| GavrilGabriel1999 a întrebat:

Domnul IISUS a spus că după roadele sale o vom putea cunoaşte(mă refer la religia adevărată), şi am observat că religia ortodoxă, nu are roade bune, sunt oameni răi, care beau, înjură, fură,... Deci asta ar însemna faptul că creştini după evanghelie, care fac totul pe baza bibliei, să fie fi religia adevărată?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum te bazezi tu pe Biblie, cand judeci, osandesti pe ortodocsi, generalizezi pripit? De ce vezi tu paiul din ochii altora, iar barna din ochii tai n-o vezi? De ce ridici tu piatra sa dai in altii, cand nici tu nu esti fara de pacat? Daca te-ai fi bazat pe Biblie, ai fi stiut ce spune Iisus Hristos: "Nu judecati si nu veti fi judecati; nu osanditi si nu veti fi osanditi" -Luca 6, 37
Daca ai fi crestin dupa Evanghelie, cu adevarat, ai fi ortodox, deoarece Evanghelia nu indeamna la erezie ci la Adevar si la impartasirea cu El! Hristos este Calea, Adevarul si Viata! Hristos nu este eretic, ci ortodox, deoarece Il cinsteste drept pe Tatal Sau.

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Religia adevărată trebuie să respecte Biblia. De exemplu, adevaratii crestini folosesc numele lui Dumnezeu, predica despre ceea ce spune Biblia, nu se implica in politica, manifesta o iubire sincera unii fata de alti si nu au prejudecati rasiale, nu se implica in războaie, etc. Romani10:13,Matei28:19,20,Ioan17:16,Ioan13:34,35,Isaia2:2-4. Iar acestea sunt doar cateva dintre cerințele biblice.

| RAY a răspuns:

Domnul IISUS nu a facut nici o religie, nu poti generaliza ca toti ortodoxi sunt rai am cunoscut eu destui ipocriti pocaiti dar asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam, omul bun e bun indiferent de religie, credinta sau non credinta, ce crezi ca om rau va deveni bun doar trecand la alta religie?

| milan9 a răspuns:

"Pomul" cu "roadele" este interpretat în mod greşit tendenţios, MACHIAVELIC, ca referindu-se la "o religie", când de fapt ele se referă la LIBERTATEA sau INIŢIATIVA LIBERTĂŢII unei personae, la "roadele" unei personae. Este o diferenţă ca de la cer la pământ!

Matei 7, 17 "Aşa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele."

Religia "adevarata" NU se cunoaşte după libertatea oamenilor, după faptele lor! Este absurd! Matei 7, 20 se referă la cu totul altceva:

Omul este produsul faptelor sale;
Omul este produsul libertăţii sale;
Omul este definit prin faptele libertăţii sale; (poate fi pom bun sau rău, cu faptele corespunzătoare…)

Legea sau învăţătura NU este vinovată pentru faptele omului:
- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea lui Adam şi a Evei în Rai; (pomul rău cu roade rele era omul cu LIBERTATEA lui)
- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea evreilor (chiar de fiecare dată după ce Dumnezeu completa aceeastă Lege!), ci omul cu RESPONSABILITATEA lui.
- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea unui anumit apostol (Iuda), sau anumitor creştini în chiar Noul Testament (Anania şi Safira), ci omul cu LIBERTATEA lui! thinking

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea lui Adam şi a Evei în Rai; (pomul rău cu roade rele era omul cu LIBERTATEA lui)"

Te doare mintea...Si libertatea asta cine a dat-o? Nu spiridusul din povestea voastra inepta?

"- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea unui anumit apostol (Iuda), sau anumitor creştini în chiar Noul Testament (Anania şi Safira), ci omul cu LIBERTATEA lui! thinking"

Daca Iuda nu il trada si schizofrenicul nu ajungea atarnat in par, ce intriga mai avea povestea?!? Asa ca ar trebui ca Iuda sa fie eroul pozitiv al povestii tale. Fara el, adio poveste...

| NGheorghe a răspuns (pentru Holiday):

