| andreisergiu123456789 a întrebat:

Salutare, greco catolicii cred in filioque? Sau cred ca duhul sfant purcede doar de la tatal?

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Conform crezului, ei cred ca Duhul Sfant purcede de la Tatal.
https://ro.wikisource.org/wiki/Crezul_greco-catolic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greco papistasii sunt "mai catolici" decat papa! Cred in toate ereziile papistase si il pun in centrul credintei lor pe ereticul papa, la fel ca si ceilalti papistasi. Ei pun accent pe infailibilitatea papei pe care-l ridica astfel la statut divin. Papistasii au un cult deosebit pentru ereticul papa de la Roma, numindu-l Vicar al lui Dumnezeu, adica loctiitor, si-l plimba de colo-colo cu papa-mobilul.
Greco papistasii au aparut in urma prozelitismului papistas din estul Europei, prin miscarea uniata, adica unirea cu ereticul cult papistas.