| JosePpPp a întrebat:

Salve toata lumea! Am auzit ca s-ar fi gasit mormantul lui Iisus! Si ca Iisus era in mormant si acum. Oare chiar asa e? Ce se intampla cu toata istoria religiei daca se demonstreaza ca pana acum toata viata am crezut intr-un om mort? va rog raspundeti :-s! big grin funda la cel mai bun

Răspuns Câştigător
| Shaoran a răspuns:

Ce se intampla cu religia?
Cade!
Este adevarat ca s-a gasit?
Nu!
Este absolut imposibil sa gasesti ceea ce e deja in cer, la nivel fizic, asta ca fapt divers.
Iar logic si laic vorbind, chiar de s-ar fi gasit "mormantul si trupul" ar fi imposibil de demonstrat al cui este.
Insa, e destul de clar, trupul lui Hristos nu e pe pamant, de-ar fi, mireasma s-a ar fi alungat putoarea ateista.

7 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Se pare că tu crezi intr-un Hristos mort, însă eu am certitudinea că El este viu, Isus Hristos locuieşte în inima şi în viaţa mea.
Mulţi propovăduiesc un Hristos mort şi cred intr-unul fals, pentru că nu l-au cunsoscut pe Cel adevărat care este Viu în vecii vecilor, Slavă Lui!
Mie niciodată nu o să îmi treacă prin cap asemenea întrebări eronate. Eu ştiu că Isus Hristos există, e Viu şi stă la dreapta Tatălui.
De unde ştiu? Experimente PERSONALE aşa că nu-mi cere detalii.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Am vazut si eulaughing
De fapt acele scrieri descoperite pe asa zisul mormant erau de fapt ale altui om deoarece gaseai foarte multe nume de Iisus/Isus, acest nume fiind foarte rapid popularizat, la fel si Maria si Iosif.Se gaseau foarte multe combinatii de nume Iisus fiul lui "Nume".Ei au spus ca l-au gasit deoarece au descoperit un mormant pe care scria "Iisus/Isus fiul lui Iosif"dar aceste combinatii de nume se gaseau vreo 10 intr-un an(sau mai mult). Plus ca in documentar au spus asta, ei asa au crezut la inceput de aceea l-au publicat documentarullaughing.
Lasa-i in pace ca mie era sa imi distruga ziua cu asta dar pe la sfarsitul documentarului au spus asta.laughing
O zi buna!big grin

| danay72 a răspuns:

Isus a murit si a inviat, restul este o minciuna nefondata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ţii cont de faptul că multă vreme evreii îşi îngropau morţii în munte deci numărul de locuri era limitat este foarte posibil ca în aşa zisul mormânt descoperit al lui Iisus să fi fost îngropat altcineva cu acelaşi nume.
În al doilea rând orice bogătaş al lumii poate comanda documentare în care să se inducă anumite opinii folosind evidenţe trucate, cu scopul de a discredita ideea de creştinism.

| Danielcristian a răspuns:

Prietene, mormintul lui Isus, este gasit de nu de acum, in ziua in care lau rastignit, lau ingropat, mormintul a fost pazit de soldatii Romani, pina in a treia zi ce a inviat. Deci cine te-a prostit pe tine ca doar acum s-ar fi gasit mormintul lui Isus?

Mormintul este, exista si in ziua de azi.

| Făgăraş a răspuns:

Daca ar fi asa credinta crestina ar fi anulata, insa acest lucru este o inselatorie si o minciuna ieftina! Sfintele Evanghelii vorbesc foarte clar despre Invierea si Inaltarea la cer a lui Iisus Hristos. si de unde stiu ei adn lui Iisus?

| ateu a răspuns:

Chiar daca sar demonstra crestinii nu ar crede ei sunt obsedati de Iisus bine sectanti nu restul de 85 la suta pentru ei nu ar fi nimic si acum e mort doar de paste e viu