată trebuie să nu fie aberantă și în cazul că nu există nici un fel de Dumnezeu.

Religia adevărată, sau mai corect „ filozofia religioasă adevărată", nu trebuie să implice nici dogme și nici ritualuri religioase și nici alte aiureli de tipul acesta.

Sunt foarte multe stele în univers și stelele au planete, și pot să fie multe locuri unde să existe forme de viață superioară și evident că un Dumnezeu al întregului univers nu are când să se ocupe de toate prostiile.
Tu poate , îl refuzi pe dumnezeul lui Isac, Avraam etc prezentat de vechiul Testament care este prezentat în cartea exodului cu un comportament de handicapat mintal.
Vezi și ce am scris eu acestui om :
http://www.TPU.ro/......ptitudini/

Dumnezeul Creator i-a hărăzit pe toți oamenii cu harul creației indiferent dacă cred în vreo religie sau alta sau dacă sunt atei.
Pentru mai multe citește acest material :

" _____________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii . Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.
Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam , lăsa muritori de foame, 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu harul creației.

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze , fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete ,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale , la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației , ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației .

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Creatorul , te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei cu harul creației, cu capacitatea de a crea .
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi. !

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta , la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet .

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context .

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane .

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare .
Sunt și religii mincinoase care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe" ,, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".
Păcatele pot fi contrabalansate parțial, cu fapte și gânduri „ suplimentar voluntar bune" . )

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale prin care va trece sufletul și spiritul tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material .

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea .

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune astea sunt cărămiduțele, puse de mine , și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers ?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni , zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri paralele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare .

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri , în cadrul aceluiași univers etc . ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică , în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, în speță Divinitatea de Ordin Suprem A Universului, i-a hărăzit pe toți oamenii , independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii dar cu panteon divinic vid și simultan cu panteon malefic vid )
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

/ Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ , ar putea fi să pui și tu cărămiduțele tale la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității !

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum."

Nu este un material foarte bine elaborat, dar nici nu este foarte prost scris.

A vorbii de păcatul " de a vrea să cunoști" este ceva împotriva voinței reale a Creatorului !

Asta este o minciună tipică castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători spre a îi putea parazita cât mai eficient .
Nu putem nega că poate exista un Dumnezeu al întregului univers dar a vorbi despre păcatul de a vrea să cunoști este o mizerie cruntă și contrară voinței lui Dumnezeu .

Gigi Becali nu știa și de datoria creație , că nimeni nu i-a spus asta.

Am numit-o religie adevărată ca o opoziție cu religiile mincinoase de acum , dar orișice inițiat în religia adevărată știe că nu trebuie să păcătuiască, că trebuie să probeze iubire pentru oameni și pentru tot cea ce are suflet, dar că și ne viul are suflet , și aici caută pe internet despre memoria apei, și că în limita capacităților sale individuale trebuie să creeze, aducând și el aportul lui la un puțin mai bine general.
Vezi ce am răspuns eu la :
http://www.TPU.ro/......hiiinnggg/
„ Dumnezeu nu este o ființă umană care stă în cer !
Dumnezeu nu este o energie !
Dumnezeu este Dumnezeu și este făcut din ce este făcut Dumnezeu.
Materia din care este făcut Dumnezeu se numește materie Divinică.( sau poate să fie numită așa)
Materia Divinică, este o formă superioară a materiilor extraordinare de tip suflet.
În sufletul oamenilor sunt cuante de materie divinică și asta este asemănarea dintre om și Dumnezeu, și nu aspectul /chipul.
Este prea mult de scris."
În http://www.TPU.ro/......i-joc-mai/
i-am răspuns lui cristi202
Evanghelia după Ioan este cea mai logică și puțin idioată dintre cele 4 evanghelii canonice.
Exodul este o înșiruire de inepții iar Leviticul 1, Numeri 1, Deuteronomul (A doua lege) 1, necesită eforturi teribile ca să citești așa ceva.
După asta, am citit vechiul testament numai pe sărite că era ceva mult prea obositor de citit, și am zis că nu am ucis pe nimeni, ca să citesc toate inepțiile alea.
Noul Testament l-am citit de vreo 6-7 ori, și am și subliniat textul.
Oricum creștinismul, nu era pentru mine.
Chestia cu păcatul Non creație nu îți convine că demască fundamentul mizerabil al creștinismului
" Păcatul dorinței de a vrea să cunoști" /
/ Păcatul Adamic.
Creștinismul se fundamentează pe falsul păcat Adamic .
Nu există nici un fel de păcat Adamic, sunt numai minciuni .
Noi oamenii suntem ființe divinice hărăzite de Creator cu harul creației, indiferent de apartenența la o religie sau alta.
Și ateii au fost hărăziți cu harul creației.
Și ateii sunt capabili de creație.
Deci Creatorul = Dumnezeu ne vrea cunoscând și nu lipsiți de cunoaștere și treaba cu păcatul adamic este un monument de mizerie, care face ca creștinismul să fie o religie a minciunii , o religie „ inadmisibilă"
Locul creștinismului „ cu păcatul Adamic", și cu toate idioțeniile sale, este alături de alte religii mincinoase, în lada de gunoi a religiilor, acolo unde sunt toate religiile mincinoase.

