| sanboss a întrebat:

Salutare, voi cum intelegeti acest verset biblic?

Efeseni 6:12
Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii* şi sângelui, ci împotriva căpeteniilor**, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor† întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cereşti.

Cum adica duhurilor rautati care sunt in locurile cereste?
Ele nu sunt undeva JOS luand in considerare pilda lui Lazar si omului bogat?

Astept comentari care sa merite sa fie citite, sper sa nu pierd timpul degeaba cu cei care nu au altceva de facut decat sa isi bata joc

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Uite o lucrare de referinta care imi oglindeste parerea:

Când a scris despre lupta creştinilor pentru credinţă, apostolul Pavel l-a identificat în mod clar pe cel mai mare duşman al lor. El a spus cu francheţe: „Avem de luptat nu împotriva sângelui şi a cărnii, ci împotriva guvernărilor, împotriva autorităţilor, împotriva conducătorilor mondiali ai acestui întuneric, împotriva forţelor spirituale rele din locurile cereşti" (Efeseni 6:12). Prin urmare, această luptă depăşeşte sfera umană, întrucât ea este purtată „nu împotriva sângelui şi a cărnii", ci împotriva „forţelor spirituale rele".
După cum reiese din cele mai multe traduceri moderne ale Bibliei, ‘forţele spirituale rele’ menţionate aici nu se referă la un principiu abstract al răului, ci la persoane spirituale rele puternice. Unele traduceri folosesc redări cum ar fi ‘duhurile răutăţii care sunt în locurile cereşti’ (Noul Testament, Cornilescu, 2000), ‘spiritele rele din înălţimi’ (Noul Testament, Pascal) sau ‘forţele supraomeneşti ale răului aflate în ceruri’ (The New English Bible). Astfel, Diavolul îşi exercită puterea prin intermediul altor îngeri rebeli, care „şi-au părăsit locuinţa potrivită pentru ei" din cer (Iuda 6).

| sanboss explică (pentru VelaJohnny):

Deci se refera la ingeri care AU locuit in cer?

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ce explicatie aiuristica, fara nici un suport biblic.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

De obicei, cand ataci pe cineva acuzandu-l de astfel de lucruri, trebuie sa faci doua lucruri pentru a nu parea ca tu esti aiurit. Primul, arati ce e in neregula si al doilea scrii parerea ta „corecta". Daca ataci fara nici o baza vorbesti numai ca sa te afli in treaba si degeaba. Apoi, acea lucrare de referinta a fost scrisa de unul sau mai multi biblisti. Nu te vad asa instruit sa te poti contrazice cu niste cercetatori ai Bibliei. Mai bine taci data viitoare happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru sanboss):

Pavel a spus ca aveam de luptat impotriva spiritelor DIN locurile ceresti. Insa in prezent mai degraba e valabila afirmatia ta, anume ca AU locuit in cer. Apocalipsa 11:9 „Astfel, balaurul cel mare, şarpele cel vechi, cel numit Diavol şi Satan, care induce în eroare întregul pământ locuit, a fost aruncat jos. A fost aruncat pe pământ, iar îngerii lui au fost aruncaţi împreună cu el." Bun, asa o idee, Isus dupa 40 de zile a urcat la cer de la inviere, iar cat a fost pe pamant, nu a putut fi vazut de ochii umani decat cand vroia el sa se arate. O parte din „Tatal nostru" s-a implinit, anume „faca-se vointa Ta, in cer". Cam asa sta treaba si cu demonii, insa ei nu se arata deloc si continua sa influenteze omenirea. Expresii precum „stapanitori ai acestui veac" ma duc cu gandul la ce a spus Isus „Nu voi mai vorbi mult cu voi, pentru că vine conducătorul lumii. El n-are nicio putere asupra mea" (Ioan 14:30) Acel conducator al lumii nu poate fi decat Satan, remarca si 2 Corinteni 4:4 „printre cei necredincioşi, cărora dumnezeul acestui sistem le-a orbit mintea, ca să nu poată pătrunde în ea lumina glorioasei veşti bune despre Cristos, care este chipul lui Dumnezeu."

| sanboss explică (pentru VelaJohnny):

Sunt de aceeasi parere cu tine, mi-am adus aminte despre intamplarea lui IOV, cel care a urcat in cer a fost diavolul, ( presupun ca cunoasteti istorisiria )
cum bine spuneai isi face prezenta cand vrea unde vrea cum vrea, pana va fi legat.

