| Gingeer a întrebat:

Salutare,sunt anumite reguli care trebuie respectate dupa si inainte de impartasanie? Ați putea să mi le spuneti? Daca se poate cat de repede.

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cum ti-a spus si @Sinestra, asta trebuie sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm... din ce îmi aduc eu aminte thinking
1. Trebuie să ții post (măcar ultima săptămână din post).
2. Nu trebuie să mănânci nimic în dimineața respectivă înainte să te împărtășești, apoi poți mânca liniștită.
3. Mai întâi se spovedește, după împărtășania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa postesti, si apoi sa te impartasesti, si sa nu mai pacatuiesti.Sa fii demn a fi partas impreuna cu matuitorul la viata vesnica. Nu ai voie sa scuipi o vreme, fiindca ar insemna o necuviinta privitoare la trupul si sangele, mantuitorului nostru.Din principiu trebuie sa vorbesti frumos mereu, nu numai cateodata, fiindca gura ne-a fost data sa nu aruncam tot felul de porcarii cu ea.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Cel mai important : "Cu frica de Dumnezeu (nu frica cu sennsul de teama, e o poveste mai lunga ), cu credinta si cu dragoste apropiati-va! "
Si apoi restul : -trebuie sa te spovedesti,
-sa ai dezlegare (adica sa hotarasca preotul, daca ai fi facut pacate grele ca avortul, uciderea, furtul grav, daca te poti impartasi sau trebuie sa faci o perioada de Canon si abia apoi sa te impartasesti),
-sa fi impacata cu toti oamenii sau macar sa fii incercat sa te impaci cu ei
-sa te rogi inainte si dupa
- sa ai o contiinta impacata si credinta ca in Impartasanie e Insusi Hristos
-restul sunt optionale si dupa puterile si vointa ta
Dar ce am scris prima data e esential.

| Filip23 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Si cred ca mai era una. sa nu pacatuiasca. macar cateva zile

| krazzy a răspuns:

Sunt rugaciuniile speciale inainte si dupa Sfanta Impartasanie, de multumire si inainte de pregatire care trebuiesc facute ca o pregatire, este important, dureaza! si celelalte de mai sus!