| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu ceva timp era aici la aceasta categorie o postare cu privire la existenta vamilor vazduhului.Si zicea cineva (evident necititor de sfanta scriptura),ca vamile judecatii sunt doar "scorniri ale popilor".

Daca deschidem putin biblia la Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel, gasim urmatoarele :

"Îmbrăcaţi-vă cu toate armele lui Dumnezeu, ca să puteţi sta împotriva uneltirilor diavolului.Căci lupta noastră nu este împotriva trupului şi a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii, care sunt în văzduh. (Vamile vazduhului). Pentru aceea, luaţi toate armele lui Dumnezeu, ca să puteţi sta împotrivă în ziua cea rea (clipa mortii), şi, toate biruindu-le, să rămâneţi în picioare. " (Pavel 6: 11-13).Se mai indioeste cineva acum? (Exculdem din intrebare cei care incapatanat nu vor sa creada,si aici fac referire la necredinciosi).Tot odata cu aceasta postare, exista vreun loc in biblie unde scrie si despre asa zisul "purgatoriu"?

13 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Vamile nu sunt 7 sau 9 sau cate crede biserica ca ar fi...
Am citit (dar nu intr-o carte religioasa) ca ele sunt 3.
Nu sunt vami, nu trebuie sa te chinui sa le treci, sunt stadii ale sufletului dupa ce scapa de corp si trece in lumea spiritualului.

1. In primul stadiu, parasesti trupul in momentul mortii si iti dai seama ca tu nu esti un corp. Realizezi ca ai lasat corpul in urma.
2. In stadiul doi, experimentezi tot ce crezi tu ca exista in viata de dupa moarte, tot ce ai crezut vreodata ca a existat acolo.
Daca mori cu gandul ca meriti iadul si ca vei merge in iad negresit, atunci vei experimenta iadul, dar nu ca loc fizic. Te vei vedea pe tine insuti in iad chinuindu-te, dar nu vei simti durere nici suferinta, ci doar vei observa.
3. In al treilea stadiu,sufletul,constiinta de sine ajunge sa se uneasca cu Realitatea Suprema, asa e numita, si-i puteti spune dumnezeu, forta absoluta, allah, buddha, krishna etc.

Aici, in reunirea cu lumina suprema, ajungi la supraconstiinta, iti reamintesti ce esti tu de fapt si ce trebuie sa faci sa te experimentezi pe tine ca tine insuti.

E mai mult de scris, pentru ca e un ciclu, iar de aici, de la caldura, lumina si iubirea neconditionata,acceptare, protectie,intelegerea cu care e acoperit sufletul pur al tau se pleaca inapoi, spre intruparea lui,nastere si trairea unei noi vieti prin care el doreste sa puna in practica tot ce si-a reamintit despre el.

Eu despre asta am citit in ultimele zile si e extrem de interesant cum este totul descris, ca niciodata pana acum.
Daca mori cu gandul ca de partea cealalta te va astepta Iisus, sau dumnezeu sau cei dragi plecati, atunci ei te vor astepta. Totul tine de noi, de gand.

Daca mori cu gandul impacat, vei experimenta un loc plin de pace, vei putea vedea dincolo orice ti-ai imaginat tu ca este acolo pentru ca cele trei nivele energetice ale noastre : gandul, cuvantul si fapta vor actiona ca unul, iar gandurile vor fi instant materializate.

Pentru fiecare suflet experienta de dincolo va fi total diferita, in functie de ceea ce el crede si a crezut toata viata. Nu va fi la fel pentru toti.

happy

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Lizzu):

Si de unde ai dat copy paste? eu zic ca sunt mai credibili sfintii parinti ai bisericii care s-au invrednicit sa vada ce noi nu vedem si nu niste simplii oameni care isi dau cu parerea.

| Lizzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Nu am dat, am explicat ceea ce am citi acum 2 zile. Chestiile astea ma atrag si le tin minte. E un pic complicat explicat in carte dar daca poti, le intelegi.

Mi se pare extrem de interesant totul.
Am vrut sa impart asta cu tine sa vad ce parere ai, dar nu stiu daca te intereseaza.

| Lizzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ce pot "vedea" sfintii bisericii?
In ziua de azi oamenii nu mai actioneaza sfant.
Nu mai crede tot din gura lor doar pentru ca sunt imbracati in calugari sau preoti ...asta nu inseamna ca sunt adevarati si ca vad lucruri.

| Tomanecre a răspuns (pentru Lizzu):

Vezi ca ai folosit cuvantul SPIRITUAL (in lumea spiritualului) in loc de lumea SPIRITELOR!
Nu cred ca pe lumea despre care vorbesti tu cineva compune ca Bethowen, Mozart sau Chopin si nici nu interpreteaza ca Paganini, si cu atat mai putin scrie carti sau spune glume, astfel ca sa putem vorbi de spiritualitate!
Atentie cu termenii, ca folosind termeni inexacti poti fi acuzata de minciuna,... si risti sa te blamezi singura!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Lizzu):

Nu am refer la cei de acum.ci la cei de la inceputul crestinismului care ne-au lasat scrieri.

| Lizzu a răspuns (pentru Tomanecre):

Nu sunt termeni spusi de mine, ci de cel care a scris cartea pe care am citit-o, eu doar am explicat. In explicatii nu inventez termeni.

