| Axel22 a întrebat:

Vreau sa devin preot pe viitor, daca mi-ati putea spune, ce salariu are un preot, la ce profil trebuie sa dau ca sa fiu preot, si cat timp dureaza facultatea aia de preot sau ce o fi.

Răspuns Câştigător
| StefanMosneaguID a răspuns:

Hei! Ca să devii preot, este greu. Ai multe ispite şi o viaţă întreagă de dat Bisericii. Dacă simţi că vrei să faci asta, poţi urma un seminar: se găseşte unul în fiecare judeţ. Dacă nu reuşeşti să găseşti un seminar, te înscrii la facultate, se poate. Facultatea durează trei ani şi ca să devii preot după ce ai urmat-o este nevoie să ţi se găsească o parohie iar în timpul ăsta tu să te pregăteşti sufleteşte şi să te întreţii singur. Doamne ajută!

12 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Nu contează profilul la liceu.Contează să faci facultatea de teologie(de preot cum ii zici tu). Salariul e cam 1.100-2.000 de lei, da, mai mult ca un profesor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariu nu e cine stie ce, dar la cati bani baga popii in buzunar si ce masini conduc eu zic ca o duc mai mult decat bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profil-teologie
Primeste salariu foarte mare(40 50 milioane sau chiar mai mult-de la spaga)
durata-nu stiu 2, 3 ani
funda?

| iSwag a răspuns:

Profil - Teologie

Venitul depinde de numarul de babe din respectiva parohie.

| Yamaha123 a răspuns:

Teologie
35 40 depinde.
Bafta

| vRemi a răspuns:

Biserica este o afacere acum, deci nu te ingrijora, ca nu ramai pe drumuri daca te faci preot.

| Axel22 explică:

Multumesc tuturor! Dar cum e ala seminar?

P.S va dau la toti vot pozitiv pana ma hotarasc cui sa dau funda.

| maturgrizonat a răspuns:

Aptitudini muzicale ai?

| Axel22 explică (pentru maturgrizonat):

Nu prea. Da' stiu sa vb ca preotii happy

| Oyasumi a răspuns:

Pai cel mai simplu este sa dai la liceul telogicwinking ( seminar), si desigur sa faci facultatea de teologie.Salariul e unul marewinking mersul la praznice,boboteaza,mormantari,cununii,botezuri,etc. Scoti bani greiwinking e aproape cea mai banoasa meserie din Romania, pe langa Avocati, judecatori, Fisc, etc.
Deci daca vrei sa fii preot te duci la seminar(ca sa ai o bulina verde) si dupa la Facultatea de teologiewinking si ai un viitor in Romania! Bani o sa ai destul de multi, Noroc!

| Dextăr21 a răspuns:

Omule in mod normal a fi preot inseamna sa urmezi invatatura biblica si sa o sti pe de rost. nu doar cand reciti tu cu carea-n fata. apoi ti trebuie normal si o voce buna. sa nu se sperie mortul si sa invie cand te duci si tu pe la inmormantari laughing preotia e o afacere in ziua de azi nu mai are nici o legatura cu credinta. deci daca vrei sa faci asta pentru bani atunci fa-o e o afacere ce infloreste zi de zi si, niciodata nu o sa ai buzunarul gol laughing

| Cojoc_Cosmin_1999 a răspuns:

Pentru a.deveni preot trebuie să urmezi un seminar. Acesta durează 4ani, e ca un liceu obisnuit. Apoi facultatea care durează si ea vreo 3-4 ani. Salariul nu stiu care e dar nu e chiar asa cum spun unii ca meseria asta ii banoasa. Daca iti place o practici.