| δεάδℓλκιss a întrebat:

Heii TPU! De multe ori cand ma duc in cartierul in care m-am nascut vad un fel de biserica ( nu stiu exact ce e ) pe care scrie " Sala Martorilor lui Iehova ". Din cate am inteles Martorii lui Iehova nu sunt crestini. Daca nu sunt crestini, atunci ce sunt? In ce cred ei ( adica nu cred in Dumnezeu, dar trebuie sa creada in ceva )
Ma roade curiozitateawinking

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai inteles foarte gresit ori cel care ti-a spus n-avea habar. Si martorii sunt crestini, la origine se numeau "studenti in Biblie". Daca te rodea asa tare curiozitatea gaseai foarte usor site-ul lor oficial si te lamureai. Numai bine!

| thealchemist a răspuns:

Sunt o secta, la fel cu multe altele care se pretind crestine. nu sunt cu nimic deosebiti de altii si fac exact acelasi lucru, te spala pe creier si-ti iau banii (asta dupa ce la inceput iti dau ceva haine second-hand pe care ei oricum le-au luat pe gratis din donatii)

| Xlove64 a răspuns:

Am si eu un coleg in clasa care e Martorul lui Iehova.
Si de fiecare daca cand avem religie el nu 'o face'
De ex pleaca acasa sau se joca pe telefon laughing
Da deci din cate am inteles si din care imi mai aduc aminte a zis ca el practic tot in Dumnezeu crede.
Nuj oricum e o religie ciudata

| PetreConstanta a răspuns:

Sunt sectanti - daca ai credinta in Dumnezeu nu intra acolo

| Golanasul a răspuns:

Ei cred in marturisirile iu iehova

| papusikatha a răspuns:

Sunt sectanti, si-au facut propria lor Biblie, nu se inchina la icoane si il venereaza doar pe Iisus, la ei Iisus se scrie cu un singur "I". E pacat sa stai de vorba cu ei caci iti baga numai prostii in cap.

| δεάδℓλκιss explică:

@Edy acel cineva sunt euwinking

| tabittha a răspuns:

Mai intai aceea nu este o Biserica, ci este o sala la propriu, unde se adun acesti "studenti in Biblie", dupa cum isi spun si vorbesc ore in sir despre anumite teme din biblie. Ei il numesc pe Dumnezeu drept Iehova, dupa un anumit verset din biblie, care in cea ortodoxa nu apare. Sunt crestini se pastreaza dupa anumite legi morale, insa e de preferat sa-i eviti. Sunt convinsi ca Hristos le-a spus lor sa se duca sa propovaduiasca Scriptura pana la capatul pamantului (nu se poate sa nu-i fi vazut cu biblia in mana batand din usa in usa si lasand mii de reviste de a lor cu turnul de veghe sau treziti-va sau alte pliante frumos colorate) dar ceea ce propovaduiesc ei este gresit. Singura consecinta la care am ajuns dupa ce am discutat cu ei este ca trebuie sa-mi cunosc mai bine credinta crestin-ortodoxa, sa citesc Biblia si Sf. Traditie mai mult, sa ma rog mai mult si sa merg mereu la Biserica cinstind posturile, sarbatorile si respctand traditiile noastre frumoase si crestinesti. Prin urmare aceea este o sala de clasa cu scaune si mese unde se imprastie prostia.

Răspuns utilizator avertizat
| 00bogdy00 a răspuns:

Posibil sa fie aventisi din astia chiar nu stiu in ce cred ei oricum in zei in niciun caz posibil sa aiba o religie pe care o au si majoritatea spaniolilor. Aveam si eu un coleg spaniol si nu facea religia cu noi mi-a spus ce religie e dar nu mai stiu.

| AllieAyl a răspuns:

Sa stii ca ei sunt crestini.Ei cred in Dumnezeu si in fiul lui, Isus. Intra pe site-ul lor si vei vedea. http://www.watchtower.org/.O zi buna.

| laura0david a răspuns:

Ei cred in iehova dumnezeu...iehova este numele lui dumnezeu (psalmul 83:18) te rog citeste acest verset.din multe biblii (religii) a fost sters numele lui. dupa cum stiu, evreii la un moment dat au spus ca iehova este un nume prea sfant pentru al pronunta.si lau sters.iehova i-a spus lui moise sa apara acest nume de mai mult de 7.000 de ori in biblie.biblia spune ca 'exista multi dumnezei si multi domni' biblia ne relateaza numele acestora.insa un nume; apare de mai multe ori in ea.in urma unor cercetari sa gasit in cele mai vechi biblii (in limba ebraica ) cuvantul jhw (iehova)de mult nu existau vocale insa in romana se traduce iehova sau iahve.isus a folosit acest nume! in ultima rugaciune a sa isus a spus tatalui sau : "eu le-am facut cunoscut numele tau" daca mai ai intrebari spune-mi la raspunsuriwinking