| sanboss explică (pentru danut):

Cum ai ajuns tu la concluzia ca Jhonny nu are suport biblic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sanboss):

Parerea mea; ingerii cazuti,fiecare stapanit de un pacat anume,ocupa o anumita treapta,in departarea de dumnezeu asa cum ingerii ocupa o anumita ierarhie in functie de credinta si desavarsirea lui. Spun asta fiindca,Iisus a spus despre copii; sa nu-i batjocoriti pe acesti micuti, fiindca ingerii lor, vad pururea fata tatalui meu.Iar demonii ori oamenii, in relatia cu Dumnezeu se pozitioneaza dupa departarea ce-i caracterizeaza robi fiind ai pacatului, lor si nu lucratori in Domnul.E ca apropierea de sursa de energie.In biblie sant doua cai; viata si moartea.De care esti mai aproape, prin fapte si credinta, acolo vei merge.Nu cred ca vesnic, adica nu vreau sa cred asa ceva.prefer sa cred in inexistenta vesnica, decat intr-un chin vesnic.

| sanboss explică (pentru anonim_4396):

Bine da intrebarea mea pentru acest subiect e alta, citeste cu atentie

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Absolut, stiu ce scriu, unde s-a referit Pavel la autoritati, cand a facut el referire in acel verset la autoritati. In acel verset se face referire la Satana si la dominatia pacatului, mai bine mai cresti si studiezi Biblia si nu pe biblisti. Cum sa tac cand bateti campii, m-ar pedepsi Dumnezeu daca as lasa asemenea tampenii fara replica.

| danut a răspuns (pentru sanboss):

Simplu, fac parte dintre aceia carora studiul biblic face parte din activitatea zilnica si nu citeaza cine stie ce nefericit care a aruncat si el ochii pe o pagina de Biblie. Solascriptura este principiul meu de baza, adica DOAR BIBLIA care se explica doar prin ea.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

laughing „tacerea e ca mierea" spune un proverb. Citeste Eclesiastul 3 de la 1-9, in versetul 7 o sa vezi ce spune „Pentru orice lucru este un timp fixat, da, un timp pentru orice lucru de sub ceruri: un timp pentru a tăcea şi un timp pentru a vorbi" Apoi, ce afirmi tu afirm si eu, da, se refera la Satan, nu scrie de domnia pacatului, pentru ca pacatele sunt niste actiuni doar ale oamenilor, ele domnesc in oameni si da, avem de luptat impotriva propriei carni, dar aici Pavel face referire la ce NU se vede. Uite ce afirma Pavel cu alta ocazie in Romani 7:22, 23 „Într-adevăr, după omul lăuntric îmi place legea lui Dumnezeu, dar văd în mădularele mele o altă lege, care poartă război împotriva legii minţii mele şi mă ţine captiv sub legea păcatului care este în mădularele mele." Pavel spus ca legea pacatului se afla in carne, ne e noua mai usor sa facem raul, dupa cum spune si in versetul 21 „Găsesc deci în cazul meu legea următoare: când vreau să fac ce este drept, răul este prezent în mine." insa cei ce ni se impotrivesc si ne tenteaza spre lucruri rele sunt Satan si demonii care influenteaza lumea. La ei in mod sigur s-a referit Pavel pentru ca a spus ca nu se vad. Pacatul e altceva, si pacatele se vad la oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sanboss):

Pai dupa cate stiu,eracam asa; incepatoriile, scaunele, capeteniile, domniile, si care or mai fi ca nu le stiu ierarhia.stiu doar ca din ingerii cazuti, fistecare i-a invatat pe oameni, cate ceva; unul i-a invatat, sa faca arme si arta razboiului.altul i-a invatat oratoria,altul,descantece si vraji,unul i-a invatat, alchimia, potiuni, otravuri, medicina etc.acuma,nu stiu sigur daca ei stapanesc intunerecul cel mai de jos, ori stapanesc vazduhul, de pe pamant pana la ceruri.om muri si om vedea.

| sanboss explică (pentru anonim_4396):

Imi place raspunsul tau, dar din pacate in ultima parte trebuie sa ne impacam cu ideea ca viata dupa moarte e vesnica, doar ca depinde de noi unde o traim

| anonim_4396 a răspuns (pentru sanboss):

