| anonim_4396 a întrebat:

In primul rand vreau sa va zic ca eu cred in Dumnezeu. Din stiutele mele Raiul reprezinta binele, iar iadul reprezinta raul. Stiu ca in rai va fi o fericire vesnica, dar cum poti sa fi fericit daca stii ca un neam foarte drag tie este in iad si sufera?
Oare acolo iti amintesti viata de pe pamant? sau nu.
Ajutati-ma va rog ca sunt foarte deprimat din cauza asta pentru ca numa la asta ma gandesc.
Si apropo as vrea sa imi raspunda cei cu religia ortodoxa.

Răspuns Câştigător
| Katczinsky a răspuns:

Tibi, asculta-ma. Tinsta ta este raiul. Odata ajuns acolo, esti vesnic fericit. Tu pe Pamant trebuie sa incerci sa-i indrepti si pe altii si sa faci atat bine cat o sa poti. Dumnezeu va avea grija de tine si de nevoile tale. Si chiar atunci cand vei fi ranit, sa accepti durerea ca pe un dar divin. Pentru ca acolo unde nu iubeste omul, iubeste Dumnezeu. Si daca nu renunti niciodata la iubire, nici Dumnezeu nu renunta la tine, si-ti va da intr-un final ceea ce meriti.
Dumneze este ideal. Iar ideal inseamna perfectiune. Crezi tu ca Dumnezeu te va lipsi de cei dragi tie? Crezi tu ca Dumnezeu te va lasa sa fii nefericit in Rai? Crezi tu ca-ti vei mai aduce aminte de cei din viata asta asa cum ii concepi tu acuma? Nu. Pentru ca parintii tai, sunt parintii tai in mod trupeste. Tatal tau este tatal tau doar pe Pamant. Tatal sufletului tau si Tatal tau cel real este Dumnezeu. Nu-ti fa griji, tu sa-ti traiesti viata in pace si armonie, conform cu reperele ortodoxe de iubire si Dumnezeu va face restul. Toate cele bune. happy

25 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Îți fac lobotomie înainte să te bage în rai, deci n-ai grijă.

| William a răspuns:

Pai nu stiu cum est tu dar pe mine nu m-ar deranjaza deloc sa stiu ca unele din rudele mele vor arde in iad pe veci. Uite aici cateva lucruri http://www.youtube.com/watch?v=Cf8aJbtEUiY Cel mai bine este sa vorbesti cu un duhovnic despre asta, el te poate lamuri mai bine.

| danay72 a răspuns:

Daca citesti Biblia vei vedea ca iazul de foc se refera la moarte nu chin vesnic, iar Dumnezeu promite ca cei sinceri vor putea trai vesnic pe un pamant paradiziac alaturi de cei dragi.psalmi37:9-11,isaia65:20-25,apocalipsa21:8

| milan9 a răspuns:

Intre cele 40000 de grupari sectante dizidente trebuia probabil sa existe si una care sa nege existenta sufletului.
Scriptura este însă fermă şi confirmă nemurirea sufletului:

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam.

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

Imediat după despărţirea de trupul biologic, sufletul îşi continuă existenţa într-un mod care îi permite să CONŞTIENTIZEZE, să SIMTĂ, să se BUCURE sau să sufere, să POARTE DIALOGURI, îşi afirmă dorinţe sau păreri de rău.

| Delmoniko a răspuns (pentru milan9):

Baga citate ca spartu' ca altceva nu stii sa faci! Sa stii ca dracii in iad din asta iti vor da lucrare de control happy

| milan9 a răspuns:

Cum este posibil ca Dumnezeu să fie Iubire dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui şi a iniţiativei Lui, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

Dar nu te teme! Mantuirea este un reultat al optiunilor noastre. Şi in mod repetat omul poate opta pentru mântuire, pentru apropierea de Dumnezeu, prin faptele sale bune si cultivarea virtutilor... happy

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri! happy

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul nu încetează niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu...

