| CinevaAnonimă a întrebat:

Voi, cei care ati parasit credinta ortodoxa, de ce ati facut asta?

59 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru milan9):

Ha, ha, ha rolling on the floor rolling on the floor, si eu care te faceam mincinos, se vede ca e mai grav, ai ceva cu calculatorul nicolaitule., ha, ha, ha, rolling on the floor rolling on the floor

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ceva mult mai bun, mintea umana si puterea ei.A siiii sa nu mai ajut vreun preot sa`si mai puna un etaj la vila.Egoist sad

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Prietene...sunt doar scrise, transmise oral, dar nu sunt alte dovezi care sa dovedeasca asta. Poze ceva, filmari... Uite, alta „minune", e vorba de florile de pe cimitirul lui Arsenie Boca, despre care se spune ca nu se ofilesc niciodata. Ei bine, florile alea sunt schimbate de maicute iarna, dar multi cred ca e vorba de o minune. Nu rist sa fiu credul crezand minciuni.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Isus zicea sa iti scoti barna din ochi inainte sa scoti paiul altuia. Uita-te la tine, te iei de el dar pe acest aspect va asemanati amandoi mult, jigniti cu afirmatii taioase si batjocoriti. Tu, daca esti crestin adevarat, de ce razi de el?

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

Atunci de unde iese mir din unele icoane?

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Daca era adevarat, oamenii de stiinta ar fi atins primii icoanele, si dupa enoriasii. E un siretlic explicat chiar si la tv. Ai nevoie de o siginga umpluta cu mir si ac la ea. Serios, ar fi ajuns sub cercetari acest fenomen daca ar fi fost real cu adevarat.

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

Dar faptul ca daca faci semnul crucii asupra apei, aceasta ramane fara microbi?

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

:)) de boboteaza, prin faptul ca face preotul cruce cu busuiocul si apa sfintita pe rau, inseamna ca apa din rau e pura, fara microbi? Daca e asa, de ce inca mor oameni in Africa din cauza apei poluate pe care acestia o consuma? Doar crestinismul a ajuns si acolo

http://4.bp.blogspot.com/......07066b.png

Cunosc o experienta relatata de o cunostiinta. Au mers copii la o biserica constuita cu mult timp in urma, fiind loc turistic, si acolo era o fantana si nu mai stiu ce se zicea despre ea, dar aruncau oamenii monezi in ea. Si a sfintit-o preotul, si copii aia au baut apa din ea. Maine zi erau cu bube la gura tot cei ce bausera. O cruce nu indeparteaza doar micro-organismele daunatoare, pastrandu-le pe cele benefice din apa. Crucea nu e talisman, o amuleta. Multi pun cruci in masina ca au speranta ca vor fi ocrotiti de accidente, insa nu putini au fost cei ce au facut accidente, chiar daca aveau cruci si icoane in masina.

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

S-au intimplat accidente poate din alte motive.Cine stie, poate soferii nu au fost prea atenti.Nu are nici o legtatura cu crucea.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Exact. Asa sta treaba si in cazul apei.

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

Adica apa este de vina? Cine stie, poate ca din alt motiv s-au imbolnavit toti.

| RAY a răspuns:

Ca sa numai imi ingras popa de asta, ma gandesc la binele lui de asta am devenit ateu, cei drept a slabit de pe urma mea, numai a facut vila aia cu 999 de etaje

| Kandia15 a răspuns:

Eu nu am parasit-o si nici nu o sa o fac vreodata! Parerea mea este ca daca te-ai nascut ortodox, ramai ortodox. Daca te-ai nascut musulman, ramai musulman, etc. Fiecare crede in felul lui in Dumnezeu. Fiecare religie are credinta ei.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca nu aplica ceea ce spune Biblia. Iar de acolo pleacă toate. Dacă studiezi atent BIBLIA vei fi surprinsa sa vezi cate diferențe sunt.

| milan9 a răspuns:

Ortodoxia - Biserica din Noul Testament respecta cu strictete aproape obsesiva pastrarea nestirbita a invataturilor in maniera in care le-au primit pe acestea direct de la Mantuitorul Hristos si de la Apostoli!

