| h379m3973423 a întrebat:

Salutare,
Vă rog, un forum/site pe care intră marea majoritate a martorilor lui Iehova(pastori, persoane importante din comunitate)? jw.org?

Mă sperie treaba cu transfuzia de sânge și aș vrea să vorbesc cu un pastor mai deștept de-al lor. (Am vorbit deja cu unul dintr-o biserică din cartierul unde stau și doar a demonstrat că nici Biblia nu o cunoaște, s-au mai băgat și alții în seamă... și mai puțin cunoscători ca el. Mi-au spus până la urmă să intru pe jw.org)

42 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Transfuzia de sânge se discuta cu medicul nu cu pastori, preoti sau membrii ai forumurilor

| h379m3973423 explică (pentru suntserios):

Ba trebuie să vorbesc cu pastorii lor dacă vreau să le înțeleg modul lor de gândire și cum au ajuns la o așa regulă radicală.

| iurii75 a răspuns:

Nu există un astfel de forum.
" a demonstrat că nici Biblia nu o cunoaște"- de obicei aceasta înseamnă că ce ai auzit se contrazice cu "sfântă" tradiție și cu obiceiurile care le ai.

| h379m3973423 explică (pentru iurii75):

Înseamnă că îi aminteam niște versete și el zicea "Scrie asta în Biblie? Unde?" credea că ce-i zic inventez. După ce îi arătam zicea "A, da, dar..." și încerca să-mi explice de ce scrie de fapt asta acolo, ignora faptul că inițial nici nu știa sau uitase că scrie efectiv în Biblie ce i-am spus.

| fllu07 a răspuns:

De ce te sperie?
La prima vedere, dar și punctul de vedere alimentat de cei care sunt împotriva Martorilor lui Iehova, presupune că dacă refuzi transfuzia de sânge, însemna să mori. Imediat apare un Breiking News pe fond galben: Martorii lui Iehova își lasă copiii sa moară.
Ceea ce este total neadevărat. Martorii lui Iehova vor cel mai bun tratament medical pentru ei si copiii lor. Iar cel mai bun nu este cel cu sânge. Si asta nu este parerea lor. Si tocmai pentru că vor cel mai bun tratament, au în fiecare țară, si aproape în fiecare centru medical mare (astfel încât să acopere cât de bine pot teritoriul unei țări) medici specialiști cărora le-au comunicat punctul lor de vedere, si sunt dispuși să îi opereze pe pacienții Martori fără sânge. Mai mult este dovedit că recuperarea post-operatorie este mai rapidă în cazul cuiva care refuză transfuziile de sânge, si acceptă alternativele. Pentru ca da, Există alternative. Martorii toți sunt instruiți, si le cunosc, si le accepta. Pot aminti doar cell salvage, ori hemodiluția, dar și eritropoetina. Si mai sunt. Probabil o sa spui ca daca se întâmplă un accident, si nu mai ai timp, si caz de viata si de moarte, si trebuie neaparat sânge... Ce fac Martorii? Daca gândești asa, eu te întreb: care este medicul care dacă îți administrează sânge, iti garantează că trăiești? Probabil într-o astfel de situație, ai organele zdrobite, hemoragii de tot felul, iar un flacon sau 2 de sânge, cu ce ajută? Cat despre porunca biblica, aceasta este clara si simplă: Geneza 9:3, 4 spune clar sa nu mâncăm sânge, sa nu-l consumăm ca pe oricare aliment, iar Faptele Apostolilor 15:28, 29 ne îndemna să ne abținem de la sânge. Apoi apare si expresia: fiți sănătoși. Așadar, nu vad motivul pentru care te sperii de această chestiune.

| h379m3973423 explică (pentru fllu07):

Ok, niște lucruri pe care nu le înțelegi din versetele pe care mi le-ai dat:
1. este o diferență radicală între a mânca și a face transfuzie;
2. se referă la a nu mânca carne crudă, sângele din jertfe pentru că nu este sănătos. Vorbește cu un medic pentru că acum știm și de ce;
3. este o mare diferență între sângele unui animal și sângele(bine analizat de la donare) din aceeași grupă cu cea a pacientului.

Oricum, explică-mi de ce Dumnezeu a făcut animale carnivore, mâncătoare de sânge ca să poată trăi? Că sângele reprezintă viața sau ce mai spuneți voi și Dumnezeu nu permite mâncatul sângelui, nu?
Omul se îmbolnăvește dacă mănâncă sânge, de aia îi este interzis. De fapt asta ne sugerează și FA 15:29 - "FIȚI SĂNĂTOȘI", nu neprihăniți, nu în Hristos, nu pocăiți-vă, nici măcar împăcați(faimosul șalom), ci SĂNĂTOȘI.

