| Razvan1985 a întrebat:

Numele meu este Razvan si m-am nascut intr-o familie de crestini. Dupa ceva timp m-am indepartat de religia crestina, indreptandu-ma catre iudaism, insa aveam sa aflu ca acestia il resping pe Isus Cristos si eu personal chiar cred in faptul ca acesta chiar a existat la un moment dat in istorie si cred ca a fost o persoana speciala si un un impostor. A fost o perioada in care am cochetat si cu ateismul, insa nu am fost foarte multumit de raspunsurile pe care ateii si oamenii de stiinta le ofereau si de faptul cum abordau lucrurile. Obisnuiam sa il urmaresc pe nu asa numit Richard Dawkins, insa la un moment dat am dat peste un video in care acesta spunea cum din nimic poate aparea ceva, ceea ce m-a lasat cu un gust amar. Partea interesanta acum incepe! Mi-am indreptat atentia catre islam si am studiat cateva profetii despre apocalipsa si sfarsitul lumii si am descoperit ca mare parte se potrivesc perfect cu ceea ce traim noi in zilele noastre. Am studiat o mica parte din bibliografia profetului Mahomed incercand sa gasesc dovezi ale profetiei sale descoperind lucruri foarte interesante care m-au facut sa continui si voi continua sa studiez aceasta bibliografie. Mai mult decat atat vedem cu totii masele de emigranti musulmani ce vin in Europa, si privesc cu spaima mai ales la modul rapid in care acestia se inmultesc si personal cred cu teama ca peste cativa ani acestia ne vor domina si nu vom avea nici o sansa in fata lor, astfel ca m-am gandit ca decat sa fiu impotriva lor, mai bine voi fi cu ei. Personal ma tem pentru mine si pentru familia mea si cred ca nici tara noastra nu ne poate proteja de ei, iar tari precum Germania, Franta sau SUA nu ne pot nici ele ajuta, pentru ca ei nu se pot ajuta nici pe ei in fata lor. Vedem asta aproape zilnic. Deci acesta ar fi unul din motivele pentru care ma gandesc sa devin musulman, si daca pe parcurs voi fi convins de faptul ca aceasta este religia adevarata va fi cu mult mai bine. Vreau sa va intreb si pe voi ce parere aveti de cele spuse de mine si ce credeti ca se va intampla cu noi peste ani si ani?

41 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu cred că frica e un bun motiv pentru a alege o credință. Profetul Mohamed a spus că Alah i-a cerut să se căsătorească cu nevasta fiului său vitreg, așa că i-a divorțat și s-a căsătorit el cu ea.În Biblie Dumnezeu în cele 10 porunci spune să nu preacurvești, să nu poftești nevasta aproapelui tău.eu sunt convinsă că entiatea spirituală care i-a cerut așa ceva și care i-a dictat Coranul nu e aceeași cu Dumnezeul Bibliei.Eu sunt convinsă că numai Dumnzeul Bibliei e Creatorul Universului.
Soțul eu a discutat cu un prieten din Germania, dintr-o biserică neoprotestantă și i-a spus că de cînd au venit emigranții, ei vin cu sutele la biserica lor și la altele, că și în biserica lor s-au botezat cu sutele, s-au convertit la creștinism și ei privesc ca șansa lor de a-și mărturisi credința, că dacă nu au mers ei la ei ca misionari, i-a trimis Dumnezeu acolo pe musulmani pentru a-l cunoște cu adevărat pe Creator.Soțul meu a fot în vizită acolo și a participat la un strudiu biblic ținut chiar în tabăra de refugiați.

| Idris a răspuns (pentru ania):

Dupa mintea voastra Lot a fost violat de fiicele lui, in timp ce profeti anteriori ca Solomon au avut sute de neveste si tiitoare si asta o gasesti in Biblie. Islamul a limitat numarul de sotii, dar ipocrizia voastra nu are limite

| Qasim a răspuns (pentru ania):

Ce vorbesti acolo? realitatea este exact contrarie. musulmanii de peste tot din lume se trezesc si isi dau seama de ceea ce se intampla in jurul lor. musulmanii din misr, sham, filastin si de peste tot incep sa se uneasca la fel ca in trecut grabinduse sa implineasca ceea ce sa profetit. iar despre voi cruciatilor degeaba pozati in sfinti nevinovati caci aveti o istorie imbibata in sange in care ati ucis oameni nevinovati din pricina religiei voastre false si a crezului vostru fals. sunteti complet deviati si nu urmati nici macar ce scrie in cartea voastra, ci urmati propriile voastre nazuri. comenzile din biblie nu le urmati si ascundeti parti din ea. cei despre care tu pomenesti, allah nu are nevoie de ei si nici ummah lui muhammad sallallahu alayhi wa salam.

