| CinevaAnonimă a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au parasit credinta ortodoxa, nu ati regretat nici pentru un moment asta?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Plâng în fiecare seară. Roagă-te pentru sufletul meu...pls.

| CinevaAnonimă explică (pentru suffarstar):

Atunci intoarce-te la credinta ortodoxa!

| CinevaAnonimă explică (pentru suffarstar):

Toti te asteapta cu bratele deschise!

| VelaJohnny a răspuns (pentru suffarstar):

sad off off, ce trista e situatia ta, pai pune-ti un strop de apa la ochiwinking

36 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Când afli adevărul, nu ai cum să ai vreun regret.Azi sunt fericita, împlinită și recunoscătoare ca am înțeles Biblia și nu mai sunt împovărata de tradiții și obiceiuri care nu au nici o legătură cu Biblia și Adevăratul Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

M-am simtit liber si usurat ca de o povara.
Sunt mandru de mine, ca am reusit sa ies din mocirla in care se zbat orbeste credinciosii.
Nu exista cuvinte ca sa exprim bucuria sufteasca pe care o traiesc.
Si da, suntem suflete care avem un corp, dar explicatiile biblice sunt departe de adevar.
Au amestecat putina ciocolata cu mult rahat si au creat crestinismul.

| CinevaAnonimă explică (pentru TrăieşteClipa):

Imi pare rau ca crezi asa ceva!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Sentimentul este reciproc.

| KodrutZ a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Unde e breh ciocolata aia? Nici macar bisericile nu sint misto ca alea catolice!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru KodrutZ):

A fost, dar putina.
Acum a luat miros (culoare avea deja)de la ingredientul majoritar.

| VelaJohnny a răspuns:

Salut si tie! Nu regret nimic happy sincer chiar duc o viata mult mai frumoasa si plina de sens. Daca as fi ramas ortodox, as fi fost ca si majoritatea tinerilor ortodoxi, care fumeaza, se imbata, injura, obsedat de pornografie, si un ateu. De fapt, eram asa, doar ca nu m-am imbatat niciodata. Schimbandu-mi credinta m-am schimbat si pe mine.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Aceste_ fapte arata ca ei nu traiesc Ortodoxia. Orice altceva dar nu Ortodoxia... thinking thinking

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

La ce te referi? Nu stiu ce ai inteles tu, dar eu am vrut sa spun ca atata timp cat eram ortodox, duceam o viata depravata si nu credeam in Dumnezeu. Parasind ortodoxia m-am schimbat mult happy La asta m-am referit. Nu o lua ca pe o jignire ceva...

| Cyrano a răspuns (pentru milan9):

Ortodoxia pe nedrept numita astfel.

| CinevaAnonimă explică (pentru Cyrano):

Si de unde poti sa stii TU asta?

| Divy a răspuns:

Dar dacă nu am fost ortodox?

| drutzix a răspuns:

Nu

| CinevaAnonimă explică (pentru drutzix):

De ce?

| drutzix a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De ce as regreta parasirea unui sistem corupt care se crede sfant?
Pai am mai mult timp liber, nu trebuie sa dau bani la biserici (tot isi iau o parte din taxe dar macar nu le mai dau direct) pot sa am discutii pe teme religioase din punct de veder obiectiv, pot invata stiinta (biologie mai ales) fara sa imi zica popa ca am fost creat din noroi. Pot continua ad-infinitum.

| CinevaAnonimă explică (pentru drutzix):

Si unde crezi ca vei ajunge: in rai sau in iad?

| drutzix a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Astea-s argumente de clasa 0. Cati ani ai?
Din moment ce nu cred in existenta lui dumnezeu crezi ca are efect amenintarea cu furia acestuia?
E ca si cand te-as ameninta eu ca o sa ajungi in Hel daca nu crezi in Odin.

| CinevaAnonimă explică (pentru drutzix):

Eu nu te-am amenintat.Imi cer scuze daca a parut asa.Eu doar ti-am pus o intrebare.

| reihiuke a răspuns:

Nu

| CinevaAnonimă explică (pentru reihiuke):

Regret pentru tine!

| reihiuke a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Si eu pentru tine

| UnBroken2016 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

SI eu pentru voi

| CinevaAnonimă explică (pentru reihiuke):

Pentru mine? Nu eu am gresit.

| reihiuke a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nici eu. Daca zici ca eu, o sa iti zic ca tu

| CinevaAnonimă explică (pentru reihiuke):

Esti cam amuzant:d

| reihiuke a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Asa se comporta unii. habar nu au nimic despre dumnezeu, se mint pe ei insisi ca pot cunoaste ce religie e adevarata. sunt inconstienti ca argumentele lor sunt jumatati de adevaruri si sunt pe acc nivel cu cele din alte religii, nu cunoasc nimic despre crestinismul timpuriu. ce poate fi mai amuzant decat asta?

| CinevaAnonimă explică (pentru reihiuke):

Asta tu de mine vorbesti?

| reihiuke a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De tine si de toti care zic ca sigur religia lor e adevarata

| CinevaAnonimă explică (pentru reihiuke):

Pentru ca este adevarata.

| reihiuke a răspuns:

Despre asta vorbeam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nici nu stiu daca am avut-o vreodata, in afara de cand m-au botezat ai mei, cand m-au cununat nasii, si cand m-am rugat.Da ce se pune problema regretului? Se pune problema greutatii ce atarna de propria consdstiinta, cand se incarca la greu si simti apasarea relelor facute.Cand incepe sa te doara sufletul si sa plangi din senin, insamna ca nu mai poti, si e necesara o usurare.

| danalungu22 a răspuns:

Eu am fost obsedata de religie, l-am iubit foarte mult pe Dumnezeu, vorbeam cu el tot timpul si citeam tot timpul despre el.Nu vedeam posibilitatea ca el sa nu existe, acum nu vad posibilitatea ca el sa existe. Intr-un fel e ca si cum am pierdut cel mai bun prieten.