"Dacă Iuda nu trăda ...adio poveste..."
Eeeh, na! Sa recapitulam:
Moise aduce cele 10 porunci, inventează casta preoților( care aveau rolul de a civiliza populația prin tinerea sărbătorilor si prin explicarea superiorității unor - legi si reguli de comportament in societate- in comparație cu -cultul statuilor-. Ba mai mult, preotimea, avea si puteri judecătorești, pe lângă explicării ea mai si aplica legea. Dar tot Moise spune (profețește) că: "va veni Unul mult mai important, un Mesia, cu noi legi de care populația va trebui sa le urmeze"
Deci in această "poveste" preotimea, indiferent ca își îndeplinește scopul, sau ba(deoarece despre acest caz este vorba), ea la sosirea lui Mesia, trebuie sa predea "ștafeta", adică trebuie sa predea hainele "de servici" si sa plece acasă in șomaj... astfel renunțând la contribuția populației cu 10% din propriul venit. Sumă imensa obținută din si prin vorbitul politicos, pardon, comandatul si amenințatul politicos in numele divinității! Rezultatul: corupția in floare, petreceri si chindii non stop, si marea majoritate a populației este bolnavă.
Ce s-ar fi întâmplat dacă Iuda nu trăda? (cică ai fi rămas fără imaginație!)
Păi, Iisus nu înceta sa discrediteze preotimea, prin orice act pe care îl făcea fie ca vindeca, fie ca învață (informa) populația in templu (despre abuzurile si scopurile neandeplinite ale preoțimii), fie cerea populație sa nu mai vina la templu (ci sa se roage acasă). "Întâlnirea la vârf" devenea inevitabilă, doar ca este o diferența mare între faptul când aceasta întâlnire are loc in public sau pe de ascuns. (Numai simplu fapt ca lui Iisus i se pune întrebarea: "Tu esti Mesia?" indica faptul ca preoții nu si-au îndeplinit datoriile (au fugit de la ore), dacă nu știu cum sa-l identifice pe Mesia atunci n-au decât sa meargă si sa reciteasca (sau sa citească) deoarece indiciile si condițiile sunt toate scrise pe suluri. Practic la o întâlnire in public, marele preot împreuna cu restul nu ar fi avut nimic de spus in afara de "poftim" si "la revedere!".
Dar de ce sa vrei sa fi șomer fără șomaj când poți sa previi, sub forma de amenințare (repet: divina) o populația speriata, sau chiar terminată psihic, care arunca, din reflex, cu bani in nestire.
De remarcat faptul ca afacerea continua sa dăinuie si in ziua de azi, preoții adunând populația si predicându-i, (înspăimântând-o si colectând bani de pe ea), predicând... exact in numele celui care ii desființează, in numele lui Iisus (care zice clar: unde vor fi doi sau trei adunați in numele meu, acolo voi fi si Eu. Este si logic sa fie așa deoarece nu ai cum sa minti in numele divinității fără sa fi susținut de o galerie plătită.)

| Holiday a răspuns:

Te-ai lamurit cu asta?
https://www.tpu.ro/......ste-funda/

Acum ai trecut la lucruri serioase bag de seama...

Referitor la Isus asta al tau...a fost doar un sectant schizofrenic, iar povestile create in jurul lui sunt aberatii indiferent de ce secta si in ce tip de interpretari sunt promovate.

| Hammurabi a răspuns:

1. Adică cei răi, care beau, fură, înjură aparțin numai religiei ortodoxe? Dintre toți locuitorii planetei?
2. Numai creștinii după Evanghelie fac totul pe baza Bibliei?
3. Creștinii după Evanghelie nu sunt o religie. Sunt o sectă religioasă sau cult religios așa cum sunt si Penticostalii, Martorii lui Iehova, Cultul Creştin Baptist, Cultul "Adventist de ziua a 7- a", Cultul Creştinii După Scriptură, etc.

| Lioana a răspuns:

Nu poti sa spui despre o anumita religie ca e cea corecta pentru ca fiecare e interpretarea cuiva asupra Bibliei. Biblia e o carte care a fost scrisa de mai multi oameni si fiecare a avut propria lui viziune despre Dumnezeu, de aceea unele idei sunt in contradictie cu altele.
Oamenii lui Dumnezeu nu se gasesc intr-o anumita biserica, nu au o anumita religie. Dumnezeu se uita la inima omului, daca e buna si curata, nu daca e in biserica cea buna. Orice padure are uscaturi, orice biserica are si oameni decazuti.

| xerxes1 a răspuns:

Domnul Iisus in cazul in care a existat era un evreu circumcis care respecta TORA.
Nu a zis ca ar fi nevoie de o alta religie, sau de alte 50.000 de culte ale aceleiasi religii.

| AC4S4 a răspuns:

Matei 7
15: "Păziți‑vă de profeții falși! Ei vin la voi îmbrăcați în haine de oi, dar, pe dinăuntru, sunt niște lupi răpitori."
16: "Îi veți recunoaște după roadele lor."
Nu zice nimic de vreo religie.