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

1. În Geneza 9:3, 4 spune să nu mănânci. Clar? Clar. În faptele Apostolilor spune să te abții de la sânge. Dacă ești o persoană care caută portițe pentru a încalca legea divină, poti spune: eu nu l-am mâncat, am respectat porunca din Geneza. Doar ca mi l-am transfuzat. Atunci ca sa fie CLAR pentru toți, Dumnezeu la inspirat pe Apostolul Luca (unul dintre cei 12, si autorul cărții Faptele Apostolilor) să spună că trebuie să ne abținem. Adică să evităm total orice întrebuințare a sângelui.

2. Era normal ca odată ce Dumnezeu le-a dat oamenilor dreptul de a consuma carne, sa si legifereze acest lucru: poti, dar în condițiile astea. + Ca nu înțeleg ce trebuie să vorbesc cu un medic.

3. Faptele Apostolilor spune să te abții de la sânge. Clar la lumina zilei. Ca acum vii cu explicații da domne, ca e sânge de animal, ca e de om, ca nu e consumat ca aliment, ci e transfuzat, nu conteaza. Spune sa te abții de la sânge, orice fel de sânge. Nu-ți lasă loc de interpretări. E ca si cum doctorul iti spune: nu mai ai voie alcool. Si tu spui, stai domne, ca nu e rachiu de pufoaică, e dublu rafinat, e whisky, am pus si gheață, nu beau bere ca toti tractoriștii. Întrebarea e: te-ai abținut de la alcool? Sau dacă medicul iti spune asta, tu cauti portițe?

Cât despre asta, cu sânge uman, de aceiași grupa, bine analizat, nu stiu ce sa zic. Stiu doar ca au murit oameni după ce au primit transfuzie cu sânge, bine analizat, din aceiasi grupa.
Mai mult, eu am avut un coleg de muncă, fumător, care se lăuda cu bețiile lui, si ca în urmă cu câțiva ani, trăsese si niste prafuri. Dar sa lăsat. El era donator activ. Pentru ca ii dădea un bon de masă de 80 lei, Și o zi liberă de la muncă.
Eu nu imi doresc sângele lui. Chiar de ar fi bine testat.

Deși la întrebarea despre animale, de ce mănâncă carne cu sânge sa poată trăi, ai deviat de la subiect, iti raspund: animalele nu au fost asa din totdeauna. Asta este o anomalie. La început când au fost create, erau blânde, si nu aveau instincte animalice. Putem conchide asta din faptul că în lumea nouă, care este foarte aproape, când Dumnezeu va repara tot răul făcut de diavol si cei răzvrătiți, spune că animalele care acum sunt carnivore, vor mânca paie ca taurul. Isaia 65:25.

Uite ca nu se îmbolnăvește. Nu ai auzit/văzut oameni care atunci ca sacrifică porcul ii strânge sângele sa facă sângerete? Sau nu ai vazut în carmangerii mezeluri cu sânge? În concluzie: Iehova Dumnezeu spune să ne abținem de la sânge sau alte traduceri spun sa ne ferim de sânge. Așadar a te abtine/feri de sânge nu insemna al consuma sau folosi în anumite moduri, iar în altele nu, ci înseamnă al ocoli total, literalmente a te feri de el.

| h379m3973423 explică (pentru fllu07):

"Dacă spui o minciună suficient de mare și continui să o repeți oamenii vor ajunge în cele din urmă să o creadă. Dacă o repeți suficient de mult vei ajunge să o crezi chiar tu însuți." - Joseph Goebbels

În comunitatea asta a iehoviștilor se pare că s-a împământenit o regulă total eronată. Eu nu am interpretat nimic, asta scrie: feriți-vă de sânge. Care sânge? Îți explică contextul: Geneza 9 "Tot ce se misca si are viata sa va slujeasca de hrana: toate acestea vi le dau, ca si iarba verde. Numai carne cu viata ei, adica sangele ei, sa nu mancati." [Deci în primul rând se referă la hrană, în al doilea rând la animale] Cum vine asta? Putem mânca animale dar nu carne cu sânge? Este o contradicție! Ei bine nu este. Se referă să nu mănânci carne crudă. De ce? Îți explică medicul.
Pe atunci evreii nu erau la un așa nivel intelectual încât să le poată fi explicat de ce, în plus aveau o încredere incredibilă în Dumnezeu. [Uite că tot vă luați informațiile de pe google: https://www.dcmedical.ro/......06542.html )
Oamenii când jertfeau, dacă nu era ardere de tot, mâncau din animalul jertfit (exemplu: 1Samuel 2:13-15) așa că Dumnezeu a trebuit să vină cu o poruncă pentru a-i ține sănătoși.

