| anonim237 a întrebat:

Eu sunt un muzician clasic. Cant la vioara, dar stiu cate ceva si la pian, violoncel si contrabas. Eu obisnuiesc de asemenea sa cant la strana, si citind acum cateva zile un articol pe internet m-am tulburat foarte tare. Acolo scria ca, cantaretii bisericesti nu au voie sa asculte muzica laica, eu obisnuind sa ascult, pe langa psaltica, muzica clasica si de film. Intrebarea mea este daca este pacat sa ascult muzica clasica sau sa cant intr-o orchestra, eventual sa dirijez muzica laica.

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Nu este pacat sa canti. Este in schimb nepotrivit pentru un crestin sa-si bage in repertoriu cantece ale caror cuvinte sfideaza conduita morala. Nu conteaza ritmul, conteaza cuvintele, conteaza mesajul transmis. Ai primit de la dumnezeu un dar, da-l mai departe, adu bucurie in sufletul oamenilor
Succes!

3 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Asta o să-ți spună și duhnicul si anume dacă nu te îndepărtează de Dumnezeu nu e. Dacă ai să citesti biografia părintelui Serafim Rose, ai să vezi că muzica clasică a jucat un mare rol în convertirea sa la ortodoxie.

| xerxes1 a răspuns:

Biserica si-a creat propriile reguli. Regulile sunt cu atat mai stricte cu cat mintea celui care a facut-o este mai ingusta.
Nici evreii care au inventat Biblia nu erau asa de stricti.
Dar unii vor sa fie mai catolici decat Papa.

| Romanul86 a răspuns:

Dacă ești cantor trebuie să citești cele 7 Laude din Ceaslov după fiecare participare la slujbe. Evident nu mai citești utrenia și vecernia dacă ai participat le ele ci doar ceasurile și pavecernița.
Preoți nu trebuie să cânte muzică laică, și cantori hirotosiți de episcop.