| yAdrian a întrebat:

Sunt baiat, am 17 ani, Crestin Ortodox, prietena mea are 14, religie Baptista. Ea imi spune ca nu are voie sa aiba prieten pana la o anumita varsta. Din familia ei doar mama( parintii sunt divortati ) ei este Baptista. Ea ( maica-sa) este de acord. Asa este? Chiar nu are voie?...
Adica m-am tot saturat sa ma feresc ca imi tot zice " Aoleu uite pe cutare de la Biserica ", "Aoleu aici sta nenea Pastoru' " si multe altele... Ceva idei / sfaturi?...
Va rog daca se poate sa raspunda fete Baptiste sau cineva de religie Baptista.
Cel mai complex raspuns are funda.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cu adevarat, cine asculta de Dumnezeu nu poate sa nu aiba un caracter frumos; este imposibil sa nu fie placut lui Dumnezeu dar si oamenilor. Iar daca vrei ca si fata aceea (si nu numai ea) sa te vada cu aceeasi ochi cu care o vezi tu, atunci fa la fel ca ea: da-i inima ta lui Dumnezeu. Atunci vei fi pe deplin fericit.
Vezi tu, dragostea nu se testeaza cand lucrurile merg bine, dupa cum nici vitejii nu se testeaza pe timp de pace. Cand vor veni adevaratele probleme in relatie, ce o sa faci? O sa dai bir cu fugitii sau o sa iti asumi raspunderea? Poti spune tu ca vei putea duce greutatile unei relatii? Vei gasi tu intotdeauna cai si mijloace de a iesi din problemele unei astfel de relatii? Si chiar daca ai gasi, vei face tu din Dumnezeu sprijinul si sfatuitorul tau?
Daca si tu intr-adevar spui ca o iubesti, atunci indeparteaza-i teama de a se mai feri de ochii acelora pe care ii cunoaste; si poti face lucrul acesta mergand impreuna cu ea la biserica. Este singurul lucru pe care il poti face pentru ea. Retine ca Adam a iubit-o pe Eva, si de aceea, dupa ce ea a fost amagita sa manace din fructul oprit, a mancat si el in mod voit; si asta pentru ca el a iubit-o atat de mult ca a dorit sa impartaseasca soarta ei si sa nu o lase singura. Asadar daca o iubesti, esti tu dispus sa renunti la viata pe care o traiesti acum, si doresti sa impartasesti soarta ei, a celor ce vor fi mantuiti in Imparatia lui Dumnezeu? Ce faci tu pentru fata pe care o iubesti? A petrece timpul cu ea, a fii prietenul ei nu este suficient -oricine poate face lucrul acesta. Singurul lucru pe care il poti face este sa cauti sa o cunosti cu adevarat. Si o poti cunoaste doar atunci cand Il vei cunoaste cu adevarat pe Dumnezeul ei. Asadar, vrei sa o faci fericita? Atunci spune-i: "Vreau sa te cunosc mai bine; vreau sa Il cunosc pe Dumnezeul tau!" Este singurul lucru prin care o poti face fericita cu adevarat. Si iti spun ca ea te va iubi si mai mult decat acum. Da, doar daca vei renunta sa fii strain de viata lui Dumnezeu.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio religie nu accepta relatiile de genul asta insa baptistii sau ce or mai fi ei condamna si sunt foarte stricti in genul asta de reguli.

Oricum o fetita de 14 ani nu ar trebui sa umble cu unul de 17 indiferent de religie. Nu cred ca s au teminat fetele de varsta ta, la fel cum nici pentru ia nu s au terminat baietii de 14 ani

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru suntserios):

Te contrazic aici, nu are nici o relevanya varsta, am vazut fete de 13 -14 dezvoltate si pregatite de relatii, nu neaparat sexuale, si fete de 18 -20 care nu erau pregatite nici fizic nici psihic de asa ceva. asa ca nu mai generaliza dupa varsta. iar protestantii, pocaitii, sau cum vreti sa ii numiti, sunt oameni extrem de dubiosi, foarte incuiati la minte, si nu m-as obosi sub nici o forma sa incerc sa abordez o fata, pocaita, pentru ca e spalata pe creier, o sa imi *** nervii cu ea

| anonimg a răspuns:

