| irinafatatrista a întrebat:

Buna ziua.
Astazi a murit bunicul de pe mama a colegului de banca si prietenului meu cel mai bun.
Ma intrebam ce se intampla cu el acum?
Am auzit multe speculatii precum ca dupa moarte sufletul sta 24 ore langa corp si a 2-a zi vine ingerul pazitor si ii arata toata viata ce a facut bine si rau.
Si a 3-a zi il duce pe suflet in fata lui Iisus, care il va trimite impreuna cu ingerul pazitor sa viziteze 6 zile Raiul.
Dupa in a 9-a zi se intoarce la Iisus si il va trimite sa viziteze si Iadul.
Dar de data asta va fi 31 zile (o luna).
Si pe urma 3 treia oara, la 40 zile, (cand se face si (celebra), pomenire de 40 zile la mort la mormant), se va intoarce la Iisus unde el va decide unde va sta pana la (a 2-a venire) a lui.
Ori in Rai, ori in Iad, (care se mai zice Seol sau Hades).
E adevarat?
Sau nu se intampla nimic dupa moarte?
Sau mai este o varianta.
Cand mori, treci prin vamile vazduhului, adica 24 in total si daca treci de toate ajungi in Rai si daca in una dintre ele nu treci, practic cazi in Iad pe vecie.
E un fel de Test.
Sau mai e varianta Reincarnarii.
Care e adevarata, sau daca stiti si alte teorii, va rog sa imi spuneti.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E adevarat? Nu.
Sau nu se intampla nimic dupa moarte? Nimic.

| halogen001 a răspuns:

Toate sunt povesti primitive, fanteziste si absurde. Dupa moarte nu mai este nimic.

| halogen001 a răspuns:

Un om ca sa fie mintit si inselat trebuie sa nu cunoasca adevarul, deci sa fie nestiutor si mai trebuie sa creada minciunile spuse de mincinosi, deci trebuie sa aiba credinta.
In concluzie, prin stiinta se ajunge la adevar, iar prin credinta se ajunge la minciuna (=Dumnezeu).
Daca uneori nu prea avem stiinta, atunci pentru a nu fi inselati putem reduce credinta la zero si atunci mincinosii nu mai au sanse sa ne insele. Cine iti cere credinta fara dovezi doreste sa te minta si sa te insele. Deci credinta in povesti primitive, mincinoase si absurde trebuie sa fie zero.

| CostinAlamariu a răspuns:

Indiferent daca e adevarat sau nu, poti sa-ti pun o întrebare?
Ai de gând sa-ti bazezi credintele pe ce spun niște anti-sociali pe TPU?
Lucrurile astea n-ar trebui să le discuti cu oameni în care ai încredere?

| Panamax a răspuns:

"bunicul de pe mama "
Ce cauta bunicul pe ea?

| irinafatatrista explică (pentru Panamax):

Bunicu de pe mama sau bunicu de pe tata.
Adica bunicu e tatal mamei lui.
Sau tatal tatalui lui.
Are vreo logica la tine sau nu?
Sper ca ai fost sarcastic doar.

| CIaudiu a răspuns:

Nupe, nu se duce nicaieri. Nu exista spirite, suflete, ingeri, etc. Dupa ce moare trece intr-o stare de neexistenta ca si cea de dinainte sa se fi nascut. Nu asculta de toti tampitii religiosii care habar n-au pe ce lume traiesc si se mint ca totul are un final fericit dincolo de moarte.

| just4ubr2015 a răspuns:

Dupa moarte sufletul se duce in iad sau rai dupa cele 24 vami daca ai gresit una ajungi in iad definitiv cu tot neamul