Dar degeaba îți zic că nu are nici o treabă cu transfuzia pentru că "Dintotdeauna a existat un principiu care a fost, este și va fi o barieră împotriva oricărui argument și care nu poate da greș în al ține pe om într-o stare de ignoranță fără sfârșit. Acest principiu este condamnarea înaintea oricărei investigații." - Edmund Spenser

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Ce te mai interesează care sânge? Spune clar. Feriți-vă de sânge. Acu dacă o iei, care sânge, de ce? E clar ca iti cauți portițe sa nu respecti această porunca.
Si se pare ca tu iti doreai pe cineva care să îți explice logic, ci pe cineva cu care să te contrazici.

| AteuI a răspuns (pentru fllu07):

Cred ca esti Martor al lui Iehova. Imi dau seama de asta din vorbele tale cu care pe langa ca le tii apararea cu nerusinare, mai si incerci sa maschezi multele decese care se produc anual peste tot in lume din cauza refuzului de sange. I-a cauta tu pe net sa vezi despre ce e vorba. Sunt zeci de stiri si rapoarte despre oameni care au murit pentru ca erau martori si au refuzat. Sunt foarte multe povesti si experiente ale oamenilor chiar si aici in Romania desii nu-s multi martori dar care nu sunt mediatizate. Trebuie tu sa le cauti in alt mod, sa postezi ceva ce sa ajunga la urechile lor ca sa poata povestii. In lumea asta au murit si foarte multi copii. Altii au fost salvați in ultima clipa si procedeul s-a facut impotriva voii parintilor pentru ca medicii nu puteau sa-i lase sa moara pentru prostia unora. Ce spui tu ca poti sa nu faci transfuzii si ca exista alternative e gresita. Ai pocit o informatie de tot cat sa iti dai credite alegerilor insa adevarul e altul si te sfatuiesc sa vorbesti cu un medic. Daca ar fi asa, de ce sunt atatea campanii si plângeri ca au nevoie de sange iar stocurile sunt insuficiente? Stii ce mi-a placut la martorul ala @Meme10Memu? Ca a recunoscut, "da domne, mi-as lasa copilul sa moara refuzand sangele, chestia asta se intampla, s-a mai intamplat si altora, si ma bucur ca oamenii respecta voia lui Iehova". Tu o dai in alt mod, ca domne exista alternative, ca asa e cu biblia, si maschezi decesele. Nici n-ai pomenit de asta, stim noi de ce. Dar de pericole reale nu ne vorbești? De condițiile in care trebuie neaparat sange iar asta se intampla des in lume nu ne vorbești? Nu ti-e rusine sa te minti singur si sa ne minti si pe noi cu astfel de mizerii pentru a masca sadicismul sectei masonului Russell?

| h379m3973423 explică (pentru fllu07):

"Acu dacă o iei, care sânge, de ce? E clar ca iti cauți portițe sa nu respecti această porunca."
Tocmai asta e problema că scrie clar în Biblie care sânge, de ce și în ce împrejurări. Doar că ignori asta.

| iurii75 a răspuns (pentru h379m3973423):

"se referă la a nu mânca carne crudă, "- serios?! Chiar crezi că israeliții aveau obiceiul de a manca carne crudă de vita? Că asta reiese după tine că făceau în 1 Samuel cap. 14
"feriți-vă de sânge. Care sânge? Îți explică contextul: Geneza 9 " - deci contextul versetului din faptele cap. 15 este geneza 9?
Lui Noe si mai târziu Israelului li s-a spus sa nu mănânce carne cu sânge, trebuiau să-l lase să se scurgă.
Creștinilor Dumnezeu a dat altfel porunca - de a se abține, ce este mai cuprinzător.
Dacă s-ar referi doar la alimente - era mai simplu să spună " nu mâncați. Nici nu mai trebuiau menționate animale strangulate - e clar că din ele nu se mai scurge sângele. Dar totuși Dumnezeu să îngrijit sa fie menționat anume " abținețiva".
Metode alternative au multe avantaje față de transfuzii și tot mai mulți preferă un tratament fără sânge, chiar și din rândul celor ce nu sunt martori. Dar principalul motiv din care respectăm această poruncă nu este avantajul. Unele persoane care au ales să-și piardă viața dar să rămână fidel " patriei", sunt elogiați că eroi! Dar dacă cineva dorește să rămână fidel lui Dumnezeu, pentru voi e ceva de neconceput - cum poate sa riște viața?
Deci pentru voi " patria" e ceva mai presus decât Dumnezeu?

| h379m3973423 explică (pentru iurii75):

Din momentul în care Dumnezeu ne-a dat acest dar de a putea mânca animale, carne, ne-a spus și cum să o facem: o gătim, nu o mâncăm cu sânge - crudă. Gen. 9

De fapt citind Biblia îți dai seama că nici un dar primit de la Dumnezeu nu este dat și atât ci este dat împreună cu instrucțiunile de folosire din motive simbolice.

