| Dani_Doroga_1984 a întrebat:

Sarpele povesteste: Ba, ma plimbam eu (in patru picioare) prin rai si-mi vedeam de ale mele. La un moment-dat, m-a luat cu ameteala, mi-am am pierdut cunostinta si cand m-am trezit, nu mai puteam merge. Am inteles ulterior, ca diavolul a intrat in mine si a corupt-o pe eva sa manance ce stiu ce fruct din ce stiu ce pom. Pai bine, dar ce treaba am avut eu in toata povestea asta, de ma pedepseste dumnezeu pe mine? Daca satan alegea sa intre in elefat, sau in cangur? Pe de alta parte, asta e prima prohibitie (sa NU mananci din pomul ala). Cine era "politaiul"? Dumnezeu. Cati oameni a avut de supravegheat? DOI. Acum, EU stau si nu pot merge si mie nici macar nu-mi plac fructele. Aveti vreo explicatie pentru saracu' sarpe?

19 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Dar de pisica stiai?

Adam si Eva sunt izgoniti din rai. La plecare, ei intreaba:
- Doamne, cine va spala vasele?
Dumnezeu le spune:
- Va voi pune la o incercare. Va veti sui intr-un copac si voi da drumul la o pisica salbatica sa va chinuie. Cine va vorbi primul, acela va spala vasele toata viata. Zis si facut.
Vine pisica si se urca pana la Eva, o zgaraie pe picioare, o musca, Eva, nici un cuvant.
Trece pisica la Adam. Il zgaraie pe picioare, il musca, se ridica mai sus si observa intre picioare doi motocei. Pisica incepe sa se joace cu ei si la un moment dat, observa ca un soricel ce parea mort, incepe sa se miste si sa creasca. Si-a luat atunci pozitia de asalt, dar cand sa sara, Eva a urlat:
- Zat fire-ai sa fii de pisica!
De atunci a ramas lege: femeia spala vasele!

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te facusi avocat aruncand cu noroi in Dumnezeu, asta e intrebare de trivia

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Iti plac raspunsurile pamfletiste la aceasta categorie distructiva

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Majoritatea pun intrebari in care ai putea sa te lasi de religie nicidecum sa te apuci de ea, si toata suflarea vrea sa vada reactiile nicidecum sa se indrepte, majoritatea de la aceasta tema sunt pamfletisti, ironici, cand nu mai ai pe cine sa injuri te iei de dumnezeu, de sfinti, de biserica in special de cea ortodoxa

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Continua tot asa esti pe drumul cel bun

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

"Cati oameni a avut de supravegheat? DOI." - și acum se așteaptă 7 miliarde de oameni să fie supravegheați de bunul Dumniezo laughing

| Miauti a răspuns:

Presupun ca dumnezeu a intrat in drac apoi in saprpe apoi sarpele a corupt o pe eva. ceva de genul 3 in 1.

| AwaZoh98 a răspuns:

Continua asa si o sa faci o piesa de teatru!laughing

| BlitzkriegJack a răspuns:

Dumnezeu povesterte: ...asa ma si, fii atent, ma trezesc eu dimineata in a sasea zi, si zic "dumnezeie, mai dumnezeie, fa, dar fa si tu o vietuitoare care sa arate ca tine, ca tare frumos mai esti". Si m-am pus ma, am luat ceva noroi, am modelat eu acolo ca in plastilina si mi-a iesit o mandrete de smochin. Smochin, asa i-am pus numele. Si i-am zis "Ma, smochine, fii atent. Ii vezi pe fraierii astia, alde urs, vulpe, cane, cal? No, tu esti bossu' lor, boss de boss, da' nu mai boss decat mine caci eu sunt mai boss decat tine caci eu sunt bossu' tau. Ai inteles, mancati-as?" Baiatu' dadu din cap, insa parea abatut. "Da' ce-ai ma?" "No, domnie, eu-s recunoscator pentru tatie astea, da' am si eu o rugaminte." "S-auzim", zic eu. "Vezi copacu' ila d-acolo? Ala pe care tu ii zici om? No, vreau sa facem schimb de nume." "Hai smochinel, bine, treaca de la mine. De acum tu esti om si omul e smochin. Da' ca sa te bag in ceata si mai tare, tie o sa iti mai zic si Adam."

Si totul a mers frumos. Se juca baiatu' cu animalele (parca prea mangaia oile alea), muncea pamantu', se juca cu...stecherul, totul era okay. Pana cand imi zic. "No, parca-i totu' prea linistit." Asa ca am creat-o pe Eva, care-i practic un Adam cu tate, par lung si fite. N-a fost sa fie, Adam si Eva se intelegeau foarte bine, ba chiar Adam a inceput sa mai lase oile in pace si sa faca si altceva cu stecherul. I-am lasat in pace, si m-am dus in treaba mea.

Insa peste cateva zile, se intampla. Au umblat aia doi peste tot, pana cand imi vad mie copacu'. Copacu' meu cu mere, cel mai cel copac cu cele mai cele mere. Era al meu, doar al meu, si bulangii aia doi nu aveau voie. Le-am zis, dar: "Bai, faceti voi ce vreti, da' daca va atingeti de copacu' ala ati dat de dracu'." Ei, de-ar fi mers. Peste cateva ore ii vad cu mar la bot. Din toate merele din toata gradina aia a edenului, cum dracu' s-au gandit ma, FIX pe al meu sa-l despoaie de fructe? M-au luat ei cu "a venit un sarpe si ne-a zis ca ne da prezervative daca mancam din mar" dar eu nu-s prost. Ce dracu', nu am facut nici un sarpe vorbitor, si toate prezervativele sunt la mine in dulap! Si i-am dat eu dracu' pe aia doi incat au cazut din cer si au ajuns pe pamant. Treaba lor, mi-am facut destui nervi din cauza lor. Frustrat, m-am pus o perna sub cap, si am tras un somn...

Răspuns utilizator avertizat
| BlitzkriegJack a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Povesteste Adam: Eu m-am trezit, am facut sex, am mancat mere, am cazut din rai, si m-am culcat la loc.

| flaviusik001 a răspuns:

Tu stii de ce Dumnezeu nu ia lasat pe Adam si Eva sa guste din pomul Binelui si Raului? Fiindca acela a fost planul lui, pentru ai oferi sansa omului sa decida intre bine si rau.Si ne-a dat constiinta.Stii cum te simti ca ai facut ceva rau si iti pare rau? Aceea este constiinta. Daca Dumnezeu nu tiar fi dat constiinta, tu, daca omorai pe cineva credeai ca faci un gest extraordinar de bun.

Răspuns utilizator avertizat
| flaviusik001 a răspuns:

Omule fiecare cu crezul lui.Dar sa iti bati joc de crezul unui om este o lasitate.Mie mi-ar fi foarte rusine sa imi bat joc de o religie asa cum faceti voi.Imi pare rau ca mi-am piedut timpul sa scriu aici.