De noi si nu numai.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Asocierea dintre textul din Efeseni si celelalte este fara sens, asa poti cupla orice verset cu oricare altul si gata inteleseul. Nu taticule, o exegeza se face cu vesetele care trateaza acelasi subiect, cu cele apropiate sau din contextul istoric, de aia am spus ca ttotul este gresit. Dar ca sa terminam discutia respectivul text nu are nevoie de alte versete pentru explicatie, se explica singur daca stim fiintele care sunt in discutie in cadrul Biblic: avem OAMEINI, alcatuiti din CARNE SI SANGE si fiintele ceresti alcatuite din DUH SAU fluide si care se impart si ele in DUMNEZEI (cele trei fiinte) INGERI necazut sau ingerii din CERi si INGERI cazuti sau LUCIFER si celalti ingeri cazuti sau DEMONI. Odata cu aceasta clasificare a fiintelor despre care se discuta in Biblie textul din Efeseni capata SENS si este foarte usor de inteles de catre TOTI CRESTINII. Exceptie fac din aceasta discutie martorii lui Yahve care au probleme foarte mari in intelegerea Bibliei prin incercarea ADAPTARII acesteia la credinta lor. DACA CITEAI CUM TREBUIE BIBLIA AFLAI ca Dumnezeu Isus Hristos a indicat in mod foarte clar ca urmasi sai sa nu se implice in politica iar Pavel care a venit la credinta datorita discutiei sale cu Isus in aparitia de pe drumul convertirii sale nu avea cum sa implice in epistolele sale, POLITICA. Cred ca mai mult este doar vorbarie goala sau obtuzitate in intelegere prin inclestarea intr-o religie ce nu studiaza Biblia ci doar asculta ce spun altii ca ar fi studiat. Pune mana si CITESTE BIBLIA, nu carti sfinte scrise de cine stie cine.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Mă, ce nu realizezi tu e ca Satan este sursa puterii guvernelor umane, el este papusarul care le controleaza ca pe niste marionete. Aduc versete ca sa argumentez ce afirm acum sau intelegi singur treaba asta? Daca nu ar fi influentate de Satan, autoritatile umane superioare noua nu ar reprezenta un pericol. In realitate, nu avem de luptat cu oamenii si cu guvernele lor umane, ci cu cel din spatele lor, cel ce strage sforile in culise, Satan si demonii sai.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

Si ziceai ceva si de „domnia pacatului". Cu ce versete sustii tu asta, pentru ca nu reiese asta din Efeseni 6:12. Esti singurul cu opinia asta din cate am vazut eu. Iar lupta cu pacatul e lupta cu firea umana, Pavel a spus asta in alt verset, probabil si in alta scrisoare. La gata e greu de vazut concluzia pe care a tras-o dupa ce a enumerat lucrurile cu care avem de luptat si anume „împotriva forţelor spirituale rele din locurile cereşti." Acolo in verset spune de „căpetenii" si de „domnii". Nu sustin deloc ce afirmi tu, si anume ca se refera la domnia pacatului, pentru ca sunt mai multe, e la plural „domnii" si „capetenii". Iar pacatul ne e in sange, oamenii au mostenit pacatul, il avem cu totii, nu se afla in locurile „ceresti" si e o singura mostenire de la Adam lasata, nu mai multe mosteniri, am mostenit un pacat de la el. In fine, treaba ta, nu vad de ce m-as obosi sa tot contrazic, ramai la ideea ta daca asta ti se pare logica, dar nu ma contrazice pe mine, cand am adus atatea versete in argument care confirma si nu ma face in mod indirect spalat pe creier de referintele unor biblisti si a unei religii.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

laughing si tocmai citeam Biblia si am dat de un verset interesant, citeste-l si tu, eu ti-l citez, Coloseni 1:15, 16

„El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creaţia, 16 pentru că prin el au fost create toate celelalte lucruri din ceruri şi de pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie guvernări, fie autorităţi. Toate celelalte lucruri au fost create prin el şi pentru el." Daca nu ti-ai dat seama citeste inca o data versetul si citeste-l dupa pe cel din Efeseni happy

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ce ti-am spus, studiaza si vei afla, tu te-ai incrancenat pe o chestie dar am spus cum se face un studiu al unui text biblic, nu citim tot autorul amestecand ideile ci mergem pe aceiasi tema si in CONTEXT. Oamenii au MOSTENIT pacatul dar tatal pacatului este SATANA cu discipolii sai, contra lor trebuie sa lupti prin infranarea firii, nu-i treaba aici cu politica sau luptele politice.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Icearca sa citesti acelasi text si din alte traduceri ale Bibliei, poate, poate.

