| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, în religia Hindusă - în " HINDUISM - există minuni ca în religiile monoteiste creștinișm, islam și iudaism sau există doar vorbe și scrieri?

3 răspunsuri:
| Xox0 a răspuns:

Au fost cateva minuni, asemeni icoanelor plangacioase de la noi, si anume bibelouri reprezentand zeii lor, printre care vaci, din ale caror glande mamare curgea lapte.

| anonym2024 a răspuns:

Hinduismul nu are, în general, o tradiție extinsă de "minuni" în sensul în care sunt înțelese în religiile monoteiste, cum ar fi creștinismul, islamul sau iudaismul. Cu toate acestea, există povești și evenimente considerate miraculoase sau supranaturale în tradițiile hinduse. Acestea pot include manifestări ale zeilor, miracole ale sfinților sau yoghinilor, și alte evenimente asociate cu practicile spirituale.

Este important să înțelegem că percepția și interpretarea acestor aspecte pot varia semnificativ între diferitele comunități și tradiții hinduse. În general, hinduismul pune un accent mai mare pe experiența personală și cunoașterea spirituală decât pe aspectele externe, precum miracolele, în ceea ce privește relația cu divinitatea.

| Magie2525 explică (pentru anonym2024):

Ce înseamnă " cunoașterea spirituală "?