Și din nou, nu scrie nicăieri de sânge de om sau să dea cea mai mică idee cum că transfuzia de sânge este păcat. Le era interzis să mănânce sânge și să aibă vreo legătură cu sângele jertfelor închinate idolilor. Atât. Porunca cuprinde și interdicția cruzimii față de animale.
Apropo, știi cum se aducea jertfă, toate lucrurile pe care le făceau măcar evreii, poporul Domnului, și ce simbolizează fiecare lucru? Mă interesează doar partea cu sângele(cum făceau rost de el, în ce-l puneau, ce se întâmpla cu el și cu vasele în care-l puneau). Dacă Dumnezeu le-a spus cum să facă înseamnă că este important și pentru noi să știm, nu? Bine a spus cineva "NT este ascuns în VT și VT este dezvăluit în NT"

| iurii75 a răspuns (pentru h379m3973423):

"a dat acest dar de a putea mânca animale, carne, ne-a spus și cum să o facem: o gătim, nu o mâncăm cu sânge - crudă. " - deci a mânca cu sânge înseamnă a mânca carne crudă?! rolling on the floor

| h379m3973423 explică (pentru iurii75):

A, nu, pentru ei nu însemna asta... așa mi-a venit mie rolling eyes

| iurii75 a răspuns (pentru h379m3973423):

Ai afirmat aceasta de trei sau patru ori, pentru ce? Că așa ți-a venit ție?!
Ținem cont de ce spun scripturile sau de ce ne vine?
Dacă acest pasaj, " verset" sau nici nu știu cum să-l numesc e cel la care te refereai, e normal că alții "să nu cunoască" Biblia și să te întrebe " unde scrie așa ceva...

| h379m3973423 explică (pentru iurii75):

Păi asta zice Biblia: Să nu mănânce carne crudă, să nu fie cruzi cu animalele și să se ferească de sângele jertfelor închinate idolilor.

Geneza 9 "Tot ce se misca si are viata sa va slujeasca de hrana: toate acestea vi le dau, ca si iarba verde. Numai carne cu viata ei, adica sangele ei, sa nu mancati." [Deci în primul rând se referă la hrană, în al doilea rând la animale] Cum vine asta? Putem mânca animale dar nu carne cu sânge? Este o contradicție! Ei bine nu este. Se referă să nu mănânci carne crudă. De ce? Îți explică medicul.
Pe atunci evreii nu erau la un așa nivel intelectual încât să le poată fi explicat de ce, în plus aveau o încredere incredibilă în Dumnezeu pentru că El, evident, știa mai bine.

Acum explică ce ți-am cerut: Știi cum se aducea jertfă, toate lucrurile pe care le făceau măcar evreii, poporul Domnului, și ce simbolizează fiecare lucru? Mă interesează doar partea cu sângele(cum făceau rost de el, în ce-l puneau, ce se întâmpla cu el și cu vasele în care-l puneau - până la urmă trebuiau să se ferească de sânge, nu?).

| fllu07 a răspuns (pentru AteuI):

Muaa muaaaaa măiculița mea ce mi-ai dat. A sărit sânge în toate direcțiile. Iartă-mă pe mine dacă te-ai pătat. Si dacă aș fi martor, ce? Mai mult dacă știi tu asa de multe cazuri de copii care au murit ca nu li sa administrat sânge, dar și de copii care au fost salvați, (ca le-au administrat medicii sânge, peste voința părinților) ia hai tu cu niste link'uri. Să povestim pe concret. Nu zic 5 si 5 cazuri. Trebuie să ai muuulte. Zic 2 care au murit și 2 care au fost salvați. Nu-ți mai zic ca daca un medic trece peste voința clar exprimată a pacientului, si ii administrează un tratament contrar voinței pacientului, își pierde dreptul de liberă practică si e caz de pușcărie. Poate ar fi bine sa mai pui mana pe constituția României, sa mai citești. Tot esti ateu, si elogiezi mult știința si descoperirile ei. Bravo. Dar vezi ce însemna Hemodiluția, cell salvage, eritropietina, si alte soluții, aparate, ori proceduri medicale. Întreba un medic, nu un Martor. Si mai apoi să spui că sunt minciuni alternativele. Si daca tot sunt asa sigure si eficiente transfuziile de sânge las si eu aici un link:

https://m.digi24.ro/......nge-538372

Si mai las un link: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Transfuzie_de_s%C3%A2nge

Dacă vrei sa iti asumi riscurile astea, spor. Eu nu vreau. De aia vreau un tratament mai bun. Si acela nu e cu sânge.

