| Cosminel25 a întrebat:

exista viata dupa moarte?
Eu cred ca exista.
Desi parintii mei au spus ca nu.
Intrebarea :
Exista viata dupa moarte?
Dau funda si vot big grin.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Exista! happy
După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......790278676/

| danay72 a răspuns:

Nu,sufletul e omul si cand moare, nu mai merge nici unde, doar in pamant.Geneza2:7,Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel18:4

| robby212 a răspuns (pentru danay72):

Ce s-a intamplat cu tine? Nu erai tu crestinul cu argumente puternice impotriva ereziilor?

| danay72 a răspuns (pentru robby212):

Argumentele bibice merita aduse celor care sunt interesati sa le afle. Apoi cei care scriu dupa ce aduc eu un argument, incearca sa discrediteze Biblia si ceea ce zice ea, nu pe mine.Iar cu acele persoane, deja am discutat si nu merita.Dar apreciez ce ai spus.

| RandyMarsh a răspuns:

Ai pus intrebarea ca si cum te-ai astepta sa primesti un raspuns de la unu' care a trecut pe acolo si s-a intors ca sa ne spuna si noua cum e.
Nu iti poate da nimeni un raspuns concret, iar parerile sunt impartite.
La astfel de intrebari nu poti afla raspunsul de la altii, trebuie sa-l gasesti tu.
Doar gandeste putin logic si nu crede doar ce ti se pare mai frumos.

| RAY a răspuns:

Tu crezi ca realitati i pasa de ceea ce crezi? daca sari de pe o cladire de la etajul 9 si nu crezi ca vei merge in jos gravitatiei i va pasa de credinta ta?
accepta realitatea asa cum este, parinti tai au spus bine, nu poate exista ceva pentru ca moartea inseamna fara viata daca ar fi viata de ce am numi moartea, moartea? moartea este exact ca inainte sa te nasti atat

| T0T a răspuns:

Pentru că nu-i putem întreba pe cei decedaţi dacă există ceva după moarte, nu ne rămâne decât să încercăm să ghicim ce se întâmplă. Pe de o parte sunt cei care presupun că nu există viaţă după moarte, presupunere ce nu poate fi neapărat dovedită. De cealaltă parte, din prisma newtoniană/einsteiniană sau a teoriei cuantice, nu există niciun motiv să credem că avem doar o singură şansă la viaţă. Este posibil ca viaţa să fie „reciclată" la infinit. Hans Moravec, cercetător în domeniul inteligenţei artificiale, a afirmat că neobsevarea Universului este imposibilă: trebuie să fim în viaţă şi să observăm Universul într-o formă sau alta

| anonimg a răspuns:

E bine ca-ti pui intrebari; numai ca nu pe parinti trebuie sa-i intrebi, ci pe Dumnezeu. Pentru ca viata de dupa moarte nu se gaseste la parinti, ci la Dumnezeu. Dumnezeu iti va raspunde la mult mai multe intrebari daca vei citi Biblia cautand cu sinceritate sa cunosti adevarul.

| Cosminel25 explică (pentru anonimg):

Multumesc asa o sa fac. Scuze ca nu ti-am dat funda, dar ai raspuns prea tarziu.

| anonimg a răspuns (pentru Cosminel25):

Sa nu-ti para rau ca nu mi-ai dat funda, caci nu pentru funda scriu eu aici.
Domnul cu tine!
Iti recomand o carte foarte buna: http://www.google.ro/......http?/url

| Cosminel25 explică (pentru anonimg):

Multumesc pentru carte, o sa o citesc.

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe! happy
Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| Doub a răspuns:

Si eu cred ca exista.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, exista viata dupa moarte.
Faptul ca Moise si Ilie se arata pe muntele Tabor la Schimbarea la Faţă a Mantuitorului Iisus Hristos, vorbesc cu El si sunt vazuti de Apostolii Petru, Ioan si Iacov este doar unul dintre temeiurile scripturistice pentru credinta in viata dupa moarte.

Matei 17:3 "Si iata, Moise si Ilie s-au aratat lor, vorbind cu El."

Luca 9:32 "Iar Petru si cei ce erau cu el erau ingreuiati de somn; si desteptandu-se, au vazut slava Lui si pe cei doi barbati stand cu El."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CUM MA viata dupa moarte? moartea e moarte. dupa moarte nu poti invia decat in duh pentru viata vesnica, dar dupa giudecata. daca in viata pi pamant ai ales moartea, apai di ea avea-v-ei parte.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu credeam ca Jorpalul dupa ce o mierleste ne trimite stiri mai incurajatoare de dincolo dar al de unde el tot cu "giudecata" e in gura. Mai mortule stafia aia de Hargiog de dracu' mai face mah, s-a dus la manastire?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"invia in duh"? Dar sufletul oricum nu moare... Scuze, nu am inteles eu, sau nu ai fost prea "transparent" in afirmatii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Nuuu hombrelica, insa el e cu fuga prin padure, fiindca sport si harcioage.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Ma milane? o sa fiu cam ztraveziu,cand oi bantui,ori cand fi-voi schelete.da transparent? in trup, santem morti in pacat, dar daca vom invia in duh si adevar, stii doar; cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati si imbracat.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi cate pareri necrestine circula pe aici. Nu putini sunt iehovistii care sustin ca sufletul moare, dispare. Dar tu desigur, te-ai exprimat doar metaforic, happy intelegand prin "moarte" acea compromitere a sufletului, acea cadere si nefericire pe care singur si-o aconteaza... sad

| Cosminel25 explică (pentru milan9):

Multumesc de raspuns...
Ai dreptate sunt multe pareri necrestine ce circula pe aici.
Dar unele sunt bune.
Multumesc inca odata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cu singuranta exista viata dupa moarte. Si atunci vei trai vesnic, nu vei mai muri niciodata.Dar vei merge in iad, sau rai depinde a cui voie ai facut-o. Daca il vei primi pe Domnul Isus in inima ta, si vei face ce spune el vei merge in Imparatia cerurilor. Daca nu vei merge in iad unde va fi focul si scarnirea dintilor, pe vecie (fara sfarsit) noi in aceasta viata suntem ca intr-o calatorie, dar ce va urma dupa nu se va mai termina niciodata.

| questsoul a răspuns:

Exista viata dupa moarte, in ambele teorii creationista/evolutionista nu ar avea sens sa traim 50 de ani sa fim anihilati.

| vampyremisa a răspuns:

Nu iti voi scrie versete aici.
Da, eu spun ca da. Cred ca toti avem 108 sanse sa atungem iluminarea si cred ca meritam tot ce ni se intampla.
Cred ca Iisus a fost un calugar. Da, dupa moarte trec ani pana la viitoare reincarnare. Intre timp, corpul spiritual iti va plati bunele si relele. La sfarsitul celor 108 existente, se decide daca vei fi o fiinta superioara sau inferioara, adica daca ai evouat sau nu.

| Cosminel25 explică:

Multumesc la totii pentru raspunsuri!