| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, credeti ce se spune in Biblie ca in momentul in care oamenii vor deveni mult prea prosti va veni sfarsitul lumii si nu ma refer doar la IQ ma refer in general?

46 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Biblia a avut intotdeauna grija sa nu jigneasca prostii.

| Dinustok a răspuns:

Da. O lume a tehnologiei care este stricata moral. Prostie morala. Credinta in Dumnezeu e bun simt.

| danut a răspuns:

Unde scrie asa ceva in Biblie, cartea, capitolul si textul te rog.

| minrest a răspuns:

Da si referinta; cartea din Biblie, capitolul si versetele.

| RobertMoon a răspuns:

Nu cred in asa ceva, in Biblie sunt multe abureli crezute de naivi. Nu exista sfarsitul lumii sau apocalipsa, astea sunt povesti. Singurul mod in care s-ar putea termina viata pe pamant ar fi o incalzire globala exagerata, fenomene meteo extreme, boli si totul din cauza omului, nu din cauza divinitatii, omul isi face singur rau cu mana luni si nu-i pasa de natura, iar intr-un final aceasta se va razbuna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RobertMoon):

Peste 5 miliarde de ani soarele se va stinge.
Dacă nu ne mutăm pe o altă planetă în jurul unui alt soare undeva în Galaxie, lumea aceasta se va termina. Dar ne vom muta. Scrie și în Biblie, în Apocalipsa, despre răpirea la cer, a celor 144 000 de drepți.

| RobertMoon a răspuns (pentru sadrian46):

Nicio alta planeta din sistemul solar nu ofera conditiile de viata pe care le ofera planeta Pamant (apa, vegetatie, clima datoria pozitiei soarelui). Singura planeta care poate gazdui forme de viata se numeste Kapteyn b deoarece aici s-au observat resurse de apa de catre cercetatori, doar ca este la aprox 13 milioane de ani distanta fata de planeta Pamant si in plus orbiteaza in jurul altei planete unde temperatura este extrem de scazuta, asadar daca o iei logic si stiintific cum trebuie e imposibil sa parasim planeta Pamant pentru a ne muta pe alta planeta chiar si in 5 miliarde de ani cum spui tu din cauza conditiilor de viata lipsa de acolo, resurselor, temperaturii si timpului alocat pana acolo, practic e imposibil, am muri pe drum si niciun om normal nu ar pleca deoarece ar muri garantat. De aici trage concluzia ca iarasi Biblia abureste oamenii cu prostii fara argumente stiintifice bineinteles laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Biblie se spune ca înaintea venirii Domnului Isus a doua oara, nelegiuirea va ajunge la CULME.Asta insemnand ca multe nelegiuiri vor fi legiuite.Adica Guvernele lumii vor legifera unele fapte ca fiind ok chiar daca nu sunt după voia lui Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns:

Ce spui tu este greșit. IQ-ul nu are de aface cu apocalipsa. Și când spui prea prosti, este un mod mai nesimțit de a spune păcătoși?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ce sa va dea voua texte? Ca le interpretati cum vreti.Stai asa. Parca stiai biblia rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

La prima 'venire' s-a intamplat ceva cu pamantul?

| RAY a răspuns:

De asta in Romania e mereu ca in ultimele zile de sfarsit de lume

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RobertMoon):

Unde scrie in Biblie ca ne vom muta pe alta planeta? Este vital si de bun simt sa nu comentezi o carte pe care nu ai citit-o, in Biblie cand este vorba de rapire se refera la altceva, nu la o alta planeta.
Totusi, lasand la parte acest aspect, in legatura ce celelalte referinte ale tale, ai dreptate. Planeta pe care locuim noi este singura care poate sustine viata, mai sunt cateva planete banuite dar sunt doar ipoteze, teorii, fabulatii. Toate acestea, anotimpurile ordonate, copacii care ofera oxigen, pamantul din care iese apa, florile de diferite culori si arome, ploaia care uda plantele, sistemul solar, planetele care se invart pe o axa imaginara si nu isi pierd traiectoria, stratul nostru de ozon care ne protejeaza de radiatiile solare, toate acestea si foarte multe altele. Conform stiintei, au aparut din intamplare, din senin, toate? Aceasta afirmatie nu este nici macar logica. Poate stiinta este in stare sa demonstreze anumite lucruri prin argumente logice, teorii sau ipoteze, dar nu poate raspunde la intrebarea ''De ce?'' de ce s-a intamplat asa si nu altfel, ce a dus la aceasta apritie, dintr-un singur punct supraincalzit a iesit si albina si elefantul, si galaxiile si planetele?

