| sanboss a întrebat:

SALUTARE, pentru voi ce inseamna lemnul CRUCI? de ce as face cruce este important pentru multi religiosi? cu ce ne ajuta pe noi a ne face cruce?

24 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Mereu m-am intrebat de ce instrumentul de tortura....care l-a omorat pe Jesus + cateva alte sute de mii de oameni....este divinizat.
Sfanta Cruce...

Daca L-ar fi omorat cu o spatula ar fi fost divinizata si aia?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Apache):

Unii crestinii folosesc crucea ca dovada a credintei in moartea si invierea/divinitatea lui Iisus.

| sanboss explică (pentru Apache):

Bv, asemenea raspuns am asteptat, se vede clar ca oameni sunt orbiti de religiozitate.
Sa iti spun ceva haios, eram in tranvai si o persoana la vreo 50 de ani se tinea de bara de sus a tranvailui, am trecut pe langa catedrala si omul a lasat mana de pe bara si in timp ce isi facea cruce ghiceste laughing

| danut a răspuns:

"cu ce ne ajuta pe noi a ne face cruce?"
Cu nimic, crucea ca simbol al sacrificiului facut pentru omenire de catre Domnul Isus Hristos trebuie facut si purtat in INIMA nu pe piept. Dumnezeu vrea un semn si o schimbare a caracterului, nu unul facut ca fariseii de pe vremea Sa care se inchinau pe la colturile strazilor sau in fata sinagogilor. Fariseii de ieri, fariseii de astazi, toti o apa si-un pamant.

| sanboss explică (pentru danut):

Hm explica asta unui preot ortodox ///

| danut a răspuns (pentru sanboss):

Este unul pe aici dar sarmanul se "loveste" de zidul traditiei si al cunoasteri. Dumnezeu sa-l ajute sa intelega ca noi intelegem rolul Cruci dar respectam si cele Poruncite de Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Obiceiul folosirii crucii îşi are rădăcinile în antica Mesopotamie, cu două mii de ani înainte de Cristos. Crucea apare şi pe unele gravuri scandinave în piatră ce datează din Epoca de Bronz, cu secole înainte de naşterea lui Cristos. Pentru aceşti păgâni crucea era „un simbol magic. . . care le aducea ocrotire şi noroc", a scris Sven Tito Achen, istoric danez şi expert în simboluri, în cartea sa Symbols Around Us. Prin urmare, nu este deloc surprinzător că New Catholic Encyclopedia recunoaşte următoarele: „Crucea este întâlnită atât la popoarele din perioada precreştină, cât şi la popoarele necreştine, pentru majoritatea cărora este un simbol cosmic sau natural". Atunci de ce au ales bisericile crucea drept cel mai important simbol sacru al lor?
William E. Vine, reputat biblist britanic, ne aduce în atenţie următoarele fapte incontestabile: „Pe la mijlocul secolului al III-lea A.D., păgânii erau acceptaţi în biserici; mai mult,. . . li s-a permis să-şi păstreze semnele şi simbolurile păgâne. Astfel a fost adoptat şi Tau-l sau T-ul,. . . cu bara transversală coborâtă" (Vine’s Expository Dictionary of Old and New Testament Words).
Biblistul Vine afirmă în continuare că, în originalul grecesc, atât substantivul redat „cruce", cât şi verbul redat „a crucifica" indică „un par sau stâlp vertical. . . care se deosebea de crucea ecleziastică, ce avea două braţe". În armonie cu observaţiile lui Vine, în Companion Bible, editată de Universitatea Oxford, apare următorul comentariu: „Dovezile arată că. . . Domnul a fost omorât pe un stâlp vertical, nu pe două bucăţi de lemn încrucişate într-un anumit unghi". Este cât se poate de clar că bisericile au adoptat o tradiţie nebiblică.
Istoricul Achen, citat anterior, afirmă: „În următoarele două secole de la moartea lui Isus Cristos este puţin probabil ca creştinii să fi folosit simbolul crucii". Pentru primii creştini, spune el în continuare, crucea „trebuie să fi fost în principal un simbol al răului şi al morţii, asemenea ghilotinei sau scaunului electric pentru generaţiile de mai târziu".
Însă trebuie precizat un lucru şi mai important: Indiferent de instrumentul folosit pentru torturarea şi executarea lui Isus, acesta nu ar trebui să devină un simbol sau un obiect de veneraţie pentru creştini. Biblia porunceşte clar: „Fugiţi de idolatrie!" (1 Corinteni 10:14). Însuşi Isus Cristos a arătat care este semnul de identificare al adevăraţilor continuatori ai săi. El a spus: „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35).

