| andreisergiu123456789 a întrebat:

"Sarpele era cel mai siret dintre vietuitoarele pamantului"Ce cauta sarpele in Rai?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Repet geneza e o poveste adaugata mai tarziu,erau mai multe legende,povesti,inclusiv in biblie sunt doua povesti, sarpele are tot felul de simboluri, sarpele era salvator in unele legende, zeii au capturat oamenii spre a fi sclavi lor, asfel sarpele vine in salvarea lor, forma scrisa a bibliei nu este cea orala, plus traducerea

| anonimg a răspuns:

Șarpele era ce-a mai frumoasă creatură (pasăre/animal) de pe pământ. Iar pentru isipitire Dumnezeu i-a îngăduit lui Lucifer să-l folosească ca medium.
Credem că a avut aripi, pentru că altfel nu ar fi avut sens blestemul de a se târâ pe pământ.

| SilentRain a răspuns (pentru anonimg):

Ce legale fumati voi cresti?
Vezi pe google din ce se trag serpi
https://www.google.ro/......https?/url

| SilentRain a răspuns:

Era inchis la cazino, si sa decis sa mearga in rai sa faca misto de Adam si Eva

| DeyCj a răspuns:

Da, și real șarpele este considerat o reptilă sacră, mai ales în culturile păgâne, pentru că șrpele este asimilat energiei Kundalinii ce urcă de pe osul sacru și ajunge în capul coroanei, iar când șarpele Kundalinii ajunge în capul coroanei omul devine perfect.Da, este posibil, numai tehnica și perseverența trebuie puse în practică.

| xerxes1 a răspuns:

Serpii vorbitori locuiesc doar in Rai.De aceea nu ii intalnesti pe Pamant.

| Octavian199 a răspuns (pentru xerxes1):

rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru xerxes1):

Nu am vazut sarpe vorbitor, tu?

| Mclaren12 a răspuns:

Șarpele este o alegorie furata cel mai probabil de la pagani si corupta sa semnifice total altceva in biblie.

| 6684464 a răspuns:

Zi ce reprezinta Rai-ul pentru tine si poate primesti un raspuns relevant...

| BogdantheDreamer a răspuns:

E foarte greu sa vorbesti cu niste copii despre inzestrarea harica a lui Adam, caderea la sfatul diavolului, etc. Mai bine ramaneti la ce cunoasteti.

| Saiko10 a răspuns:

Un animal nu poate fi siret, el nu are minte dar satana a luat chipul unui sarpe si de aia se spune ca este siret.

| RAY a răspuns (pentru Saiko10):

In bibie nu scrie ca sarpele era satana, nici vorba de asa ceva

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

S-a dus dupa pasarici. Lasa religia deoparte! N-a facut bine numanui!

| JulyDreams a răspuns:

Nu interpreta Biblia literal. Asta fac babele comuniste cu 4 clase și popii îndoctrinați. Cauta simbologia șarpelui, a raiului și a fructului cunoașterii. Dorința e personificata prin șarpele tentatiei, siret. Ce fel de dorința? Asta pot înțelegere cei ce stiu sa interpreteze Biblia.

| Octavian199 a răspuns (pentru JulyDreams):

Nu zice nimic despre diavol ca ar fi sarpele.Ma refer la geneza.

| NGheorghe a răspuns (pentru JulyDreams):

Foarte tare!
șarpele este o personificare a "dorinței" ...atunci de ce in ultima carte a bibliei aflam ca acel șarpe este satana?

| Holiday a răspuns (pentru JulyDreams):

"Nu interpreta Biblia literal."

Oricum ai interpreta-o, tot un bullshit e.