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

| Lizzu a răspuns:

Dar stai cuminte, mai omule.
Cum adica sa fii deprimat ca te gandesti la lucruri abstracte, mistice, despre care nici nu stii sigur ca exista sau nici macar nu stii daca asa o sa fie?
Daca cei dragi vor fi in iad sau nu. Daca tu vei fi in iad sau nu.
Nu stii nimic.

Cu ce rost iti faci ganduri negre si stai deprimat folosindu-ti energia pentru niste lucruri care nu-ti aduc folos?
Pune-ti energia in lumea asta, in viata ta, in ceea ce faci si nu in iluzii.

-Nu stiu ce raspuns cauti. Daca ti-as spune ca nu exista iadul iar cei dragi nu vor suferi atunci imi vei spune ca implicit nici raiul nu va exista.

Orice parere ai afla nu-ti va fi de ajuns pentru ca ceea ce intrebi tu e imposibil de aflat de oameni si s-ar putea ca nici macar sa existe.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Dacă vrei să ştii ce spune Biblia, Cuvântul lui Dumnezeu, despre acest subiect citeşte mai departe:

Mulţi cred că Biblia învaţă că noi avem un suflet nemuritor care, după moarte, continuă să trăiască în rai sau în iad. Iar asta îi face pe mulţi să se întrebe ceva asemănător cu ce a întrebat tu.

Dar gândeşte-te: Biblia spune că "Dumnezeu este iubire" (1 Ioan 4:8). Crezi că un Creator iubitor ar găsi plăcere în ai chinui o veşnicie pe oamenii care au greşit în faţa lui vreo 70-80 de ani? Tu ce-ai crede despre un părinte despre care ai auzi că îşi pedepseşte copiii pentru şotii băgându-le mâna în foc? Ai putea să respecţi un astfel de om?

În realitate, Biblia nu susţine învăţătura focului veşnic. În Romani 6:23 se arată care este resplata pentru păcat: "Căci plata păcatului este moartea, însă darul pe care îl dă Dumnezeu este viaţa veşnică prin Cristos Isus, Domnul nostru."

Deci, Biblia învaţă că cei neascultători vor muri şi vor dispărea pentru totdeauna, spre deosebire de cei ascultători care au speranţa de a trăi veşnic aici pe pământ, iar dacă mor să învie pentru a se bucura de acea viaţă.

Asta este ce am descoperit eu în urma studierii Bibliei şi care m-i se pare logic şi în armonie cu ceea ce spune Biblia despre Dumnezeu.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate la capitolul Rai si Iad religia crestina are lacune serioase.
Nu ca ar fi gresit, dar este incomplet.
Daca un bloc are 9 etaje ortodocsii spun ca are doua, catolicii ca are 3, hindusii ca are 7, etc.
Fizicienii numesc blocul multivers dar nici ei nu au habar despre ce vorbesc.
Deocamdata.

| Katczinsky a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma-ntreb ce vor mai "descoperi" in viitor? Multi-multivers? Ei bine, asta ar fi de o vastitate uriasa, pe care omul nu o va strabate niciodata. De asemenea, iti arata cat de mare este universul, mareste poibilitatea ca viata sa existe si pe alte planete (in conceptia voastra) dar, se pare, nimeni din vastul vostru univers nu a ajuns pana la noi. Sau macar sa ne fi trimis un mesaj clar. Cre tu ca daca s-ar fi dezvoltat viata si pe alte planete, nu exista posibilitatea sa fi aparut cu mult timp inainte de cea de pe tera? Iar dezvoltare si evolutia lor sa fie inimaginabila? Si totusi, nimeni nu a venit pe Terra.

Asta pentru ca suntem singuri. Sigur, pare ca o mare risipa de spatiu. Dumnezeu a creat o lume atat de frumoasa, iar Diavolul a reusit sa va pacaleasca asa de usor, amagindu-va cu evolutia voastra. Presupun ca a durat ceva pana cand diavolul s-a gandit la teoria Big Bang si a pus-o in mintea unui om. Ca tu sa o crezi si sa uiti de Dumnezeu.

