| Enderman a întrebat:

stiu ca Dumnezeu a creat tot ce ester pe pamant si chiar si pamantul... dar de ce a creat isi animale care ne pot ucide?

Răspuns Câştigător
| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu a creat totul perfect, dar totul brusc s-a schimbat dupa ce primii oameni au pacatuit.

| Purec a răspuns (pentru Maxim96):

Daca Dumnezeu a facut totul perfect, cum de primii oameni au pacatuit? Ceva facut perfect, poate devenii imperfect? Daca Dumnezeu ar fi facut totul perfect, inclusiv oamenii perfecti, ei nu ar fi pacatuit niciodata.

| Maxim96 a răspuns (pentru Purec):

Dumnezeu i-a creat dupa chipul sau, dar a lasat pe diavol sa-i incerce.

| Enderman explică (pentru Maxim96):

Maxim dar tu esti preot? Vad ca stii foarte multe happy

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Gresit daca ar fi creat totul perfect nu ar exista imperfectiuni, ce vina au avut animalele ca a pacatuit omul? ca vina au avut copii lor pentru pacatul lor? daca tatal meu face o crima eu trebuie sa fiu pedepsit pentru ea nu? asa dumnezeu drept aveti voi, care pacat ca doar isus la iertat?

| Maxim96 a răspuns (pentru Enderman):

Nu sunt, nici ruda preot nu am.Pur si simplu am citit multe cartihappy
Sunt un simplu adolescent care are 17 ani!

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

De la diavol vine raul.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Diavolu nu a fost creat de dumnezeu

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

El la inceput a fost un inger bun care mai apoi a vrut sa fie ca Dumnezeu si s-a razvratit impotriva Lui impreuna cu alti inger.Si toti care erau de partea lui Lucifer au cazut din cer.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Ce vorbesti dumnezeu si satanel vb intre ei cum sa ispiteasca lumea, daca e asa rau de ce nu apare in vechiul testament asa des?
in noul testament spune ca isus sa faca din pietre paine ce a spus rau?

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Satan este si in Vechiul Testament.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Satanel da este si vb cu iahve cum sa ispiteasca lumea, apare foarte rar satanel, mai des apare iahve care numa stie sa omoare oamenii nevinovati

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Nu-l cunosc pe iahve.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Normal ca nu din moment ce nu citesti biblia

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Am citit-o.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Vechiul testament l-ai citit, desi nu crezi in iahve, iehova?

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Nu.I-L stiu pe Unul Dumnezeu care mai apoi a trimis pe Fiul Sau.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Cine a creat universul

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu prin Cuvantul Sau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Nivelul de incultura se raporteaza la acele cartii draga Maxim?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Asta chiar nu inteleg, Dumnezeu e Atotputernic
de ce a pus el copac cu mere sa aiba Adam si Eva ce pacatui... daca el e Atotputernic si stie si face tot de ce a pus el mere? Eu una cred intr-o putere zisa sub numele de Dumnezeu sau Zeu (tot intr-o putere credem ). Daca te nasteai in India nu mai aveai aceleai conceptii ...trebuie sa diferentiezi adevarul de neadevar, tu nu vezi ca fiecare religie este pe ideiile ei? Deacuma nu tot ce zboara se mananca. Gandeste-te o clipa, fiecare religie te invata sa faci bine pe aceasta lume! Deci asta este pentru linistea sufletului nostru ca apoi cand murim sa nu fim cu sufletul zbucimat. Acuma mai gandim si un pic logic. Eu cred si in Sfinti si in puterea Lor la fel cum cred altii in anumiti Zei. Asta ineamna o creinta a noastra intr-o putere ca sa facem ceva bine, ceva care sa ne linisteasca pe lumea cealalta! Nu cred ca m-am facut inteleasa dar in fine, Eu cred si in IIsus si in mai multe deoarece au fost facatori de bine! Totul se rezuma la suflet si ce facem pentru el!

