| anonim_4396 a întrebat:

!

Dupa Marea Schismă (1054) cum s-au divizat religiile in crestinism?

no-link (personal opinion)

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

După separarea Bisericii din Apus (Catolică) faţă de Biserica din Răsărit-Ortodoxă (-la iniţiativa catolicilor de a se desprinde din cauza unor teorii adăugate de ei in acel secol-) la câteva sute de ani, în sânul Bisericii catolice au apărut disensiuni, neînţelegeri care au condus la apariţia Protestantismului -1520.

Aceasta a reprezentat premisa, inceputul aparitiei fenomenului de segregare, de ruptură faţă de unitatea si unicitatea Bisericii înfiinţate de Fiul lui Dumnezeu în Noul Testament.
Astfel au apărut începând cu secolul 19 grupările neoprotestante ajunse azi la numărul de aproximativ 39000, număr care este în continuă creştere rătăcitoare...

3 răspunsuri:
| heyromania a răspuns:

Clar : Biserica de Apus Romano-Catolica si Biserica de Rasarit Ortodoxa.

| ErrorFound a răspuns:

Crestinismul s-a divizat in 2 religii:
Cea vestica-catolicismul
Cea estica-ortodoxismul

| Moisie a răspuns:

Adevarata divizare a inceput de abia dupa reforma lui Martin Luther.