"aproape ca cerurile se rup, pamantul se despica si muntii se prabusesc pentru ca ei ii dau celui milostiv un fiu in timp ce nu se cuvine ca cel milostiv sa isi ia un fiu" (Surah Maryam : 90-92)

| Razvan1985 explică (pentru ania):

Iti multumesc pentru efortul pe care l-ai facut pentru a raspunde, insa ma intreb de ce nu ganditi putin cand raspundeti. Si aici ma refer la crestini. Am citit si raspunsurile oferite si de musulmanii ce mi-au raspuns si imi este rusine de mine si de noi sa vad ca ei stiu Sfanta Biblia mai bine ca noi. Cum poti afirma treaba cu nevestele, curvia si celelalte cand stii (cred ca stii) ceea ce scrie in Sfanta Scriptura? De ce ei par intotdeauna sa vorbeasca adevarul asa cum este si par sa aiba dreptate?

| minrest a răspuns (pentru Qasim):

Da, ma, imi place cum gandesti. Apropo de trezirea musulmanilor din Misr, am observat ca ca generalul Sisi a reusit sa aduca stabilitatea in tara. Eu stiu ca e un om credincios, si vad ca are si talent de om politic. Imi place mult de el, ce mai. Dar tu ce parere ai de generalul Sisi?

| AC4S4 a răspuns (pentru ania):

Islamul are doar o parte din Biblia Ebraica (Vechiul Testament)... de ce nu toata, ma intreb eu? Ei de asemenea cred ca Isus va reveni.
Isus apare mult mai des in Coran decat Mahomed, viata lui fara pacat este mentionata si in Coran. Isus a afirmat ca este Fiul lui Dumnezeu. Apoi peste 500 de ani vine Mahomed care spune ca Isus nu este de fapt Fiul... adica Isus nu a stiut de fapt ce spune? Nu si-a facut bine inteles mesajul?

| ania a răspuns (pentru AC4S4):

Tocmai pentru că și-a făcut bine înțeles mesajul, atât de mulți oameni și astăzi cred că El e Fiul lui Dumnezeu, cred în El.
Normal că musulmanii nu acceptă Noul Testament pentru că e în contradicție cu Coranul.

| ania a răspuns (pentru Razvan1985):

Am citit că în Coran Mohamed spune că Alah i-a descoperit înainte de divorțul dintre Zaynab și fiul său vitreg adoptiv Zayd că Zaynab trebuie să fie soția lui.
Dumnezeul Bibliei nu " descoperă" nimănui că soția altuia trebuie să fie pe viitor soția lui.
Știu cum stă treaba în Biblie cu nevestele.

| AC4S4 a răspuns (pentru ania):

Ziceam de Vechiul Testament. Pentru ca Islamul este o religie care are oarecum bazele in iudaism. Dar de exemplu cartile profetice din Biblie care prevesteau venirea lui Mesia nu le-au luat.

| RAY a răspuns:

Obisnuiam sa il urmaresc pe nu asa numit Richard Dawkins, insa la un moment dat am dat peste un video in care acesta spunea cum din nimic poate aparea ceva, ceea ce m-a lasat cu un gust amar

eu nu la l-am auzit pe dawkins sa spuna asta,el la intrebarea asta afirma ca nu stie, cred ca ai confuns numele lui cu Stephen Hawking, iar ateismul nu are legatura cu stiinta, daca isi placea stiinta cautai mai departe, de ce nu ai studiat si budismul? hinduismul? despre islam ce sa spun n-am cuvinte, mai bine ai citi despre budism filozofia paci, popoarele budiste sunt cele mai non violente fata de cele crestine, islame

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Man, popoarele budiste sunt non violente, da? Mai precis care? Care popoare sunt budiste, ca sa vedem si noi daca sunt mai violente sau mai pasnice? Statele independente cu majoritati budiste sunt Myanmar (Birmania), Tailanda si Mongolia.In Myanmar are loc chiar acum epurarea etnica a unei minoritati musulmane din nordul tarii, Rohingya, niste oameni saraci si inapoiati, au omorat o gramada, calugarii budisti sunt primii care cer epurarea, San Suu Kyi, conducatoarea de facto a tarii, admirata de toata omenirea fiindca s-a opus dictaturii, a dat dreptate armatei, asa ca epurarea merge inainte, necajitii aia fug in Banglades unde ii impusca granicerii. In Tailanda a fost multa vreme la putere un partid care a dat oportunitati celor saraci, era foarte popular in special in provincie, pana la urma au dat o lovitura de stat si au scapat de el. Cine a sprijinit lovitura de stat? Palatul, armata si clerul budist. Acuma tot inchide la ei, cand vor reveni la normalitate sa numai aiba probleme. Asa ca spune ca ti-a inspirat tie o stare de pace budismul, dar nu ca popoarele budiste sunt pasnice.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Http://listovative.com/top-10-peaceful-religions-of-the-world/
eu vad ca budismul e nr 1, iar daca vorbim istoric budismul e printre cele mai pasnice religii, nu am auzit de budisti care sa omoare pe cineva in numele relgiei lor ca uni fac de astea nu inseamna ca religia lor le reprezinta dar fata de crestinism, islam budismul e mult mai pasnic