| Mădă0611 a răspuns:

Salut! Cica diavolul fuge de cruce, asa ca e un fel de spray cu piper laughing, mai e si ce ziceam mai sus. Apropo, daca nu e adevarat ca semnul crucii fereste oamenii de rau, de ce vampirii fug cand vad una, a?

| sanboss explică (pentru Mădă0611):

Ultima data cand ai vazut tu un vampir calare pe un porc mistret fugind de o cruce, sa fim sinceri doar in SF

| Mădă0611 a răspuns (pentru sanboss):

big grin
E argument anti ateism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce te intereseaza daca tot nu faci? ori nu ai de gand? cine e interesat, stie de ce si ce inseamna semnul Sfintei cruci.cine nu, sa-si vada de treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu materialul din care e facuta Crucea e important ci semnul ei, fiindca este semnul Fiului Omului, adica al lui Iisus Hristos:
Matei 24:30 "Atunci se va arata pe cer semnul Fiului Omului si vor plange toate neamurile pamantului si vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere si cu slava multa."
Asa se deosebeste cel mai usor crestinul ortodox de sectant si de necredincios: prin faptul ca cinsteste semnul Fiului Omului, adica Sfanta Cruce, nu materialul din care e confectionata.
Cinstim Sfanta Cruce si icoanele, nu pentru materialul din care sunt confectionate.
Asta e confuzia pe care o fac sectantii intre materialul din care sunt confectionate icoanele sau din vopselurile cu care sunt pictate si Icoana ca semn care ne duce cu mintea si cu inima, in rugaciune, la Dumnezeu sau la sfintii Sai.

Sectantii se rusineaza cu Sfanta Cruce, pe care a sfintit-o Iisus Hristos cu sangele Lui, fiindca se rusineaza si cu jertfa Lui.
Ioan 3:16 "Caci Dumnezeu asa a iubit lumea, incat pe Fiul Sau Cel Unul-Nascut L-a dat ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica."
Deci sectantii se rusineaza cu semnul sau simbolul iubirii lui Dumnezeu pentru noi oamenii, fiindca e semnul sacrificiului Fiului Sau pentru mantuirea noastra.
Sectantii si necredinciosii se rusineaza cu Sfanta Cruce, dar Sfantul Apostol Pavel se lauda cu ea!
Galateni 6:14 Iar mie, sa nu-mi fie a ma lauda, decat numai in crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este rastignita pentru mine, si eu pentru lume!

Cei ce nu cinstesc Sfanta Cruce nu se mantuiesc!
I Corinteni 1:18 Caci cuvantul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.

Prin Sfanta Cruce a fost invins satana si slugile lui.

Coloseni 2:15 Dezbracand (de putere) incepatoriile si stapaniile, le-a dat de ocara in vazul tuturor, biruind asupra lor prin cruce.

Iisus Hristos n-a tinut seama de ocara crucii si a sezut de-a dreapta lui Dumnezeu! (Coloseni 2, 15)

Cum se poarta sectantii si necredinciosii fata de Sfanta Cruce?

Filipeni 3:18 Caci multi, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum va spun si plangand, se poarta ca dusmani ai crucii lui Hristos.

Dusmani ai Crucii lui Hristos, sa va ajute Dumnezeu sa va pocaiti!

| sanboss explică (pentru anonim_4396):

Da chiar uni cinstesc crucea si uita sal cinsteasca pe Dumnezeu, tu crezi ca e mai importanta sfanta liturghie decat iubirea dintre noi?

| sanboss explică (pentru anonim_4396):

Biblia nu spune ca trebuie sa ai o icoana in fata ta, sa te pui sa te rogi la ea si PRIN ea ai legatura cu DUMNEZEU.
Ea spune ca Unicul mijlocitor intre om si Dumnezeu este ISUS nu? atunci la ce sa imi folosesc icoanele.
A si sa ma rog la sfinti? deja e ceva banal, deoarece biblia spune ca noi trebuie sa il iubim pe Dumnezeu din toata inima cu tot cugetul cu toata puterea, nimic de sfinti nu?
Si daca vrei sa te rogi parerea mea este sa intri in casa ta sa inchizi usa dupa tine si sa il chemi pe ISUS nu pe parintele... eu stiu care