ORICE VERIFICARE ISTORICA incepand cu primele secole crestine CONFIRMA CELE DE MAI SUS.
Sectele (adventista, iehovista) incep sa o dea in balbaiala atunci cand se confrunta cu date istorice transparente. thinking

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

De unde sti tu ce este si ce face un crestin, cum faci comentari despre ceva in care nu crezi? Crezi ca spunand adevarul, jignesti? Avem perceptii diferite asupra intelegerii.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

„ Avem perceptii diferite asupra intelegerii" - cum sa nu stiu, daca Biblia spune. Citeste-o atent. In primul rand, termenul „crestin" se trage de la Cristos, adica continuator al lui, pe baza invataturilor lasate de el.

| wpetterssone a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cu ce putere sfințește preotul acea apă?

| wpetterssone a răspuns (pentru milan9):

Vrei o traduce cu limbajul contemporan? Traducerea lumii Noi editată și tradusă de Organizația Religioasă Martorii lui Iehova folosește un limbaj uzual, contemporan, nu termeni folosiți în perioada interbelică și imediat postbelică.
Poți citi online sau o poți descărca de la : https://www.jw.org/ro/publicatii/biblia/bi12/carti/

| wpetterssone a răspuns (pentru milan9):

Termenul grecesc pentru cuvântul imagine este εικόνa. Imagine provine din latinescul imago, imaginis.
Nu mă închin la icoane deoarece (așa cum a spus și colegul, au apărut în secolul al treilea ca urmare a unei ședințe ale Bisericii, cu mult după încheierea scrierii Bibliei) termenul sau ideea de a te închina la icoane nu este menționată în Biblie.
„Dumnezeul care a făcut lumea și toate lucrurile din ea, El, care este Domnul cerului și al pământului, nu locuiește în temple făcute de mâini, nici nu este slujit de mâini omenești, ca și cum ar avea nevoie de ceva, ci el însuși dă tuturor viață, suflare și toate lucrurile." Faptele 17:24, 25.
Citește Isaia 42:8. „Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu și gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite."

| wpetterssone a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dovada biblică unde este? Dacă s-ar fi vrut ca noi să credem în icoane și să ne închinăm la ele (deși ar fi încălcat una din Legile Scripturilor Ebraico-Arameice) s-ar fi menționat în Biblie, în Scripturile Grecești Creștine, deoarece au fost scrise de discipolii lui Isus, inspirați de Spirit. Dar cum în Biblie termenul nu apare, nu pot crede în icoane.
Am mai multe ediții ale Bibliilor: Traducerea Lumii Noi, Biblia King James (în engleză), The Bible in Living English (în engleză) și The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures (în engleză).

| CinevaAnonimă explică (pentru wpetterssone):

Si cum explici faptul ca in Vechiul Testament Dumnezeu i-a cerut lui Moise sa sculpteze niste heruvimi?

| CinevaAnonimă explică (pentru wpetterssone):

Cu harul Duhului Sfant, care este transmis de catre Hristos apostolilor, apoi preoţilor.

| milan9 a răspuns (pentru wpetterssone):

"Sedinta a Bisericii"? Cum poti fi atat de ignorant, domnule? Atat timp cat picturi (εικόνa) rupestre, murale, i-au insotit pe crestini inca din primul secol al adapostirii lor in catacombe. Exista in orasedin Italia (si nu numai) o serie intreaga deexemple...

| wpetterssone a răspuns (pentru milan9):

Chiar dacă există din primul secol, sunt ele aprobate de Biblie?

| wpetterssone a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Iehova i-a spus lui Moise să construiască o cutie în care să așeze Legile. Pe acea cutie să pună heruvimi. Heruvimii sunt un rang al îngerilor.
Heruvimii, îndeplinesc sarcini speciale, strâns legate de personalitatea glorioasă a lui Iehova. Ei sunt adesea descriși în apropierea lui Dumnezeu. (Geneza 3:24; Ezechiel 9:3; 11:22)

| CinevaAnonimă explică (pentru wpetterssone):

Pai da, dar asta nu ii face pe so idoli?

| wpetterssone a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ce înseamnă so?

| CinevaAnonimă explică (pentru wpetterssone):

Autocorectorul meu e de vina. Voiam sa spun,, pe ei".