Atunci cand dau copy-paste intotdeauna pun ghilimele.

Modul asta de a vedea lucrurile difera radical de restul credintelor.Din cauza asta pare neverosimil.
Dar este un alt mod de a vedea totul asa cum altii vad in felul lor propriu.

Si atat.

| Tomanecre a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Cine a lasat acele scrieri? de la inceputul crestinismului?
Le-a lasat cumva Isus sau poate Dumnezeu?
Sau crezi ca ce au lasat niste evanghelisti care lucrau cu puterile Diavolului este mai important decat Legea lui Dumnezeu, cea pe care crestinii o calca in picioare?

| Tomanecre a răspuns:

Da evident ca sunt scorniri!
Daca ar fi realitati, ele ar fi studiate de stiinte!
Dar ce sa cerceteze Stiinta,
prostiile din capul unor aberati?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Tomanecre):

CRedinta noastra se bazeaza pe biblie draga happy

| Tomanecre a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Foooarte gresit!
Cum poti sa-ti bazezi credinta pe o carte pe care nici Isus si nici Dumnezeu nu o recomanda NICIODATA nimanui?
Nu ti s-ar fi mai corect sa-ti bazezi credinta pe acel capitol din Biblie intitulat "Cuvantul lui Dumnezeu", adica nu pe ceea ce numesc crestinii in mod naiv "cuvantul lui Dumnezeu" ci chiar pe capitolul din VT, Tanach, care se traduce exact cu Cuvantul lui Dumnezeu, adica Devarim, care a fost tradus de elenisti sub numele de Deuteronom?
Acela de se mai traduce cu Legea?
Poi de ce sa crezi in vorbele proaste ale unor apostoli pe care chiar Isus ii batjocorea pentru prostia lor?

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Tipic; aceleași aberații! Auzi, tu chiar nu-ți poți umple timpul cu altceva? Chiar te dor genunchii de la mătănii și ai hotărât să tragi chiulul? La biserică mai mergi sau te atrage mai tare internetul?

| Roadstar a răspuns:

De ce credeti ca incă in Romania ne aflam la nivelul,, Evului mediu''?
cu oameni care cred ca,credinta inseamna sa repeti obsesiv niste rugaciuni sau sa te imbulzesti sa iei apa,,sfiintita''(infuzie la rece de busuioc) -cel mai credincios este cel care crede mai mult, care se duce mai des la biserica,care pupa mana popi mai cu credinta,care pupa mai multe ciolane si parti din corpul unor oameni morti,si care altii i-au declarat sfinti,care pupa mai multe,,icoane'' (tablouri pictate de unii oameni pentru a-si insusii unele sume de bani),inchinaciuni la unele statui facute tot de mana omului,spunerea unor asa zise pacate,unor oameni (asa zisii mijlocitori ai Domnului)care de fapt nu au ABSOLUT nimic in comun cu Divinitatea,ei doar cer cat mai multi bani de la tot felul de (fraieri),, credinciosi'' care de fapt se mint pe ei insasi, etc.etc.Credeti ca Divinitatea are,, pretentia ''de la oameni sa urmeze aceste ritualui? inventate de vechii popi, pentru a-si insusi foloase materiale.Ptr. o nunta sau botez intre 6 mil.si 15 mil.,
pentru inmormantare sare de 5 mil. etc.(indiferent de,, materialul'' omului, ei cer bani si iar bani si fara chitanta, banii intra in buzunarele alea adanci)si asta unde? intr-o tara care in 2013 sunt localitati intregi care oamenii stau la lumina lampii (fara curent electric),copii care mor prin spitale ca nu sunt echipamente, oameni fara locuri de munca care au ajuns fara case, DAR NOI(politicul in cârdășie cu căpușele de popi) CONSRTUIM CÂT MAI MULTE BISERICI!
RUSINE CELOR DIN TAGMA POPILOR!
http://www.trilulilu.ro/......nata-de-ma
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/te-poti-elibera
http://www.trilulilu.ro/......daluri-int
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/din-lumea-cre-s-tina-romaneasca
http://www.trilulilu.ro/......-concluzii
http://www.trilulilu.ro/......in-actiune