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Tu vorbesti de revolutie care tiai impuscat conductori de craciun ca pe niste caini, te-ai gasit pe cine sa judeci, aia nu sau omorat conductori nici intre ei ca prosti timp de o luna

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Man, teoria lor se bazeaza pe nonviolenta, dar eu vorbeam despre ce se intampla in practica. Nu stiu daca ai citit ce ti-am scris despre Birmania, poti sa faci si cautare, sa vezi ca nu exagerez cu nimic. Din trei tari budiste, in doua se intampla atrocitati pe scara larga chiar acum.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Eu doar i-am propus asa ca filozofie nu sa devina budist, nu stiam ca e asa ceva

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Eu nu cred ca budismul e mai rau ca alta religie. Dar cred ca, devenind institutii, toate religiile se comporta cam la fel, indiferent de la ce teorie pleaca.

| SG1995 a răspuns:

Văd, că în capul tău e foarte multă confuzie, dacă dorești, putem discuta în privat pe tema religiei, simte-te liber să-mi pui întrebări. Scopul meu nu e să te fac să te agăți de o anumită religie sau să fii ateu, ci să-ți indentitatea religioasă, spun asta pentru că și am fost în locul tău, și eram foarte confuz până să ajung la o concluzie și să iau o decizie. Deci simte-te liber și întreabă-mă ce vrei, despre creștinism, iudaism, ateism, islamul nu l-am studiat în amănunt, dar am citit Coranul și am câteva idee și despre această religie, deci dacă te pot ajuta e okay,

| Razvan1985 explică (pentru SG1995):

Multumesc pentru raspuns! Daca voi avea nevoie de ajutor te voi contacta. O zi frumoasa!

| xerxes1 a răspuns:

Evreii au compus Vechiul Testament prin anul 500ac ca sa tina poporul unit dupa intoarcerea din exilul babilonian.
Au divinizat un mic Elohim, facandu-l sa para ditamai zeul.
Crestinii si musulmanii s-au inspirat de la evrei. deci ai sarit din lac in put.
Iisus a existat dar a fost un razboinic care a luptat sa devina rege, era la fel de divin ca orice om de pe planeta.

| Idris a răspuns:

Allah spune: "Oare își închipuie cei care nu cred cã-i vor putea lua pe robii Mei ca ocrotitori în locul Meu? Noi am pregãtit Gheena ca sãlaș pentru necredincioși!" [Qur'an 18:102]

Parerea mea este ca nu ar trebui sa te temi de nimeni altcineva decat de Allah si daca ar trebui sa iti fie frica de ceva, ar trebui sa iti fie frica de El si de pedeapsa Lui, sau sa incerci sa primesti rasplata si multumirea Lui.

Deci daca doresti sa imbratisezi islamul, fa asta cu o credinta sincera si intentie pura, doar pentru Allah si de dragul Lui.

Daca te pot ajuta cu ceva in aceasta treaba nu ezita sa imi scrii!

| Razvan1985 explică (pentru Idris):

Nu pot sa cred ca acel verset pe care l-ai scris este din Coran. Parca este exact pe sufletul meu si parca este scris special pentru mine si pentru situatia prin care trec. Am ramas profund impresionat si mai mult interesat. Am vazut intr-o anumita parte din bibliografia profetului si despre profetia acestuia din Biblie si din nou am ramas surprins. Pe langa asta am aflat si de povestea lui Salman Farisi daca spun bine si am fost impresionat din nou. Nu as fi crezut ca astfel de lucruri s-au intamplat in istoria islamului si cred ca ma apropii cu pasi mici dar siguri de islam. Cred ca voi avea nevoie de ajutor cel putin la inceput. Te voi contacta, si multumesc pentru raspuns.

| Idris a răspuns (pentru Razvan1985):

Da frate, astfel de lucruri s-au intamplat si ma rog pentru tine ca Allah sa iti calauzeasca pasi catre religia Sa. Cu orice ai nevoie voi incerca sa te ajute, si ori de cate ori vrei imi poti scrie.

| Skippy223 a răspuns (pentru Razvan1985):

Faptul ca Mohammed a fost un pedofil nu te "impresionează"? Viziunea islamica asupra femeilor?