Religia Adevărată pleacă tocmai de la caracterul divinic al ființelor oameni.
Când ai să te faci băiat mare, și ai să te eliberezi de prostii , ai să pricepi că oamenii sunt ființe divinice.
Oamenii ca ființe divinice, avându-l ca model pe Dumnezeu despre care am postulat că este ireproșabil , trebuie să nu păcătuiască , să probeze iubire față de cea ce are suflet și să și creeze.
Și ne viul are suflet, caută pe net despre memoria apei.
Religia adevărată este foarte simplă și nu necesită tonele de maculatură ale religiei creștine.
Nu uita că în primul război mondial se ucideau între ei creștini dând astfel dovadă de maximul de iubire, de care poate să dea dovadă, un creștin.==încă o dovadă că creștinismul este o religie câhh!
Când te vei face băiat mare, vei crede și tu în Religia Adevărată, încă ești copil și ești creștin.

Ți-am prezentat câte ceva, despre religia adevărată.
Religia adevărată nu poate să cuprindă cu explicații un volum mai mare decât biblia dar este riscant să îi spui unui prost că el este un epsilon Dumnezeu // un foarte foarte ...foarte micuț dumnezeu .
Și nu poate să fie scrisă sau tipărită o asemenea carte.
Prostul va avea gândirea că el este un Dumnezeu și toți ceilalți ceilalți sunt nimic.
Nu asta trebuie înțeles, ci că fiecare om în parte fără discriminări este un epsilon Dumnezeu // un foarte foarte ...foarte micuț dumnezeu... dar asta poți să îi zici unui om deștept și deschis la minte, care să fie și bun la suflet, că dacă aude un idiot așa ceva, este rău de tot, că cine știe ce poate să iasă.
Nici nu am idee cum poate să fie explicată religia adevărată unor oameni răi și proști.
Evident că păcatele care nu au iertare , că vor atârna ca niște pietre de moară în toate existențele cu trup, ulterioare.
Păcatele pot să fie compensate numai parțial prin fapte voluntar suplimentar bune.
Prin ne păcătuire și iubire apar creșterile cantitative în suflet.
Prin aport creativ apare trecerea de la o materie de tip suflet inferioară la una superioară.
Când în sufletul omului vor fi numai cuante de materie divinică se va termina ciclul reîncarnărilor și atunci sufletul omului se va integra în divinic.
Cum este în zona divinică nu am idee.
Sufletele foarte rele pentru care nu se pai poate da nici o pedeapsă vor fi distruse.
Evident că astea sunt ipoteze religioase pe care nu am cum să le verific.
De aia religia adevărată, trebuie să fie dinamică și mereu îmbunătățită.
Că nu trebuie să păcătuim voluntar, cred că accepți asta ca pe ceva corect .
Că trebuie să probăm iubire cred că accepți asta ca pe ceva corect .
Că trebuie să creem aducându-ne astfel aportul nostru la prosperitatea globală, cred că accepți asta ca pe ceva corect .

Nu știu dacă există sau nu există un Dumnezeul Universului -- Univers suma a tot cea ce există--, dar o filozofie religioasă adevărată, trebuie înțeleasă ca o necesitate în etapa actuală.

Gigi Becali ca om lipsit de cultură, poate să fie creștin.

Un om cu foarte multă carte, nu are cum să fie creștin, că în Biblie sunt prea multe prostii.

Deci filozofia religioasă adevărată, este o necesitate pentru a motiva oamenii ce să facă și ce să nu facă și ce comportament moral să aibă .

Nu trebuie să inventăm ceva în „ cutia neagră", că indiferent ce este în „ cutia neagră", trebuie ca oamenii să facă același lucru.