| 1dintrevoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai copii...intelegeti si voi ca povestea cu marul este o metafora! Nu va ganditi ca poate Dumnezeu a pus acel "copac" in gradina pentru ca avea nevoie de el? Daca ati avea copii mici in casa, nu le-ati spune sa nu se apropie de prize? Ce e asa greu de inteles?! Astia mici (Adam si Eva), cum a intors Dumnezeu capul, cum au bagat deshtele-n priza! Acum doar nu s-o debransa Dumnezeu de la reteaua de energie electrica fiindca astia mici sunt neascultatori, zau asa! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Cum sa nu ...eu credeam ca trebuie sa cred exact ce scrie in biblie. chiar mi se parea aiurea chestia cu merele, de ce nu a pus pere?! Dar acum am inteles cat de cat, deci in biblie spune asa ca sa ne facem noi o idee nu? Sa ma ierte Dumnezeu pentru ce cred ( daca cred gresit si ma iau dupa tine ) oi vedea eu cum sta treaba dupa ce mor! 1

| 1dintrevoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca nu trebuie sa iei mot a mot toata Biblia! Trebuie s-o citesti cu atentie, sa inveti sa citesti printre randuri. Acum intelegi de ce iti spun sa nu crezi tot ce citesti pana nu il treci prin filtrul gandirii? Nu-i nimic, la treaba cu merele poti sa te iei dupa mine, raspund eu in fata lui Dumnezeu pentru tine! laughing) Sa revenim: chiar daca in Biblie scrie ca acolo era plantat un mar, nu inseamna ca era CHIAR UN MAR. Este un limbaj codat. Daca intr-adevar ar fi fost vorba despre mere, crezi ca in Biblie s-ar mai zice ceva despre ele? Daca eu vreau sa creez o bomba, dar o fac pentru a distruge un asteroid care ameninta pamantul, si nu pentru a distruge oameni, as lasa la indemana oricui secretele fabricarii acelei bombe? Nu. Da' poate ca mor si altcineva nu stie cum sa construiasca o astfel de bomba pentru a apara planeta. Nu trebuie sa las, totusi, niste instructiuni? Ba da. Ei si atunci, cum fac? Raspuns: vorbesc codat, astfel incat mesajul sa ajunga numai LA CINE TREBUIE happy. Ar fi fost gresit ca acel pacat pe care l-a facut cu adevarat Eva sa apara "necenzurat" in Biblie. Ar fi insemnat ca noi sa-l repetam la nesfarsit doar pentru ca am fi stiut cum sa obtinem accesul la el.

| petriinna a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Multumesc happy, chiar m-ai ajutat mult, m-ai facut sa inteleg "ce este cu mine "...acuma e cam tarziu sa mai stam la discutii, papa nb, in seara asta o sa dorm mult mai linistita decat aseara, ti-am zis astea aici ca cine stie cand or ajunge mesajele la tine. Sper sa mai vorbim,, papa nb laughing)

30 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

El cand a creat omul era totul perfect si animalele ii erau supuse, nu au fost create sa ne faca rau, dar din cauza neascultarii omului si animalele sunt crude.

| ErrorFound a răspuns:

Ai dat o funda fiindca ai auzit ce ai vrut sa auzi, nu ca ar fi corect acel raspuns.

Nu numai animale. A creat si boli, probleme de sanatate, criminali, violatori, hoti...

Tu spui caDumnezeu a creat tot inclusiv Pamantul. Acum puneti o intrebare: Este corect ceea ce stiu despre lume?
Banuiesc ca atunci cand erai mic ti-ai format anumite "teorii" pentru a-ti explica anumite lucruri. De exemplu, eu pe la 5 ani credeam ca mancarea ajunge in stomac si apa in plamani(doar un exemplu). Cand mi-a spus mama ca de fapt aerul ajunge in plamani si apa si mancarea in stomac mi-am schimbat perceptia.
Ar trebui sa-ti spun eu acum ca ceea ce cunosti este gresit?(ca o mama buna?) Sau sa te las in prostie si sa spui si pe la 16 ani astfel de lucruri(ca in exemplul de mai sus)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Animalele sunt cea mai mica problema, oamenii sunt cea mai distructiva rasa.

| 1dintrevoi a răspuns:

Dar oare animalele pe care noi le ucidem se intreaba de ce ne-a creat Dumnezeu pe noi?

| Sandrailii a răspuns:

Conform Bibliei, D-zeu nu a creat nimic "rau", ci din cauza pacatului Evei toate s-au transformat etc.Adica un fel de blestem.Asta daca crezi in teoria creationista.