Nu înțeleg de ce cineva s-ar îndrepta voluntar spre" religia păcii "
Daca tot vrei să-l urmezi pe Allah, sper sa nu iei scrierile Coranul în adevăratul sens. happy

| minrest a răspuns (pentru Skippy223):

Skippy, nu a fost pedofil. Asa se luau atunci fetele de neveste, la 14 ani, se luau si mai devreme. Erau toti pedofili? Si in Rusia, acum 130 de ani, se luau tot la 14 ani, si aia erau pedofili?

| Skippy223 a răspuns (pentru minrest):

6-7 ani.
Clasa I, cand copii invata sa scrie si sa citeasca.

| minrest a răspuns (pentru Skippy223):

A luat o nevasta de 14 ani, la batranete. De aici ideea ca ar fi fost pedofil.

| Skippy223 a răspuns (pentru minrest):

"Ayesha."maică a credincioșilor". A fost fica lui Abu Bakr și se pare sotia preferată a Profetului. A fost căsătorită cu Mahomed de la vârsta de 6 ani"

https://sites.google.com/......ui-mohamed

| minrest a răspuns (pentru Skippy223):

Cred ca a luat-o in urma unui aranjament si s-a culcat cu ea peste cativa ani.

| ania a răspuns (pentru minrest):

Cu Aisha, soția lui preferată s-a căsătorit când fata avea 6 ani și căsătoria s-a consumat când ea avea 9. E diferență între 9 și 14 ani.

| Razvan1985 explică (pentru Idris):

Unde trebuie sa merg sau ce trebuie sa fac pentru a ma converti la islam si a deveni musulman?

| Razvan1985 explică (pentru Idris):

Inca ceva, ma poti ajuta sa imi explici cum se fac rugaciunile si cand anume si cate sunt in total?

| Idris a răspuns (pentru Razvan1985):

Frate nu trebuie sa mergi nicaieri. Marturiseste ca nu exista alta divinitate demna de adorat in afara de Allah si ca Muhammad este mesagerul Sau. Faci asta in romana apoi in araba recitand urmatoarele:

ASH-HADU ANLA ELAHA ILLA-ALLAH WA ASH-HADU ANNA MUHAMMADAN RASUL-ALLAH

Apoi, daca ai posibilitatea sa faci ghusl o baie generala cu intentia de a te purifica si astfel ai devenit musulman frate si incepand din acel moment tot ce ai facut pana atunci si tot ce ai facut inainte de intrarea ta in islam iti este iertat si de acum vei incepe o noua viata care se va continua in viata de apoi in Paradis cu voia lui Allah.

| Idris a răspuns (pentru Razvan1985):

Sigur frate, lasa-mi in mesaj privat o adresa de email si iti voi trimite cateva materiale din care poti invata in cel mai simplu si rapid mod tot ceea ce va trebuii sa stii pentru inceput, iar pe parcurs mai tinem legatura.

Răspuns utilizator avertizat
| Razvan1985 explică (pentru Ionut1492):

Toti care vorbesc despre islam sunt aceeasi persoana? Idris, Qasim, Minrest si altii care nu vorbesc urat despre islam sunt aceeasi persoana?

| Aslam a răspuns:

Nu te supara ca iti zic, dar ai fi cel mai prost om din lumea asta daca ai deveni musulman. Iti spun asta ca fost musulman, tu poate nu stii ce este Islamul, dar nu este religia pacii, asa cum spun acei 2 islamisti indoctrinati, Idris si Qasim. Nici o religie nu este pacifista...

| Razvan1985 explică (pentru Aslam):

De ce ai parasit islamul?

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Este decizia ta. Poți să devi musulman, mai ales că ei îl cinstesc pe Hristos ca pe un mare profet, pe Ioan Botezătorul iar pe Preacurata ca un model vrednic de urmat. Totuşi nu te converti de frică. Chiar de-ar fi credința adevărată tot nu vei avea mântuire dacă te rogi lui Dumnezeu cu frică( nu mă refer la frica de Dumnezeu, care este teama unui fiu bun de a nu îşi necăji părinții, ci la frica de oameni ). Încearcă să te convingi că este religia adevărată înainte de a te converti.
Cât despre viitorul tarilor creştine... Dumnezeu ne-a dat crucea, noi o purtăm.

| Razvan1985 explică (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Multumesc pentru raspuns! Voi tine cont de aceste sfaturi.

| Qasim a răspuns:

Calauzirea vine doar de la allah. ceea ce pot eu sa iti spun este sa continui cu ceea ce faci, adica sa studiezi seerah, dupa care iti recomand sa iti indrepti atentia catre coran si hadisuri iar apoi cu voia lui allah vei fi calauzit catre un negot care nu va piere niciodata, adica catre paradis.