| andrei911 a întrebat:

Salut.Am si eu o mare problema, am 18 ani si de la varsta de 16 ani m-am indragostit de o fata mai mica cu un an care spre surprinderea mea face parte din alta religie, este Baptista, eu fiind Crestin Ortodox, stiam de la inceput ca are alta religie dar nu prea realizam, in schimb acum imi fac griji, din ce am auzit femeile din aceasta religie nu prea au voie sa faca unele lucruri, ma poate pune la curent cineva cu aceste lucruri si riscurile mele care le am cu ea? Va rog din inima.

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu știu ce deosebiri sunt între creștinismul ortodox și cel baptist, cred că trebuie să o întrebi pe ea.

| Filip23 a răspuns (pentru MMihai):

Un raspuns de maxima utilitate!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Salut.
Din pacate, ei sunt o secta neoprotestanta, sunt destul de periculosi deoarece odata ce te bagi cu ei ca "prieten" ei incep sa va "evanghelizare" adica prozeletism.
Ei au niste dogme gresite, cu erezii.
A zis cineva foarte corect : pocait (sectar, sectant, etc.) insemna candva indepartarea de pacat, insa acum inseamna indepartarea de Adevarata Biserica.
Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Grigore_Betty_1993 a răspuns:

Unele lucruri?laughing daca acele lucruri la care te referi tu sunt cele la care ma gandesc eu, pot sa spun ca nu baptistii legi diferite fata de cele ortodoxe in ceea ce priveste "unele lucruri", ci doar ca ei isi respecta mai cu strictete legile decat ortodocsii...