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

laughing te las in pace, nu am cu cine discuta, doar pierd timpul. Prea te incapatanezi si nu vad rostul, eu am aratat ce spune Biblia, tu daca crezi ca nu poti face o legatura intre versetele Bibliei esti irealist. In fine...

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Degeaba incerci sa tot incarligi si sa rasucesti ceea este atat de simplu si clar doar pentru a va justifica existenta, textul e simplu si lamurit. Problema este ce faci tu, nu eu.

| iurii75 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu este adecvat uneori, (deseori).
"SATANA cu discipolii sai, contra lor trebuie sa lupti prin infranarea firii, nu-i treaba aici cu politica sau luptele politice." - A afirmat cineva că creștinii trebuie să lupte cu guvernele politice?
Cînd o persoană afirmă sus și tare că Adam și Noe țineau sabatul -aceasta lasă de gîndit.(în altă discuție)

| VelaJohnny a răspuns (pentru iurii75):

Sunt de acord cu tine, cred ca vroiai sa ii scrii lui Danut happy

| iurii75 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Anume ție, ca să știi ce fel de persoană este.

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca citesti Efeseni 6, 11 afli ca lupta trebuie dusa impotriva Diavolului care ispiteste omul, acesta si-a avut casa in locurile ceresti. In esenta din versetele alaturate se intelege ca nu avem a ne chinui trupul pentru diverse pacate (ca de exemplu, mersul taras la nu stiu ce moaste sau statul la cozi chilometrice) ci lupta contra firi noastre pacatoase manipulate de diavol prin renuntarea la pacate.

| mentholinks a răspuns:

Eu cred că autorul habar n-avea despre ce vorbeste.

| sanboss explică (pentru mentholinks):

Imi dau seama ce crezi tu dupa poza de profil laughing))

| mentholinks a răspuns (pentru sanboss):

"Nu judeca o carte dupa coperta."

| sanboss explică (pentru mentholinks):

Hm " interesant raspuns " dar coperta da de banuit

| oprescudorin11 a răspuns:

Traducerea este incorecta!
Cea corecta suna asa:
'Caci lupta noastra nu este importriva carnii si a sangelui, ci'mpotriva Incepatoriilor, impotriva Stapaniilor, Impotriva Stapanitorilor acestei lumi de intuneric, impotriva duhurilor rautatii care sunt in stihiile ceresti."
Ceea ce este cam cu totul altceva.
Daca citesti Biblii Apocrife este treaba ta!
Versetul asta se intelege in compania versetului 10.
Biblia nu se citeste numai unde ti se pare ca-ti convine!
Daca faci parte din vreo secta e treaba ta, iarasi.
Intelesul este ca rautatea si stapanii intunericului suntem chiar noi care ne schimbam dupa mersul vremii('stihiile ceresti), care mai inseamna ca ne asociem cu netrebnicii, dupa cum ne convine!(ca in politica).Si nu dupa Porunca Lui Dumnezeu!
Lazar nu a inviat pentru ca era el credincios, ci prin ajutorul familiei lui, care credea si respectau pe Dumnezeu!
Omul bogat a renuntat si el la 'stihiile ceresti"(adica -repet-e vorba de mersul VREMII-Vremurilor- cum sa-i fie lui mai bine asa face, pe moment!).
Mai gandeste-te, reflecteaza, poate-ti gasesti o Biblie adevarata!

| sanboss explică (pentru oprescudorin11):

Stiu ca versetele ce leai redat sunt din biblia ortodoxa, nu e nici o problema sper sa ma pot pocai.
In al doilea rand Lazar nu era un oarecare ci era fratele Mariei si a Martei, mai mult de atat se cunostea bine cu Domnul Isus deoarece Isus mai fusese in prezenta lor.
Care traducere crezi dumneata ca e valabila?
si cum sa se refere la noi, cand vorbeste versetul respectiv sa nu luptam impotriva CARNI ci impotriva DUHURILOR RAUTATI.
Faci diferenta unde suntem noi si cu cine trebuie luptat?
Dumneata sti ca 1/3 ingeri au cazut odata cu Diavolul din cer?
oare nu se refera Biblia in acest verset la a acei demoni?