Si ca sa iti raspund la intrebare: de ce sunt asa de multe campanii pentru donare de sânge, si de ce mereu stocurile sunt insuficiente? Simplu, pentru că oamenii nu sunt informati ca exista si alternative la transfuzii. Pentru ca daca tu poti dovedi, ca i-ai solicitat medicului un tratament fără sânge, el este obligat să opereze cu grija si atentie. Să reducă la maxim pierderile de sânge. Altfel, nu-i stres. pierzi sânge în timpul operației, a tăiat medicul în tine ca in porc la măcelărie, nu-i bai. Băgăm 2 pungi de sânge. Avem. Deci răspunsul la întrebarea ta este ca ii este mai convenabil si usor unui medic sa opereze cu sânge, si normal, preferă metoda asta, decât cea în care trebuie să lucreze minuțios si atent.

https://clinicaoncologieseverin.ro/......i-adverse/

Si ar fi bine sa te interesezi si care sunt costurile de prelevate depozitare în condiții optime si un eventual transport al sângelui stocat. După cum vezi, eu aduc dovezi, si link'uri, si nu-s ideile Martorilor. Sunt ideile specialiștilor în domeniul medical. Așadar dacă un pacient Martor sau unul care nu este Martor alege cu bună știință un tratament fără sânge, îl alege în cunoștință de cauză, informat, nu din fanatism. Dar te rog sa aduci dovezile la cele spuse de tine.

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Bun. Din expresia sa te abții de la sânge, explică-mi te rog, despre ce sânge este vorba. Pe care îl poți accepta, si de la care trebuie să te abtii/refuzi ca sa respecți porunca biblică. Facem analiza pe subiect, la ca limba română im clasa a VII-a.

| h379m3973423 explică (pentru fllu07):

Îți zice Dumnezeu în Geneza 9: 4 și 6 ce să nu faci. Să nu mănânci carne cu sânge adică crudă și să nu ucizi/rănești. Iar contextul din FA face referință la Gen 9:4 că este poruncă separată care a apărut mai târziu, în Exod 20, pentru vărsarea de sânge. E simplu ca bună ziua.
Nu înțeleg cum ați ajuns la "transfuzia de sânge e păcat". Nu puteați și voi să aveți o regulă distinctivă mai bună cum au adventiștii?(în loc de duminică se duc sâmbătă și postesc, nu fac rău nimănui...)

| h379m3973423 explică (pentru fllu07):

Și încă o chestie: Dacă UN OM a murit din cauza regulii comunității martorilor lui Iehova, toți care sunt martori ai lui Iehova și cred în respectiva regulă se fac părtași păcatului de a omorî un om și ajung în iad. Toți. Deci mai bine pocăiți-vă și cereți înțelepciune de la Dumnezeu că nu e de joacă cu lucrurile astea distinctive dintre biserici.

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Nu mi-ai raspuns la intrebare:
Faptele Apostolilor 15:28 spune să te abții de la sânge. Bun. Ce înțelegi prin a te abține? Sau a te feri. conform altor traduceri.

Ma surprinzi. Ma asteptam ca cineva care are atata cunoștință biblică sa fi știut că iadul este o învățătură falsă care îl dezonorează pe Dumnezeu. Dar observ ca iti e teamă de iad.

| h379m3973423 explică (pentru fllu07):

Nu-l dezonorează pe Dumnezeu faptul că noi numim iad locul în care sunt puși(/aruncați) păcătoșii. Iad = întunericul de afară, iazul de foc
Și ți-am răspuns.

| AteuI a răspuns (pentru fllu07):

Https://prnt.sc/11t2epm
https://prnt.sc/11t31bf
https://prnt.sc/11t32tk
https://prnt.sc/11t345n
https://prnt.sc/11t356g
https://prnt.sc/11t3a10
http://www.ctsbucuresti.ro/dece_donez.html
https://www.smark.ro/......-20-dintre
https://www.crtscluj.ro/de-ce-sa-donezi-sange/
https://www.mayoclinic.org/......c-20385168
https://www.redcrossblood.org/......sions.html
Sper ca acum ai inteles si din rapoartele in engleza ca sangele este necesar datorita calitatii si proprietatii lor. Scrie clar negru pe alb ca sangele nu are inlocuitor si este absolut necesar pentru salvarea a zeci de milioane de oameni anual. Se incearca crearea unui sange artificial insa inca e in procedeul de dezolvoltare. Nevoia este foarte mare iar alternative pentru tot nu exista. Asa ca ar fi bine tu sa te duci la medic ca esti total pe langa din cauza religiei.
Iti mai las in continuare cateva stiri cu morti:
https://www.google.ro/......sange/amp/
https://www.google.ro/......e.html/amp
https://www.google.ro/......t.html/amp
https://www.google.ro/......74667/amp/
https://www.google.ro/......ps?/search

