| AlexandruOctavian19 a întrebat:

Salut TPU întreb pentru un prieten, Noi acum ceva timp a aflat că masturbarea este un păcat ( noi suntem băieți credincioși ). Amândoi am jurat cu mana pe biblie că nu ne vom mai face acest lucru. Acum 2 zile m-a sunat că s-a întâmplat ( adică a rupt jurământul ). Îl v a poate ierta Domnul Isus Hristos? Și care sunt consecințele și dacă sunt?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Poruncile lui explicite nu le respectati, dar respectati porunci pe care el nu le-a poruncit niciodata.

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Voi doi suferiti de idiotism anxios. Religia a facut muci din creierele voastre.

| AlexandruOctavian19 explică (pentru doctorandus):

Isus este calea nu altcineva sau altceva

| doctorandus a răspuns (pentru AlexandruOctavian19):

Bine: daca tu crezi in Isus Hristos, nu ai voie sa depui juramant.

| ania a răspuns:

Da poate fi iertat. Și eu am renunțat pentru ca bunicul meu mi-Asus ca îl manii pe Dumnezeu și m-am rugat sa ma curateaaca prin sângele Mantuitorului Hristos. Am fost eliberata de vinovăție și cu conștiința mult mai ușoară.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Spune-i sa ceara iertare lui Dumnezeu si daca este ortodox, spune-i sa se spovedeasca.

| KovacsB a răspuns:

Conteaza daca in timp ce a facut-o era cu gandul la Maria mama lui Iisus, la Magdalena iubita lui Isus sau daca este putin pe invers la Iisus. Dragoste divina manuala.

| AlexandruOctavian19 explică (pentru KovacsB):

Era pe site urî 18+

| doctorandus a răspuns (pentru AlexandruOctavian19):

Isus nu a interzis astfel de websiteuri, dar a interzis sa depui juramant.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Biblia nu este pentru jurăminte voi ați înțeles grav grav de tot de prost și greșit Biblia. Biblia este Sfântă în Biblie omul se educa în Biblie omul se apropie de Dumnezeu în Biblie omul își salvează viata de la păcate și fapte murdare și greșite își salvezi sufletul și inima și viața de pe drumuri greșite și murdare Biblia învață omul educa omul îl face conștient de sine îl face conștient de faptele sale îl face mai rațională Biblia nu-i de făcute jurăminte ca la cazinouri și pariuri sportive și biliard confundați grav de tot Biblia cu maidanul.

| AlexandruOctavian19 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Din câte știu Dumnezeu vede păcatul nu păcătosul, Deci nu v a fii pedepsit?

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru AlexandruOctavian19):

Vede tot aude Tot știe tot nu-ți face griji de asta.

| AlexandruOctavian19 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Mulțumesc, Domnul Isus Hristos sa fie cu tine și să te binecuvânteze, sa speram că cu toți vom împărtășim împărăția lui Dumnezeu?

| doctorandus a răspuns (pentru AlexandruOctavian19):

Ia citeste Matei cap. 5: a depune juramant contravine cuvantului lui Isus Hristos.

Deci, daca exista justitie divina, veti fi pedepsiti amandoi pentru faptul ca ati jurat.

| AlexandruOctavian19 explică (pentru doctorandus):

Deci inseamna că ceea ce a făcut el, nu înseamnă nimic pentru Hristos și poate fii iertat?

| doctorandus a răspuns (pentru AlexandruOctavian19):

Poruncile lui explicite nu le respectati, dar respectati porunci pe care el nu le-a poruncit niciodata.