Pana si cel mai convins ateu, sta cu sufletul la gura cand moare, pentru ca atunci va afla daca exista sau nu Dumnezeu. Dar cand vei ajunde tu acolo? Stand inaintea mortii. Atunci cand frica iti cuprinde toata fiinta. Atunci cand toate teoriile din lume si toata evolutia nu mai au nici o valoare pentru tine, si nu te pot salva de acolo. Care va fi primul tau gand? Cand Lucifer te-a biruit, si suferi mania Domnului, iti vei mai fi dorit sa fi fost ateu?

Vad ca daca va spunem despre frumusetea lui Dumnezeu si despre iubirea lui si despre maretia lui...nu ne asculta nimeni. Poate vedeti adevarul, doar temandu-va sa nu pierdeti dragostea Lui.

| anonim_4396 explică (pentru Katczinsky):

Nu sunt ateu.
Sunt doar un simpu credincios nemultumit de raspunsurile bisericii la intrebarile esentiale ale umanitatii.

| Katczinsky a răspuns (pentru anonim_4396):

Greseala mea daca nu esti ateu. Am gresit destinatia. happy Cauta mai mult. Vei gasi raspunsuri. Cheers!

| dragos38 a răspuns:

Nimeni nu stie ce este dincolo rai sau iad, cum spune biblia. In momentul de fata se stie doar ca yhweh era zeul evreilor la care se inchinau eii.
Si se mai stie ca materia si energia careia i este proprie nu piere ci se transforma. in rest imaginatia omului

| SatanistAteu1666 a răspuns:

Dar cei de religie satanista nu pot?laughing
Pai simplu, nu exista rai la fel nici acel dumnezeu crestin!

| Secreeeeeeeeeeet a răspuns (pentru SatanistAteu1666):

Fiecare cu impresia lui >.< Din fericire pentru mine si din pacate pentru tine eu cred in Dumnezeu.
Eu cred pentru ca il simt. Si imi dau seama ca exista pentru ca atunci cand vad un fluture sau altceva ma gandesc oare de unde o aparut? asa din senin? ( Dumnezeu cu o suflare poate da viata, dar ia incearca tu sa iti faci din lut sau ceva un animal si sufla sa vezi daca ii poti da viata )

| SatanistAteu1666 a răspuns (pentru Secreeeeeeeeeeet):

Pai nu merge la nimeni, Satan a creat asta nu Iehova nenorocitul.O idee de a mea ar mai fi putea Evolutia si Teoria Big-Bang nu exista dumnezeu.Din cele mai vechi timpuri omul a trebuit sa creada in ceva dar cei cu iq mai dezvoltat nu vor crede in cacaturile astea.

| M25M a răspuns (pentru SatanistAteu1666):

El cauta alte raspunsuri, lasa-l sa i se raspunda de cei care au aceeasi credinta ca a sa.

| SatanistAteu1666 a răspuns (pentru M25M):

Ma mira ca unora chiar le plac sa fie prosti...

| Delmoniko a răspuns (pentru Secreeeeeeeeeeet):

Unde anume il simti? Daca zeul tau e barbat si tu il simti asta da nastere unor raporturi homosexuale? Un fluture te duce cu gandul la El? Dar o galeata de balegar? La ce te duce cu gandul? Sa mirosi frumos happy

| Rahelaela a răspuns (pentru SatanistAteu1666):

Tu esti prost din nastere

| SatanistAteu1666 a răspuns (pentru Rahelaela):

Ce ma? decat ca voi crestinii care credeti in balaurii cu 7 capete si care scot foc pe gura si intr-un gunoi pe nume iisus si iehova care au adus potop si moartea a mii si mii de oameni! Du-te si bea un pahar cu apa indoctrinat-o.

| Katczinsky a răspuns (pentru M25M):

Un om destept. Daca ai sti cati oameni nu inteleg asta. happy Cheers my friend.

| Secreeeeeeeeeeet a răspuns:

Multumesc. Majoritatea mi-ati dat rapunsuri bune, cu exceptia lui SatanistAteu1666.
Dar eu l-am ales pe acela care mi-o placut cel mai mult si m-o facut sa ma simt cel mai bine.