Daca iti faci o prietena, trebuie sa ai un scop. Indiferent de varsta in care cineva isi face prieten apropiat o persoana de sex opus, trebuie obligatoriu sa existe un scop.
Pentru ce vrei sa fii cu fata aceasta? Vrei sa te casatoresti cu ea, sau vrei sa te culci cu ea? Intrebarea este foarte serioasa; nu trebuie sa-mi raspunzi mie, ci sa te gandesti la intrebarile acestea. Deci daca va urcati amandoi intr-o barca fara sa aveti o tinta siva veti lasa purtati de valuri, atunci relatia voastra va naufragia mai devreme sau mai tarziu. Prietenia dintre un baiat si o fata se face cu un scop. Si acesta este casatoria si nimic altceva. Deci daca sunteti pregatiti amandoi pentru casatorie din toate punctele de vedere atunci puteti sa fiti impreuna; dar daca nu sunteti pregatiti, atunci o sa aveti doar de suferit pe parcursul relatiei. Veti vedea ca veti investi mult unul in altul si timp si sentimente, poate si resurse financiare, iar la final veti vedea ca n-ati avut nimic de castigat de pe urma acestei relatii. Ba mai mult, este adevarat ca ea nu are voie sa iasa cu un baiat decat de la o anumita varsta; si motivele sunt cele descrise de mai sus; iar pe langa toate acestea, cel mai puternic motiv este acela ca tu nu esti baptist; adica viata ta acum este complet straina de viata lui Dumnezeu.
Deci daca vrei sa cunosti viata, atunci cauta sa-L cunosti pe Acela care a dat-o. Caci fara Dumnezeu soarta omului pe pamant este ca aceea a unui animal. Ba chiar e mai ferice de un animal, deoarece acesta nu este inzestrat cu ratiune, cu judecata asa cum suntem noi oamenii.
Ca pe un frate te sfatuiesc: lasa relatia cu fata aceea -sau pune o pauza-, si cauta mai intai sa ai o relatie cu Dumnezeu. Sa cauti sa-L cunosti; si iti spun ca nu-ti va parea rau. Noi nu trebuie sa ne conducem de dorinte, placeri sau pasiuni; ci toate acestea trebuiesc sa fie supuse ratiunii, judecatii sanatoase. Nu degeaba a asezat Dumnezeu capul deasupra tuturor organelor. El doreste sa fim rationali; caci daca vom face altfel, aceasta inseamna neascultare; iar neascultarea va duce sigur la suferinta.
Dumnezeu nu poate sa binecuvanteze o relatie care nu este dupa voia Lui. Si Dumnezeu nu va ramane niciodata dator: El va binecuvanta orice ascultare pe care I-o vom aduce. Alegerea ne apartine.

| yAdrian explică (pentru anonimg):

Sti care e problema? Problema e ca nu as vrea sa ma despart de ea, in ciuda faptului ca e Batista. Si ce daca? Nu e tot om? Nu tot EL a creat-o? Si in plus, in astea 2 luni de cand suntem imrepuna am vazut la ea iubirea sincera, iubirea pura, nu e fata care iese prin cluburi, care isi expune formele sau se da cu o tona de machiaj
E fata pe care o cautam de mult. Ca intentie, vreau doar sa imi fie aproape, stiu ca nu este preatita pentru o relatie sexuala, si de casatorie nici nu se mai pune vorba. M-am saturat de panaramele din ziua de azi care se lasa usor "agățate" pentru ca ai bani sau arati bine. Pana acum ea mi-a demonstrat ca ma iubeste, eu asta am observat. Si de ce sa mearga rau? Ea ma iubeste, eu o iubesc. Eu nu am sa o ranesc si sunt mai mult ca sigur ca nici ea...

| anonimg a răspuns (pentru yAdrian):

Cu adevarat, cine asculta de Dumnezeu nu poate sa nu aiba un caracter frumos; este imposibil sa nu fie placut lui Dumnezeu dar si oamenilor. Iar daca vrei ca si fata aceea (si nu numai ea) sa te vada cu aceeasi ochi cu care o vezi tu, atunci fa la fel ca ea: da-i inima ta lui Dumnezeu. Atunci vei fi pe deplin fericit.
Vezi tu, dragostea nu se testeaza cand lucrurile merg bine, dupa cum nici vitejii nu se testeaza pe timp de pace. Cand vor veni adevaratele probleme in relatie, ce o sa faci? O sa dai bir cu fugitii sau o sa iti asumi raspunderea? Poti spune tu ca vei putea duce greutatile unei relatii? Vei gasi tu intotdeauna cai si mijloace de a iesi din problemele unei astfel de relatii? Si chiar daca ai gasi, vei face tu din Dumnezeu sprijinul si sfatuitorul tau?
Daca si tu intr-adevar spui ca o iubesti, atunci indeparteaza-i teama de a se mai feri de ochii acelora pe care ii cunoaste; si poti face lucrul acesta mergand impreuna cu ea la biserica. Este singurul lucru pe care il poti face pentru ea. Retine ca Adam a iubit-o pe Eva, si de aceea, dupa ce ea a fost amagita sa manace din fructul oprit, a mancat si el in mod voit; si asta pentru ca el a iubit-o atat de mult ca a dorit sa impartaseasca soarta ei si sa nu o lase singura. Asadar daca o iubesti, esti tu dispus sa renunti la viata pe care o traiesti acum, si doresti sa impartasesti soarta ei, a celor ce vor fi mantuiti in Imparatia lui Dumnezeu? Ce faci tu pentru fata pe care o iubesti? A petrece timpul cu ea, a fii prietenul ei nu este suficient -oricine poate face lucrul acesta. Singurul lucru pe care il poti face este sa cauti sa o cunosti cu adevarat. Si o poti cunoaste doar atunci cand Il vei cunoaste cu adevarat pe Dumnezeul ei. Asadar, vrei sa o faci fericita? Atunci spune-i: "Vreau sa te cunosc mai bine; vreau sa Il cunosc pe Dumnezeul tau!" Este singurul lucru prin care o poti face fericita cu adevarat. Si iti spun ca ea te va iubi si mai mult decat acum. Da, doar daca vei renunta sa fii strain de viata lui Dumnezeu.