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Biblia ne învață că Dumnezeu nici macar nu sa gândit să creeze un loc unde sa ii ardă pe oameni in foc. Darămite să îl si creeze. Ieremia 7:31.
Mai mult încă de la început Dumnezeu i-a spus lui Adam ca va muri, dacă va mânca din pomul interzis. Ulterior la mai bine de 4000 de ani de la acest episod, apostolul Pavel, sub inspirație divină spune: plata păcatului ESTE MOARTEA. (Nu viața în flacari) si cine a murit a fost absolvit de păcat. Romani 6:7, 23
Asa stând lucrurile, te întreb, cine a creat iadul? Unde este? Cine îl conduce?

Si nu, nu mi-ai raspuns: ce înseamnă a te abtine/ feri de ceva?

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Si eu, si tu, si Toti oamenii, in afara de Isus Cristos sunt sau au fost păcătoși. Cei care au murit sunt în iad? Iar cei care urmează să moară, vor ajunge în iad? Pentru că-s păcătoși? laughing

| h379m3973423 explică (pentru fllu07):

"Din expresia sa te abții de la sânge, explică-mi te rog, despre ce sânge este vorba. Pe care îl poți accepta, si de la care trebuie să te abtii/refuzi ca sa respecți porunca biblică."

Îți zice Dumnezeu în Geneza 9: 4 și 6 ce să nu faci. Să nu mănânci carne cu sânge adică crudă și să nu ucizi/rănești. Iar contextul din FA face referință la Gen 9:4 (de ce doar la Gen 9:4) pentru că este poruncă separată pentru Gen 9:6 care a apărut mai târziu, în Exod 20. E simplu ca bună ziua.

P.S.: Iadul este cuvântul popular pentru întunericul de afară menționat în Evanghelie și pentru iazul de foc menționat în Apocalipsa. Subiectul dezvoltă-l în privat.

| fllu07 a răspuns (pentru AteuI):

Nu știu limba engleză într-atât încât să înțeleg ce scrie in rapoartele alea. Cat despre celelalte cazuri ma faci sa râd laughing laughing
Sa intoxicat cu dioxid de carbon în timp ce lucra la sobă, si ia trebuit transfuzie de sânge laughing
De unde dioxid de carbon? Sau lucra în focul aprins? Deci nu s-a ars. nu a avut arsuri grave. sa intoxicat. Bun. rolling on the floor
Mai departe. Imi dai comentarii la articole, pe post de dovezi solide? Cine sunt respectivii? Vreau să îi caut, sau cel puțin informații despre ei, sa ma conving ca e asa.
Mai departe. Imi dai link ca echipa de la rock FM donează sânge. So what? Si alte site'uri pro donare ca dovadă că e bine să donezi sânge. Iti dau si eu mai multe site'uri cu riscurile si efectele negative ale transfuziei. Se pune?
Si sa amintim cazul de la Suceava. Il cunosc. Jumatea lunii noiembrie 2015. Omule, fata era lovită de tren. Pe certificatul de deces scrie multiple politraumatisme craniene si toracice incompatibile cu viața. Mai pe limbaj popular, fata aia era zdrobită de tren. Dacă îi băga sânge, își revenea? I se vindeca instant toate fracturile, si toate organele zdrobite? Poftim parerea președintelui colegiului medicilor din România, Vasile Astărăstoae:

"Presedintele Co­legiului Medicilor din Romania, Vasile Astarastoae. "Progresul relatiei din­trebuie medic si pacient inseamna si autonomia pacientului. Iar consim­ta­mantul pacientului face parte din aceasta autonomie. Din punct de ve­dere juridic, dreptul la viata este un drept personal, opozabil tuturor. Me­di­cul trebuie sa se adapteze la situatie si sa aiba capacitatea de a persuada familia pentru a o convinge pentru anumite acte medicale. In cazul de la Suceava s-a tinut cont de libertatea de constiinta, in toata legislatia internationala medicul trebuie sa respecte pacientul, indiferent de re­li­gie. Daca este o decizie luata in cu­nos­tinta de cauza, medicul nu poate ac­ti­ona impotriva acordului pacientului sau al apartinatorilor, trebuie sa utilizeze alte manevre pentru a sal­va pacientul", explica profesorul As­ta­ras­toae pentru Jurnalul National.
Cat priveste optiunea adeptilor cultului Martorii lui Iehova, Astarastoae spune ca in SUA comunitatea respectiva a dezvoltat medicina ne­san­ge­ran­da, elaborand diferite tehnici in acest scop. "In aceasta criza de sange, pen­tru a inlocui transfuziile de sange, aces­te tehnici ar trebui preluate", cre­de profesorul Astarastaoe. Despre pro­pu­nerea legislativa, presedintele Co­legiului Medicilor spune ca este "o incercare de intoarcere in Evul Me­diu tarziu". "A interzice libertatea de constiinta ar fi ca si cum am spune ca Brancoveanu nu era normal ca a ales sa moara cand putea su­pra­vie­tui", concluzioneaza profesorul Vasile Astarastoae.
Libertatea de constiinta este un drept fundamental al omului, preci­zat in Constitutie la articolul 29, dar si in Declaratia Universala a Drepturilor Omului.

