| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

Salut TPU! Îmi poate spune și mie cineva cine a scris cărțile Macabeilor din vechiul testament? De unde au răsărit cărțile astea si de cine au fost inspirate? În istoria bibliei nu le găsesc. Din ce știu eu, întreaga Biblie a fost scrisa sub influenta Duhului Sfânt! Cine a scris cărțile astea? Și mai sunt astfel de cărți care nu prea își găsesc locul în Biblie. Cine și de ce le-au băgat în Biblie?

12 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

În Biblia tradusă de Nitzulescu există Cărțile Macabei. Nu o găsesc că aș cumpara-o. Am citit-o împrumutata de la Biserica Ortodoxă din satul meu. Se pare că nu se mai tipărește această traducere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun mai mult decat ca sunt proprietate biblica Cartile Macabeilor si nu au un autor anume.

| Ciprian_Jurchela_1986 explică (pentru anonim_4396):

Pai dacă nu au autor, e cam nasol. Inseamna ca nu a fost insuflat de duhul sfant, iar ce nu este sfant, nu are ce cauta in biblie. 2 Timotei 3:16 Înseamnă că se încalcă cuvântul lui Dumnezeu! Apocalipsa 22:18-19 Proverbele 30.5-6 Deuteronomul 12:32 Deuteronomul 4:2. Dacă știi aceste lucruri, de ce sa le mai faci? De ce sa fii de acord cu asa ceva si sa le mai si citesti. Asta ma întreb eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ciprian_Jurchela_1986):

Probabil din punctul tau de vedere e cam nasol, insa tocmai ca daca nu au autor inseamna ca este scris sub influenta divina.

| Ciprian_Jurchela_1986 explică (pentru anonim_4396):

Dacă tu consideri versetele pe care ți le-am relatat, ca sunt o părere a mea, înseamnă că nu ai citi deloc Bilblia și ce scrie acolo, pentru tine, nu înseamnă prea mult. Nu poți ridica părerile la nivel de absolut. Când o părere a unui om deformează un absolut biblic, asta este deja legalism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ciprian_Jurchela_1986):

Nu am spus ca ar fi o parere a ta versetele pe care mi le-ai relatat, insa pe tine te-a interesat initial cine a scris cartile Macabeilor.

| Ciprian_Jurchela_1986 explică (pentru anonim_4396):

"Probabil din punctul tau de vedere e cam nasol"... asta ai spus tu mai sus. Iar eu nu am spus o părere a mea, ci am citat din Biblie. Mai clar de atat nu pot sa fiu. Dacă tu crezi ca poți sa te ridici la nivelul sau peste nivelul si cerințele lui Dumnezeu, legat de cuvântul Lui, eu ma retrag și rămân cu cuvântul Lui! Spune clar ca nimeni nu poate adăuga sau șterge din scriptura și tu vii și îmi spui ca alea au fost insuflate de duhul sfant... cui? În fine. Pentru mine e clar! Nu sunt cărți canonice!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ciprian_Jurchela_1986):

Domnule, cititi va rog frumos din nou toate raspunsurile mele anterioare si o sa va dati seama de cursivitatea conversatiei. Nu m-am legat de dumneavoastra si nici de Dumnezeu sau credinta dumnavoastra. Nu am spus nici ca ar fi parerea dumneavoastra acele versete, lasati rautatea si nu mai atacati fara judecata. O seara frumoasa sa aveti!

| Pocait01 a răspuns:

"Și mai sunt astfel de cărți care nu prea își găsesc locul în Biblie."
Din ce postură spui lucrul acesta? Practic ai spus că aceste cărți numite Macabei I-III nu-și găsesc locul în Biblie și mai sunt și altele ceea ce nu este nici creștinește și nici respectuos.

Respect protestantismul și-i mulțumesc lui Dumnezeu că pot să fac parte dintr-o astfel de Biserică, dar protestanții la început s-au focusat pe tradus, citit și interpretat mot-a-mot neîncercând să și înțeleagă răspunsuri la profeții sau la întrebări de tipul "cum" sau "de ce" și uite așa am ajuns nu doar să avem Biblia după Cornilescu fără cărțile Macabeilor, dar nici nu ni se explică importanța acestor cărți sau ce vrea Dumnezeu să ne arete din ele.
Chiar și acum sunt predicatori care spun "Știu cât mi s-a dat" uitând că trebuie să învețe ca Duhul Sfânt să aibă cu ce lucra în ei; ironic este că tot ei spun "Dumnezeu îți dă, dar nu îți pune în traistă."
Am spus acestea doar ca să înțelegi că nici protestantismul nu este perfect, doar Biblia. Dar consider că la momentul de față majoritatea bisericilor protestante oferă o mult mai bună integrare în familia lui Hristos decât bisericile ortodoxe.

Cărțile Macabeilor demonstrează corectitudinea în profețiile date de Dumnezeu prin Daniel.

P.S.: Și fără cartea Iona oamenii se puteau întoarce la Domnul, dar ai văzut ce a spus Domnul Isus? Matei 12:39

| Ciprian_Jurchela_1986 explică (pentru Pocait01):

Nu mi-ai răspuns deloc la întrebare. Cine a scris cărțile astea? Când s-au scris? Dacă nu au autor, nu au măcar o perioada când s-au scris, sunt apocrife! Fiecare carte din Biblie are autor și se știe perioada când s-au scris.

| Pocait01 a răspuns (pentru Ciprian_Jurchela_1986):

Dacă răspunsul îl știți deja, de ce spuneți "nu mi-ai răspuns la întrebare"? Am observat că se mai practică.
Întrebarea este retorică pentru că răspunsul îl știi deja, ba chiar ai dat și o concluzie tot în locul pentru întrebare "nu prea își găsesc locul în Biblie", deci nu merită răspuns sau părere. Dar te-am respectat și ți-am dat o perspectivă subiectivă și una obiectivă pe care se pare că nu ai înțeles-o: "Cărțile Macabeilor demonstrează corectitudinea în profețiile date de Dumnezeu prin Daniel." și care este și parte de răspuns la întrebarea ta "Cine și de ce le-au băgat în Biblie?"
În rest poți să vezi comentarii și câte ceva despre cărți și pe internet sau vorbind cu un preot, dar cred că ai făcut-o deja dacă ai și ajuns la o concluzie...