| Doub a răspuns:

Nu e vorba ca pana la o varsta nu ai voie sa ai prieten, dar la 14 ani este prea mica sa constientizeze anumite lucruri si poate fi foarte usor prostita.Asta se aplica indiferent de religie.

| suffarstar a răspuns:

Frate,ce prostii! Eu am fost neoprotestant o buna bucata de timp si te doare minte la ce prostii debiteaza. La ei, a saruta o persoana de sex opus este ca si cum ai fi facut sex cu acea persoana. Mergeam la un curs pentru tineri unde ni se zicea ca este interzis sa stam langa o fata la o distanta mai mica de un metru.

| Jardelin a răspuns:

Vezi-ti de treaba ta, omule! Lasa fata in pace ca e un copil inca, iar in plus e si baptista. Nici pentru tine as zice ca nu este chiar cel mai bun moment sa iesi cu fetele. Mai ai rabdare un pic, apoi cauta-ti o fata din biserica ta ortodoxa. Sint fete bune si la ortodocsi, trebuie doar sa le vezi.

| CarlSagan a răspuns (pentru Jardelin):

"Lasa fata in pace ca e un copil inca, iar in plus e si baptista." si ce daca e baptista? Ce-s cu discriminarile astea stupide? Daca e baptista nu ai voie s-o iubesti? Dragostea nu tine cont de religie si rasa!
"Nici pentru tine as zice ca nu este chiar cel mai bun moment sa iesi cu fetele." da cand e? la 50 de ani? Nu cred ca esti in stare sa hotarasti pentru el! Fiecare om face ceea ce simte!
"Mai ai rabdare un pic, apoi cauta-ti o fata din biserica ta ortodoxa. Sint fete bune si la ortodocsi, trebuie doar sa le vezi." el tocmai a ales pe cineva! De ce ii bagi idei de genul in cap? Care e problema ta cu el? Ce-s cu indoctrinarile astea? Si sa nu te fac un fel de criminal(a) pentru stupizeniile astea?

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

" Nici pentru tine as zice ca nu este chiar cel mai bun moment sa iesi cu fetele."

Are 17 ani, cand dracu vrei sa iasa cu fetele, de la 30 de ani incolo? laughing

Tu asa ai facut?! Daca da, probabil ca de aia ai acum frustrarile astea.

| gingergirl1 a răspuns:

Hei...si eu sunt baptista...Merg la biserica, *chiar si sambata, la un program cu adolescenti laughing, citesc din biblie, cred in Dumnezeu si etc dar ai mei nu mi-au interzis niciodata sa fiu cu un baiat. Ma rog, faza e ca au incredere in mine pentru ca eu majoritatea baietilor cu care umblu sunt cuminti laughing
Bun. parerea mea este ca daca mama ei esre de acord si nu mergeti prea departe nu e nimic rau in relatia voastra [chiar daca e diferenta de 3 ani intre voi thinking Dar stai linistit, am un prieten de 18 ani cu care ma inteleg perfect (tot diferenta de 3 ani sunt intre noiwinking
In fine, eu observ ca ii e cam frica de parerea celor de la biserica laughing Mda, pai nu stiu ce sa zic...ai grija de ea si fi un exemplu pentru cei din jur.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat fata aceasta oare ar accepta sa mearga cu tine la Biserica? (La acea singura Biserica pe care a lasat-o Fiul lui Dumnezeu in Noul Testament, cu o lucrarea a harului, a sfintelor taine, a preotiei crestine, si nu aceea surogat creata de nu stiu ce sectant prin secolul XIX?).

| yAdrian explică:

1. O fii ea mica, dar m-a inteles.
2. Dragostea nu are varsta.
3. Eu v-am intrebat daca religia ei nu ii permite sa fie cu mine, nu daca e mica. Maica-sa stie de noi. E tot ce conteaza. Sunt si eu constient ca e mica si ca nu trebuie sa o... "prostesc".
Astept pareri in continuare.
Multumesc.