Iata președintele colegiului medicilor din România spune că ar trebui preluate tehnicile elaborate de Martorii lui Iehova în medicina fara sânge.

Sau nu se pune. Tu vrei sânge. Foarte bine. Alegerea mea personală este sa nu. Am acest drept, si îl exercit.

| h379m3973423 explică (pentru fllu07):

"Cat despre celelalte cazuri ma faci sa râd laughing laughing
Sa intoxicat cu dioxid de carbon în timp ce lucra la sobă, si ia trebuit transfuzie de sânge laughing
De unde dioxid de carbon? Sau lucra în focul aprins? Deci nu s-a ars. nu a avut arsuri grave. sa intoxicat. Bun. rolling on the floor"
Vai... păi da, dă-i un search pe google să vezi ce au în comun dioxidul de carbon, monoxidul de carbon și soba dacă nu ai terminat nici clasa a 7-a...

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Omule. Tu lucrezi la sobă da? Logic că soba e rece. Nu e foc în ea. Altfel n-ai putea lucra. Dacă nu e foc, deci nu e ardere, deci nu se produce dioxid de carbon, atunci de unde sa intoxicat amarâtul ala. laughing sau nu contează logica. Sa dăm cu balegă în Martori. Vai de voi.

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Sau tu dai drumul la sobă, o încingi, sau la cuptor, si cand e înncins, bagi capul in el/ sobă, sa lucrezi ceva acolo. (Asa spune tipa aia, Gina) laughing
Haide men. suntem copii de 2 ani?

| iurii75 a răspuns (pentru h379m3973423):

Când văd cu câtă încăpăținare tot bagi chestia cu " A manca cu sânge înseamnă a mânca carne crudă", mai ales după ce singur recunoști că " așa ți-a venit ție...", înțeleg că nu doresc sa pierd timpul.

"Mă interesează doar partea cu sângele(cum făceau rost de el, în ce-l puneau, ce se întâmpla cu el și cu vasele în care-l puneau - până la urmă trebuiau să se ferească de sânge, nu?)." - întorci totul cu fundul in sus. Să se ferească de sânge ( să se abțină) li s-a spus creștinilor și nu evreilor. Israelului i s-a spus sa nu mănânce. Nici crud, nici fiert! rolling on the floor

| h379m3973423 explică (pentru iurii75):

În primul rând tu nu realizezi că Biblia este un întreg.
În al doilea rând mă miră că nu înțelegi că prin carne cu sânge se referă la carne crudă.
În al treilea rând nu mi-ai răspuns demonstrându-mi că ești paralel cu poruncile Domnului pentru sărbătorile poporului Său, cu simbolistica lor(deci implicit și a Bibliei pentru că Scripturile au fost scrise în cultura lor) și respectiv ce trebuie să înțelegem din ele.

Deci efectiv nu înțeleg de ce te bagi în seamă cu mine. Încerci să faci... ce? Cu Biblia nu le ai, de cultura mozaică nu știi nimic și nici măcar cum să citești nu știi. Auzi... scrie să te ferești de sânge? Hai nu zău. Doar atât scrie? Nu scrie și de care și în ce împrejurări? Repet: Biblia este un întreg, alt lucru pe care-l ignori. Când Dumnezeu a ales să ne ofere informația scrisă a avut grijă ca fiecare simbol, profeție și poruncă să fie arătată din toate unghiurile pentru înțelegerea cititorului.