| RobertMoon a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu am spus eu că scrie in biblie că ne vom muta pe alta planetă, i-am răspuns cuiva de mai sus care spunea treaba asta, dar te-ai grăbit repede sa îmi dai nefolositor sau ceva de genul, de parcă n-am voie să-mi spun părerea în legătură cu ceva laughing + că mereu aduc argumente care se pot verifica, nu fabulez nimic never. Cine crede că cineva a creat totul doar acceptă ceea ce pare simplu, e clar că nu a citit cărți sau articole ale oamenilor de știință legate de Geneză. Citește Sagan, Darwin, Krauss, Dawkins si apoi dă-mi eronat sau alte abureli, voi aveți o singură carte după care va ghidați, cercetătorii și intelectualii au biblioteci în spate care pot dărâmă acest creator în 2 minute, ideea e sa ieșiți din cochilie și să vă deschideți mintea, nu mai fiți obraznici din atâta ignoranta că deja sunteți penibili.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Poti te rog sa imi rasounzi si la asta https://www.tpu.ro/......ca-sunt_1/

| Sindbad a răspuns:

Referirea in Biblie se face la rautate, dar cum intre prostie si rautate este o corelatie (formidabila, as zice, dar care nu este si suficienta) este relativ corect

| Sindbad a răspuns (pentru doctorandus):

Proverbe 17:28. Chiar şi un prost ar trece de înţelept dacă ar tăcea şi de priceput dacă şi-ar ţine gura.

Proverbe 14 18 Cei proşti au parte de nebunie, dar oamenii chibzuiţi sunt încununaţi cu ştiinţă.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru RobertMoon):

Tot ce stii tu despre "spatiul" e pur Science Fiction. "Spatiul" acela e o creatie dintr-un subsol de Hollywood.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Așa este.

| Sindbad a răspuns (pentru doctorandus):

"săraci în duh" inseamna toti acei care isi dau seama cat sunt de dependenti de Spirit.

| doctorandus a răspuns (pentru Sindbad):

Ai transformat un sir de caractere inteligibil intr-altul din care nu se intelege nimic.

| Sindbad a răspuns (pentru doctorandus):

Sigur este mult mai simplu sa intelegi ceva prost din prima decat sa te straduieste sa patrunzi intelesul adevarat. Este si asta una din definitiile "saracilor cu duhul", domnule doctorand!

| doctorandus a răspuns (pentru Sindbad):

Iti spun eu de ce nu se intelege. Prin "a fi dependent de" se intelege "adictie". Adictie de Spirit n-are niciun sens.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Octavian199):

La prima venire a Domnului Isus s-a întâmplat ceva cu oamenii de pe pământ. Mântuirea a trecut si la neamuri, pana atunci doar poporul evreu era privilegiat. Dupa, conform cu Ioan 3/16:"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul Lui fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piară, ci sa aibă viață veșnică."

| Octavian199 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Lasa povestile, baga ceva din realitate.

| Sindbad a răspuns (pentru doctorandus):

Prin dependent tu intelegi adictie. Definitia este:
DEPÍNDE vb. intr. 1. a fi în funcție de... 2. a fi sub autoritatea, a fi subordonat cuiva. (după fr. dépendre, lat. dependere)
Dragul meu, foarte sigur esti dependent de aer, apa, mancare. Sau tu ai o adictie la astea? La fel si cu Spiritul

| CosminCD a răspuns:

Nu scrie asa ceva in Biblie. Sfarsitul va veni cand va hotara Dumnezeu-Tatal! Pentru unii va fi sfarsit, pentru altii un nou inceput.

| doctorandus a răspuns (pentru Sindbad):

Bun, ceea ce inseamna ce? Ce sens ii dai lui a fi dependent de Spirit? Mai precis ce fac cei care sunt dependenti de Spirit si cei care nu sunt dependenti de Spirit nu fac, sau invers?

Pe urma, asta este o interpretare originala, doar ta. Am citit suficienta teologie si asa ceva n-am mai auzit pana acum. Carei culte apartine aceasta interpretare? (Presupunand ca ar apartine unei culte si nu e o scorneala.)

| doctorandus a răspuns (pentru Sindbad):

Pe Google sintagma "dependent de spirit" (sau "dependent upon spirit") nu are nicio legatura cu saracii cu duhul, ci mai mult cu idealismul obiectiv al lui Hegel. Deci un motiv in plus sa cred ca este o scorneala arbitrara de-a ta.