| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare ceva asa mai ciudata daca as putea spune. Ca sa fii preot trebuie sa ai un IQ estimat la peste 130 si 140? Si cam cat ar fi media de adimitere la liceul ortodox profil teologic si la facultatea de teologie ortodoxă?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da, dragule dar ce te faci ca nu vei mai avea NICI UN popa in Romania dupa estimarile tale privind IQ-ul la preoti.

| RAY a răspuns:

Mircea08 tu cand te vei informa ca vechea lege nu a expirat?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce, BOR cauta mai nou genii?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are legătură cu IQ oficial. Trebuie doar să nu fii atât de prost încât să dai în gropi când te deplasezi pe stradă.
Ai nevoie de recomandare, de disciplină și de știința de a conduce oamenii cu mijloace specifice meseriei. Astea se învață.

| Mircea08 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te gandesti bine DE CE vrei sa faci teologia. Daca o faci pentru a castiga bani atunci nu mai trebuie sa-ti pui aceasta intrebare. Daca esti credincios crestin atunci pune mana si studiaza Evanghelia si o sa vezi ca cei care sunt crestini au UN SINGUR PASTOR (mare preot), pe Iisus :
"Am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Şi pe acelea trebuie să le aduc, şi vor auzi glasul Meu şi va fi o turmă şi un păstor."
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 10/16)
Preotii care sunt acum sunt buni pentru cei care sunt sub Lege dar nu si pentru crestini. Informeaza-te ca sa stii ce sa alegi sa fii in viata asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde ai auzit tu ca la teologie iti fac test de IQ, sau ca testul IQ conteaza la admiterea in liceu/facultate laughing
Conteaza rezultatele de la examene, testele, interviul.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Nu cred ca este foarte important IQ, dar peste 100 clar trebuie să fie. Mai mult contează EQ, cel puțin moral vorbind. E adevărat că unii sunt vai mama lor. Sper totuși că ți-am fost cât de cât de folos.

Întrebări recente