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cei ce nu cinstesc Sfanta Cruce nu se mantuiesc!"
Tu vrei sa cinstim obiectul TORTURII lui Hristos?
"Prin Sfanta Cruce a fost invins satana si slugile lui."
Unde scrie asta in CUVANTUL lui Dumnezeu, Biblia?
(Versetul indicat de tine nu arata ceea ce ai scris tu.)
"Iisus Hristos n-a tinut seama de ocara crucii si a sezut de-a dreapta lui Dumnezeu! (Coloseni 2, 15)"
OCARA CRUCII, iar tu ne pui sa ne inchinam cu ea si la ea, nu vezi ca se adevereste Cuvantul lui Dumnezeu care spune:
"Psalmi 65, 3. Ei îsi ascut limba ca o sabie, îsi aruncã vorbele lor amare, ca niste sãgeti,"
Pocaiestete caci altfel te va arde focul Ghenei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sanboss):

Cine cinsteste Crucea cinsteste si pe Dumnezeu, fiindca sfanta Cruce e semn divin, adica simbolul sacrificiului Fiului lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor noastre. Acest sacrificiu a fost facut din dragostea lui Dumnezeu pentru noi oamenii.
La sfanta Liturghie ne impartasim cu sfantul Trup si cu sfantul Sange al Domnului nostru Iisus Hristos. Nu te poti impartasi cu aceste daruri daca-ti urasti aproapele, si nici la Biserica nu mergi daca ai ura in suflet.
Sa ne iubim unii pe altii e porunca divina (ioan 15, 17) si nu poti pune in antiteza sfanta Liturghie si iubirea aproapelui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sanboss):

Icoana te ajuta in concentrarea la rugaciune, findca e un semn sau simbol-reprezentare al sfantului pe care il cinstim. Sfintii sunt prietenii si casnicii lui Dumnezeu, care mijlocesc, prin rugaciune, ajutor pentru noi la Dumnezeu.
Maica Domnului a mijlocit la Fiul ei ajutor pentru nuntasi la nunta din Cana Galileii, cand Iisus Hristos a preschimbat apa in vin. (Ioan, 2)
Daca te rupi de Biserica, te rupi de trupul lui Hristos si de unul singur nu te poti mantui. Te poti ruga si acasa, desigur, dar trebuie sa fii si in comuniune cu ceilalti membrii ai Bisericii, iar preotii sunt mijlocitori ai Sfintelor Taine. Te poti impartasi singur? Te poti spovedi singur? Te poti boteza singur?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Acel obiect al torturii a fost sfintit cu sangele Fiului lui Dumnezeu si e simbolul sacrifiului Lui fiindca "prin moartea Sa, moartea noastra o a omorat si cu invierea Sa a daruit viata".
Cu blestemul si ocara Crucii a calcat blestemul si ocara pacatului:
"Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii, facandu-Se pentru noi blestem; pentru ca scris este: "Blestemat este tot cel spanzurat pe lemn" (Galateni 3, 13)
Sfanta Cruce e si simbolul dragostei lui Dumnezeu pentru noi oamenii fiindca pe Sfanta Cruce Fiul lui Dumnezeu a murit pentru iertarea pacatelor noastre.
Sfanta Cruce e o mare imbratisare in suferinta a Fiului lui Dumnezeu pentru noi; este cum a zis si Sfantul Apostol Pavel:
"largimea si lungimea si inaltimea si adancimea" iubirii Lui pentru noi (Efeseni 3, 18)
Sunt un pacatos, dar voi cinsti mereu Sfanta Cruce, icoanele, sfintii, voi preacinsti pe Maica Domnului si voi adora pe Dumnezeu.

| sanboss explică (pentru anonim_4396):

Ce inseamna pentru tine Impartasanie / spovedanie si botez,? argumenteaza te rog.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema si raspunderea ta.

| Djnicnr a răspuns:

Pentru mine "lemnul crucii" inseamna lemn! laughing) Sa iti faci cruce, nu te ajuta cu absolut nimic!

| Angeln a răspuns:

Nu ajuta cu nimic semnul crucii.Este egal cu 0.Citeste Biblia si o sa te lămurești.

| milan9 a răspuns (pentru Angeln):

"Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;

| darling19 a răspuns:

Pai in biblie nu se vorbeste nici unde despre cruce...Nu ne ajuta deloc...