| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

O intrebare pentru cei care cunosc cu adevărat Biblia! Scrie undeva, ceva despre nași? Eu sunt tare curios! Daca scrie, unde scrie, si daca nu scrie, e păcat sa faci lucrul acela? Sunt foarte curios! Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In Biblie nu exista notiunea de nas. Nun-ul din Biblie avea alta functie decat cea de nas intelesa de biserica ortodoxa. Nasul in biserica ortodoxa substituie rolul lui Dumnezeu, este un mare pacat pe care si-l ingaduie omul. Numai Hristos poate prelua pacatele unui om nu un nas.

| SG1995 a răspuns:

Să începem cu începetul, ce e un "naș" e considerat un părinte spiritual pentru copil, care are rolul de-al educa religios, deci? Rezultă, că nu, nu e păcat să fii naș.

| Steregoi a răspuns:

Cica Ioan a fost nasul lui Hristos. Hristos putea citi gandurile ascunse dar un om obisnuit nu poate. In lumea asta plina de ipocriti nu stiu daca mai exista nasi autentici. Mai bine se boteaza omul singur facand dus sau cand se scalda. Pentru Dumnezeu in cele din urma conteaza ce are in inima cel ce i se dedica. Ce nas poate fi acela cand dupa un timp se apuca de desfrau sau nu il cunosc?

| unvecin a răspuns:

Ioan 2:8 - la nunta din Cana. Era o persoană numită în română „nun" (traducerea Cornilescu + cea ortodoxă). În KJV: „the governor of the feast".

Pentru mine, pare a fi o persoană care se ocupă de organizarea nunții, să iasă bine.

Ce obiceiuri sunt în zilele noastre și cât de bune or fi... de gândit.

| Steregoi a răspuns (pentru unvecin):

De cand nasul e sluga mirelui?