Deci Dumnezeul universului are multă treabă și nu are timp să se ocupe și de planeta Terra și de această planetă trebuie să ne ocupăm noi oamenii care lucrăm și locuim pe această planetă.
Mor atâția copii în Africa că este prea multă nedreptate pe pământ și soluția este o revoluție preferabil pașnică care să schimbe nedreptățile de pe această planetă și în plus că se și puiesc ca șoarecii. Că nu fac un copil sau 2 ci de la 4 în sus.
Ei nu au bani să crească mai mult de un copil dar se apucă să facă 5-10 copii. Negrii din Africa sunt ca țiganii din România fac copii de care nu au grijă.
Populația planetei are acum 7 miliarde și ar trebui să fim cel mult 2 miliarde. Deci trebuie un control foarte sever al natalității iar o religie adevărată trebuie să spună asta, nu să interzică un căcat de papă avorturile.
Oamenii cu boli genetice și cu boli mintale nu trebuie să facă copii șamd.
Oamenii trebuie să înțeleagă că trebuie să aibă un număr mic de copii pe care să îi educe bine.
Trebuie interzisă prin legi aspre viața sexuală sub vârsta
majoratului.
Trebuie interzisă pornografia și prostituția prin legi f severe.
Creștinismul a apărut când medicina era la glezna broaștei și oamenii mureau pe capete, și se încuraja natalitatea pe toate căile.
O dată cu dezvoltarea medicinei trebuie descurajată natalitatea în prostie.
Ai cum să crești un copil sau 2 dar dacă cu aceleași venituri, vrei să ai 10 copii sau mai mulți, jumătate din ăștia vor ajunge infractori, și nici unul nu va face o facultate.
Planeta are nevoie numai de oameni cu facultate și cu studii post universitare, și nu de infractori fără carte.
Și asta trebuie să o spună, clar și răspicat, o religie adevărată !

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Tu,la cat de incult esti,nu ai avea cum sa intelegi! mai bine ai frecventa scoala,nu internetul, ca te retardezi pe zi ce trece! nu esti in stare sa legi doua fraze dar ne omori cu intrebarile tale de rahat pe care nici macar nu putem sa le descifram! Auzi.`mai prostut`, pai scuza-ma dar esti incapabil sa te exprimi! esti jalnic! du-te si joaca-te cu puta in nisip si nu ne mai ingrozii cu gramatica ta de repetent!

| Purec a răspuns:

Invata limba romana, si apoi mai pune odata intrebarea.

| Popcorncubranza a răspuns:

Tu de ce lasi legumele in farfurie?

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu doreste ca nici un om sa moara, cu atat mai mult copiii. Tocmai pentru ca s-a creat haos, El va interveni in curand, pentru ca pamantul este asa din cauza faptului ca omul doreste sa se conduca singur, nu sub indrumarea Celui care l-a creat.Iar din nefericire asa cum spune si Biblia,, un om stapaneste peste alt om ca sa-l faca nenorocit.''El poate si vrea sa intervina in favoarea celor ce sufera.

| 220V a răspuns:

Nu fac nimic nici cretinii de site-ul asta, dar ala ce sa faca daca nu exista? Cretinii nu sunt in stare sa faca ceva pentru cei din Bacau de exemplu, si tu te intrebi de ce nu fac nimic pentru cei din Africa. Pentru mine cretinii sunt cei mai mari egoisti, nu se gandesc decat la ei

| aL3xzz a răspuns:

Nu face nimic pentru ca dumnezeu i-a dat omului tot. straight face i-a dat libertatea de a gandi i-a dat liberul arbitru i-a dat abilitatea de a creia. acum ca exista oameni malefici care fac chestia aia de acolo sa stii ca nu e vina lui dumnezeu oameni fac raul.si in cel mai bun rand dumnezeu tia lasat LIBERTATEAA. libertatea nu inseamna democratie nu inseamna comunism nu inseamna nici un regim straight face te-a lasat. liber. liber insemanad sa nu iti spuna nimeni ce sa faci. straight face dar.straight face prostimea se crede libera. pe dracustraight face

| Skinnerela a răspuns:

Hai ca iti raspund printr-o intrebare laughing de ce te astepti de la Dumnezeu sa le faca pe toate tu de ce nu ii ajuti? Acuma stim ca Dumnezeu e resnposabil pentru noi dar tu daca stii de acei oameni din africa de ce nu o faci chiar tu? stiu ca nu o sa iti placa raspunsul dar asta e parerea mea happy