| Bogdanbruno a întrebat:

Salutare tuturor! Sunt clasa a 8 a si nu de mult m-am decis sa dau la seminar.Recunosc,a inceput sa imi placa religia,cu vocea ma descurc relativ ok.Ce parere aveti de meserie? Daca ma duc pe profilul acesta, merg si la facultatea de teologie(ma refer ca(,) continui studile pentru jobul de Popa.Astept pareri.Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Vrei să îngroşi rândurile hoţilor în sutane, care îndobitocesc populaţia şi să îmbogăţesc de pe urma săracilor? Crezi că nu sunt şi aşa destui? Crezi că ne mai trebuie încă o lipitoare?
Mai bine vezi-ţi de şcoală şi lasă basmele!

| Mayar a răspuns (pentru NOname):

Da, intr-adevar, mai bine sa fi omul lui davol, nu? Ca dupa mitnea ta, cam asa ai face.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Chiar crezi ca ai acesta vocati? ori vrei sa faci ceva la indemnul cuiva..
Nu trebuie sa ceri parerea nimanui, fa ceea ce crezi ca iti place si cu asta basta!
Asigura-te ca ai acea vocatie pentru teologie/ca ai rezultate f bune la scoala si mult succes!
O zi bunahappy

| doctorandus a răspuns:

Un prieten i-a zis lui Bart Ehrman: "Daca o sa urmezi facultatea de teologie o sa-ti pierzi credinta!"

| thealchemist a răspuns:

Depinde, ai tendinte homosexuale? ca la seminar e ca la puscarie, numai barbati in jur.

| Narcis2007 a răspuns:

"jobul de Popa"... ceva nu suna bine aici

| Fatamuntilor a răspuns:

Meseria de popa? Ai vrut sa zici preot!
Pentru asta trebuie sa ai,, chemare'', sa ai har!
Asfel oamenii isi vor face o parere gresita.
T sfatuesc sa vorbesti cu duhovnicul tau.

| milan9 a răspuns:

"Meserie"?, "job"? Desigur ca faci trolling aici...
Altfel, dragule, nu este aceasta misiune pentru tine. Ea presupune sa te sacrifici pentru ea, pentru fiecare enorias al tai, pentru mantuirea lui. Nu-ti mai ramane loc pentru pretentii materiale pentru tine si familia ta. Daca nu vezi astfel lucrurile inseamna ca nu vrei altceva decat eventual sa te "FOLOSESTI" de Biserica lui Dumnezeu pentru interesele tale, asa cum vedem cu durere ca sunt unii dusmani ai Bisericii in sutane dati pe la televizor, cei care frovoaca consternare deopotriva ateilor si crestinilor ortodocsi.
Este nevoie de preoti de sacrificiu, si nu de lupi in blana de oaie care isi vor pierde mantuirea.
Alege in perspectiva ceea ce crezi ca e mai bine pentru tine...

| Holiday a răspuns:

Pana termini tu seminarul o sa fie atatia popi someri incat iti va fi imposibil sa-ti gasesti un job in domeniu. Nu vezi ca deja multi nu mai cred, si pe buna dreptate, balivernele astea religioase? Invata ceva folositor, si lasa naiba fanteziile astea.

| Mayar a răspuns:

Nu imi place sa ii spui 'meserie'. E o chemare.
Am vazut profesori de religie, care daca i-as fi vazut in straie preotesti, m-as fi tavalit pe jos de ras. Unii au chemare, altii nu. In timpul studentiei iti vei da seama daca intr-adevar ai chemare sau nu.
Foarte bine, un om in plus care il iubeste pe Dumnezeu. Felicitari!

| aabaaab3278 a răspuns:

Hai sa te dezamagesc putin: la sfarsitul facultatii trebuie sa dai o suma considerabila de bani nu stiu cui ca sa-ti dea parohie undeva unde mai vine lumea, ca sa nu te duci printr-un catun uitat.
Ai auzit de preotii din Suceava care nu si-au primit salariul pentru. ca nu au vandut calendarele?
Meseria asta incepe sa devina din ce in ce mai hulita pentru ca lumea incepe sa vada ca ei nu sunt asa evlaviosi sau cum mai vor ei sa fie. Ca sa fii credincios, nu-ti trebuie meseria asta, crezi doar in suflet.
Dar daca ai stare materiala foarte buna si crezi ca poti sa faci fata, du-tela Teologie(de faza cu banii pentru. parohie intereseaza-te sa vezi ca asa e).

| Draa a răspuns:

Mie nu mi se pare ca baiatul face "trolling".
Popii considera meseria asta un job, prin care primesc banii de la fraieri, si nu numai.
In final, eu nu incurajez acest job, si nu cred ca va mai exista prea mult timp.
Faci cum crezi