Nu exista o religie omeneasca despre care sa spui ca e cea adevarata.

| VelaJohnny a răspuns:

Bravo! In sfarsit un om cu judecata sanatoasa! Raspunsul e da! Cei ce practica 100% ce spune Biblia alcatuiesc religia adevarata. Vrei sa o gasesti si sa faci parte din ea? Incepe de pe acum sa citesti din Biblie si sa aplici ceea ce spune ea in viata ta! Biblia spune in 1 Ioan 5:3 ca iubirea noastra fata de Dumnezeu se manifesta prin respectarea poruncilor sale. Ca sa cunosti ceea ce cere Dumnezeu de la tine nu trebuie sa citesti scrierile si filozofiile parintilor crestini, ci Biblia, Cuvantul lui Dumnezeu. De asemenea, trebuie sa respectam toate poruncile, conform cu Iacov 2:10, nu doar cele care ne plac sau care ne sunt usoare.

| Mclaren12 a răspuns:

Domnul Isus nu a existat niciodată. Religia/credința adevărată nu are nici cea mai mică legătură cu iudeo-creștinismul evreilor. Poate este pentru evrei religia adevărată, și asta este foarte normal, anormal este să-i spui unui ne-evreu că religia adevărată a strămoșilor săi a fost o doctrină evreiască plină de basme și mituri furate. Adevărata credință este cea pe care o aveau păgânii (egipteni, greci, indieni, chinezi etc.) cu mii de ani înainte să apară creștinismul. Întoarce-te în timp cu 2000 de ani și zi-le păgânilor că religia iudeo-creștină promovează adevărata credință că râdeau de tine și cu unghiile de la picioare și după poate te mai și alungau de acolo.

| gratargratar a răspuns:

Confunzi religia cu omul. Judeca o credinta dupa varfuri, nu dupa buruieni.

| heracles a răspuns:

Religia inseamna credinta in zeii (politeista)dupa care a devenit monoteista s-a reformat,adica credinta intr-un singur zeu.(Sabaot, yehova, adonai, eli)laughing eli, eli lama sabactani - domnul meu de ce mai parasit sau, zeul (eli) de ce mai parasit - Isus a promis inainte sa moara ca se va intoarce ''nu va trece generatia voastra si ma voi intoarce'' au trecut 2017 ani si nu s-a mai intors, deci ori sensul cuvintelor nu il intelegem, la ce generatie s-a referit nu stiu, ori dupa moarte nu mai exista nimic si basta.
observ ca la noi romanii pupatul moastelor(oaselor)behhh, devine sportul national, poate isi mai sufla si naasul vreo baba laughing pe acolo.In rest numai de bine.
''Mortii sunt cei muriti''
''Religia este o fraza de dansii inventata''
Religiile toate cuprind mituri/ Citeste ''Istoria credintelor si a ideilor religioase''Mircea Eliade
faza ca, Dincolo de moarte ne asteapta o lume mai buna, Dumnezeu(domnul zeu)(un mos)asa il descrie biblia, sta pe un tron si ma rog nu stiu exact ce face, noteza pacatele a 8 miliarde de oamenii, probabil nu are ce face altceva, iar la judecata de apoi te i-a de mana si te arunca direct in iad.pentrtu ca nu ai crezut in Isus Hristos, poti fii geniul matematicii, fizicii sau chimiei, nu ai crezut in Isus in iad cu tine, aviz ateior laughing

| Daniela_Claudia_1992 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu nu trebuie sa arați cu degetul pentru ca nu ești tu mai presus decât cel care înjură sau bea in fata lui Dumnezeu toți suntemegali la judecata de apoi vom fi judecați supa fapte