Ce legatura au sectele cu pocainta? si trad. dupa preotul Cornilescu nu ti se pare destul de intelegatoare?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru sanboss):

Traducerile sunt capcane.Pentru cei neinitiati (sau necredinciosi).
Chiar daca as face parte (asta nu stiu) din vreuna din categoriile astea, sau tocmai de asta, as avea incredere intr-o traducere care sa fi fost aprobata de Sf, Sinod al unei Biserici Apostolice.
Baieti destepti am vazut multi si cu initiativa.
In acest domeniu insa, nu accept asa ceva, oricum trebuie sa interpretez, daca m-as lua si dupa apocrife si initiative de acest gen, as ajunge' sa bat campii'.
Traducerea se face in cazul Bibliei ca si in cazul dictionarelor prin acordul mai multor specialisti, traditionalisti (cu legaturi serioase in trecut).
Nu am nimic contra incercarilor si denaturarilor, eu imi spun parerea dupa ceea ce cred, simt si educatia pe care o am.
Experimentele (gen secte), nu le accept, experimentele merg in cercetare si stiinta.Dar si aici trebuie sa ai o baza solida daca vrei sa ai rezultate notabile.
Sunt si cazuri rarissime in care mai bine nu stii nimic decat ceva gresit!
Binele si Raul (ca despre asta vorbim), salasuieste deopotriva in noi oamenii.(nu in aceleasi procente, in functie de Credinta).
Despre Pocainta, nu-mi amintesc sa fi zis ceva in acest context.
Traditia traducerii Bibliei are mii de ani! Chiar daca in limba romana s-a tradus acum 300 ani, traducerea finala s-a pus in acord si cu alte traduceri de traditie mai vechi.
Oricum, voiam sa spun ca, personal nu iau in considerare 'incercarile '.
Biblia nu este o carte de povesti nici telenovela.

| sanboss explică (pentru oprescudorin11):

Dreptate ai, Bilbia este o carte pe care toata omenirea trebuie sa o inteleaga, eu om de rand fara scoala si o educatie solida imi este mai usor sa inteleg Biblia tradusa de preotul Cornilescu, sau sa zicem din noile traduceri dupa Cornilescu, decat o Biblie greu de inteles cu niste cuvinte sofisticate.

Nu inteleg unde este problema, daca un cuvant se poate traduce in mai multe feluri tinand CONT sa dea acelasi inteles unde ar poticnirea?

Caci doar Biblia e scrisoarea de dragoste a lui Dumnezeu pentru om NU?
Nu e bine ca aceasta scrisoare sa o inteleaga cititorul?
daca nu ar intelegeo atunci ce folos?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru sanboss):

Sunt multe intelesuri si interpretari date Bibliei! Controversate de milenii.Desigur este treaba fiecaruia sa-si descopere drumul.
Din pacate, in convingerea mea exista doar un sens ce poate fi atribuit cuvintelor din Biblie. Orice alt sens deturneaza contextul general.Greu sa conving, nici nu-mi propun asta.
Cand iti va veni vremea vei intelege singur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul in Drumul catre cer, va trece prin cele 24 de vami pazite de duhurile tuturor pacatelor, duhuri care vor incerca sa-l smulga de la ingeri si sa-l arunce in jos.ingerii au grija atunci de suflet.asa cum ingerii sant organizati in cete, asa si demonii, duhurile sant aranjate in trepte, numite vami.

| sanboss explică (pentru anonim_4396):

Prietene, da-mi referinta biblica la ce spui!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ioan Scararul le numea chiar Scari!(trepte).
Doar ca ingerii nu au memorie!

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

1 timotei 4:. 7 Dar respinge istorisirile neadevărate care profanează ce este sfânt şi pe care le povestesc femeile bătrâne.

| peronela a răspuns:

Am citit toate raspunsurile, am aceeasi intrebare, am crezut ca toti ingerii rai au cazut pe pamint, cine sunt duhurile rautatii in locurile ceresti? Sau ce sunt locurile ceresti?