| Bocristi7 a întrebat:

Mi-am dat seama acum. Eu nu am jurat cu mana pe Biblia ortodoxă adică pe Biblia de religia mea, eu am jurat cu mana pe Biblia protestantă sau ceva de genul. E luat în seamă jurământul meu? Adică e luat în seamă că un jurământ pe biblie sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dumnezeu este unul, acelasi pentru toate religiile crestine.
Juramantul tau este in fata Lui, indiferent in ce limba si pe ce traducere a Sfintei Scripturi depui juramantul.
Juramantul insa este in primul rand fata de constiinta TA. Daca-l incalci, prima data trebuie sa raspunzi tie insusi.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Juramintele sunt doar niste vrajeli, nu iti mai bate capul aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de luat în seamă că ai postat în categoria greșită repetând aceași întrebare de câteva zile încoace.

Please, wake up!

| Mopmop a răspuns:

Exista un compartiment special dedicat "juratului pe Biblie".
Daca ai intrat in baza de date eronat...ai cam pus-o (!)
D-zeu sa te ierte!

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns (pentru Bocristi7):

Imi cer scuze. Am glumit.
Ca sa iti dau un raspuns serios acum.
Nu amesteca religia sau Biblia!
Este virba foar de a avea TU CUVANT.
Adica ma refer daca promiti ceva cuiva sau spui trebuie sa te tii de cuvant.
Nu ai nevoie de un juramant pentru asta!
Este destul ca tu stii ca ai zis adevarul si ai reusit sa te tii de cuvant.
Oricum, daca ar fi sa mergem pe ideea de religie si D-zeu El stie clar cine esti si ce este sufletul tau!
Nu trebuie sa iti faci griji.
Nu patesti nimic.

| freshDEportocale a răspuns:

Rade Isus de tine