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Gata bobiță, te-ai potolit cu dioxidul de carbon de la soba rece? Mai ai balegă de aruncat în Martori? Ar fi etic și moral, chiar si fair, sa recunoști că ai zis o prostie cât tine de mare, dar de, te-ai aruncat repede în barca care îi atacă pe Martori. Ca vezi doamne tu ai învățat în clasa a a7-a care e legatura dintre dioxid de carbon, monoxidul de carbon si o sobă. Atâta doar că în clasa aia a7a pe care ai frecventat-o (probabil la fără frecvență, altfel nu-mi explic cum ai pierdut lecția) a spus profesorul ca trebuie si foc sa se poată degaja dioxid si monoxid. foc care lipsea, ca omul își lucra la sobă. Saracu om, la lăsat Martorii sa moară fără transfuzie de sânge, se intoxicase cu monoxid din soba rece. rolling on the floor rolling on the floor
Cât de penibili puteți fi, si tu, ci prietenul tău, cu care faci echipa: AteuI... el, când și-a dat seama ce prostie a adus ca argument solid, tace ca rahatul in iarba. laughing laughing
La fel ca tine.
Hai băieții cu următoarea roabă de rahat. Haideee

| h379m3973423 explică (pentru fllu07):

"Mai ai balegă", "[-]soba recerolling on the floor rolling on the floor", "[-]iarba. laughing laughing", "roabă de rahat"

Te-ai scurtcircuitat?

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

A. nu. Asteptam o reacție normală din partea ta. Doar ca astept prea mult, e greu să-ți recunoști greșala. Firesc era sa spui, ca ai gresit acuzând Martorii lui Iehova ca au omorât un om. Pentru ca era evident că acel comentariu (pe care indirect îl susții) este tendențios. Ca toate dovezile pe care le-a adus pretinul tău. dar n-ai tu puterea să-ți recunoști greșala.
D'asta am zis, ca daca mai ai balegă. aruncă în Martori. Ei duc. Sunt deprinși cu persecuția, acuzații false. Da nu uita, vine vremea să o si lingi. Balega de-ai aruncat-o zic.

| h379m3973423 explică (pentru fllu07):

Ai dat-o în penibil.

| iurii75 a răspuns (pentru h379m3973423):

"Biblia este un întreg" - corect, bravo. Dar îți scapă un detaliu - despre legea mozaică se spune că - (Evrei 10:1-4) „De fapt, deoarece Legea este doar o umbră a lucrurilor bune viitoare,..."
Se poate spune că legea lui Cristos a desăvârșit unele aspecte. De exemplu evreii puteau divorța de soțiile lor din mai multe motive, creștinilor li s-a spus că singurul motiv pentru divorț este infidelitatea partenerului. Evreilor li s-a spus sa nu mănânce sânge, creștinilor li se dă o poruncă mai amplă - abținerea de la sânge, mentionanduse tot odată și interdicția de a consuma ( animale sugrumate din care nu se mai poate scurge sângele).
"În al doilea rând mă miră că nu înțelegi că prin carne cu sânge se referă la carne crudă." - iar pe mine mă miră încăpăținarea cu care promovezi această idee! De unde ai luat-o? Aveau ei obiceiul de a manca carne crudă? Ți-am prezentat pasajul când Israelului după o luptă mâncau cu sânge. Chiar crezi că mâncau carne de vită crudă? Sau nu scurgeau bine sângele din animale? Relatarea spune că înjunghiau animalele pe pământ, din care cauză sânge nu se scurgea bine. Sincer, mai mari prostii n-am auzit referitor la sânge, pai nici canibalii nu mâncau oameni cruzi, tot îi pârpăleau... rolling on the floor
Sau promovezi aberația aceasta pentru a scuză faptul că mulți dintre frații tăi ( poate și tu...) îndoapă alimente cu sânge, cum ar fi cârnatul cu sânge? Că dă, nu e crud... rolling on the floor
"Deci efectiv nu înțeleg de ce te bagi în seamă cu mine. "- ai pus o întrebare și ți-am răspuns.
"fiecare simbol, profeție și poruncă să fie arătată din toate unghiurile pentru înțelegerea cititorului." - și din porunca " abținețiva" ce nu e de înțeles?

| Meme10Meme a răspuns:

Esti Meme10Memu.

| h379m3973423 explică (pentru Meme10Meme):

Am mai văzut o chestie din asta:
https://www.tpu.ro/......-forma-de/

Nu știu ce aveți cu respectivul. Dă-mi și mie niște răspunsuri de-ale lui să văd care-i treaba și cât de mult ne asemănăm.;))
Mai mi-a dat un user un răspuns crezând că sunt respectivul, dar a zis ceva de danynova sau daninuștiucum. Asta cu Meme e nouă pentru mine :))

| Meme10Meme a răspuns (pentru h379m3973423):

Scuze,greseala mea laughing V-am confundat laughing

| AteuI a răspuns:

Nu cred ca exista. Asteapta sa iti raspunda Meme10Memu ca el cu siguranta va incerca sa-ti explice. Totusi, discutati public, sa pot si eu sa ma minunez despre discutia contradictorie pe domeniul religios dintre doi crestini fanatici. Nu zilnic vezi cum se contrazic intre ei doi crestini la o discutie religioasa. laughing laughing