| Cristina304 a întrebat:

Bună TPU!
Spuneţi-mi numele unor domnitori români care au făcut fapte deosebite pentru credinţa ortodoxă şi, mai exact, ce au făcut.

7 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

Http://www.ebacalaureat.ro/......-XIV---XVI
http://foaienationala.ro/......nilor.html
Majoritatea au omorat fara mila (si culmea, cica pentru credinta), au construit biserici si manastiri.

Ce sa intelegem noi de aici?!

| Holiday a răspuns:

A.I.Cuza - Secularizarea averilor mănăstirești

O fapta intr-adevar deosebita.

| Moisie a răspuns (pentru Holiday):

Intr-adevar secularizarea manastarilor a fost o fapta de mare ortodoxie, atat de mare incat numai un Mason ca si Cuza o putea facea!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Neagoe Basarab - lucrarea Invataturi catre fiul sau Teodosie + biserici si manastiri; Stefan cel mare, manastiri, biserici; Constantin Brancoveanu manastiri, biserici si spitale, carti de cult, impreuna si cu altii au aparat tarile romane de navalirea turcilor in Europa, de a fi transformati in pasalac pe de o parte respectiv catolicii pe de alta parte ne-ar fi luat tot se vad urmele in Transilvania

| sublime89 a răspuns:

Constantin Brancoveanu. A fost omorat de turci degeaba, pentru ca el n-a vrut sa inlocuiasca basmul lui cu basmul turcilor. Mai grav e ca au murit si fiii lui din acelasi motiv stupid.

| KhludCiprian a răspuns:

Stefan cel Mare:
- multe biserici
- a ucis crestineste multi turci

Cu cat a facut mai multe biserici ortodoxe cu atat mai sfant a fost!

| Moisie a răspuns (pentru KhludCiprian):

Atat de sfant a fost incat isi ucidea oamenii din anturajul sau si umbla mereu pe la cu... e, exact asa ca un adevarat ortodox cu morala dubla,