| Infernia a întrebat:

Satanismul in muzica rock? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Satanismul e prezent în muzica rock, dar în puține melodii. Rockul e cel mai complex gen de muzică, temele variază de la dragoste, durere până la religie care include și satanismul și rockul creștin. Oricum cine spune că rock-ul e muzică de sataniști nu poate să fie numit decțt incult, cel puțin din punct de veredre muzical. Mulți au impresia că semnul de rock on este semnul bestiei, că rockerii stau noaptea în dormitor cu lumina stinsă într-o pentagramă făcută din lumânări, că sunt posedați când fac headbanging și alte tâmpenii.
Oricum, nu-mi pasă dacă o melodei rock este creștină sau satanistă, nu-mi pasă dacă solistul este ateu, creștin, satanist, wiccan, musulman sau ce o fi, cât timp îmi place melodia nu mă interesează.
Oricum poate să fie o melodie numai despre Satan, cât timp mie-mi sună bine o să o ascult.
Oricum pentru cultura generală a celor care zic că rockerii sunt sataniști țin să-i anunț că majoritatea sunt atei, agnostici sau deiști.
Oricu, Dave Mustaine să fie cu tine, el e un zeu adevărat :
http://www.youtube.com/watch?v=AoShWV7n0rE

84 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

Ca exista piese cu versuri satanice e un fapt cunoscut, daca tu chiar iei un bolovan si dai in cap la trecatori e problema ta mintala, nu a metalului.

| Necrophagist a răspuns:

Si toata lupta asta doar s-o convingem pe ema?laughing
Eღilia62ツ: lovendal sunt idioti

| Necrophagist a răspuns:

@Fuckthesystem: moama chiar am scris cu i?laughing
Nu le numesc iesiri ci prostie pura

| gigel68 a răspuns:

Ma gandeam ca rockerii nu cred in religie. atat timp cat nu crezi in dumnezeu, de ce crezi in satan?

| DreamAutopsy a răspuns:

Cea mai mare prostie pe care poate să o zică cineva!
@Ema
Informați-vă!
Și recunosc că ascult melodii cu mesaje satanice: Prince of darkness- ca și versuri ceva...Prince of darkness, your satanic highness
Prince of darkness, the devilish serpent, the dreaded Lucifer
Prince of darkness, Lake bodom, ș.a.m.d
Dar nu sunt satanistă. Și sunt n genuri de rock care n-au legătură cu satanismul.
Rock-ul e muzica adevărată, nu se poate compara cu nici un alt gen de muzică.
Părerea mea e că se pune prea mult preț pe aparențe.
Am prieteni care ascultă numai black metal și nu-s sataniști.
Dacă nu știți despre ce vorbiți...
SHUT UP!

| DreamAutopsy a răspuns:

@Trinitas
Toate melodiile menționate de tine au fost preferatele mele, întradevăr sunt foarte bune. Dar nu m-au influențat în nici un fel. (Doar la cumpărarea câtorva tricourihee hee )

| DreamAutopsy a răspuns:

Doamnă Ema, nu vă mai luați după ce tâmpenii citiți pe internet.
Eu de exemplu ascult De Infernali, Megadeth, COB, Cradle Of Filth, Venom și multe alte trupe care unele sau mai multe melodii cu versuri satanice.
Voi credeți că dacă ascult astfel de melodii fac nu știu eu ce incantații la miezul nopții, că sacrifil animale (sunt o iubitoare de animale), că fac vraji sau nu respect și-i iubesc pe cei din jurul meu? Total greșit, sunt o persoană cu activitați normale, deloc satanice laughing
Dar voi fiind neinformați, comuniști și îndoctrinați de religia asta stupidă habar nu aveți despre ce este vorba.
Asta mă deranjează, spune că-s satanistă, atee, budistă, etc... dacă știi din surse sigure, nu dacă ascult rock sau dacă mă îmbrac într-un anumit fel.
OAMENILOR! Să fii satanist înseamnă mult mai mult decât să asculți un anumit gen de muzică.

| DreamAutopsy a răspuns:

@Necrophagist
Tare asta cu caloriferul rolling on the floor

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Satanismul nu tine de rock cum nici rock-ul nu tine de satanism. Da, intr-adevar, metal-ul are singurele formatii care sunt decalarate sataniste, dar asta nu-i incrimineaza pe toti sau pe ascultatori. Ascult orice gen de metal si ma declar ateu!

PS, ador noua poza cu liz

| papusikatha a răspuns:

Dimmu Borgir de exemplu, la ce videoclipuri are... melodia the sacrilegious scorn
Nu am fost prea mult
In umbra inventiilor si creatiilor
La fel cum carnea este de drept a mea
Frica de mintea constienta te va indeparta

Cuvantul si lumea mea tine pamantul si e real
Cuvintele tale sunt ca un potop de apa otravita
O limba vorbita cu flegma limbilor diferite

Totul pare o eternitate
Aceasta lupta e intre noi doi
"Bine si rau"
Eu si tu.

Timpul dilatat a venit
Sa ia inapoi ce ai luat de la mine

Cuvantul si lumea mea tine pamantul si e real
Cuvintele tale sunt ca un potop de apa otravita
O limba vorbita cu flegma limbilor diferite
Nu ma vei mai putea corupe din nou

Timpul dilatat a venit
Sa ia inapoi ce ai luat de la mine
Nu ma vei mai putea corupe din nou

Protejez orice om ce a pacatuit
Pacatul suprem fiind eu
Aburul din rana
Care mi-a infectat mintea, corpul si sufletul
Mi-a intunecat privirea spre intelepciune
Ceata ce ma facea sa ma revolt in ura s-a ridicat
Si nu ma mai sacaie.
Daca te uiti si la videoclip ai sa intelegi si ce spune prin versuri.

| papusikatha a răspuns:

Dimmu Borgir- Burn in hell

Bun venit in taramul abandonat
Intra, copilul meu, ia-ma de mana
Aici nu este munca sau joaca
Doar o datorie sa platesti
Trebuie sa spui doar 5 cuvinte
In timp ce cobori in jos, jos, jos
O sa arzi in iad
o, arzi in iad

Nu poti crede tote lucrurile pe care le-am facut gresit in viata
Fara sa incerc macar am trait p lama unui cutit Bine, m-am jucat cu focul, dar nu vreau sa ma ard
Pentru tine propriul sine, asa ca eu cred ca e timpul pentru o cotitura
inainte sa ard in iad
o, sa ard in iad

Uita-te bine in adancul inimii tale; spune-mi ce vezi?
Este neagra si intunecata, este cum vrei tu sa fie?
Depinde de tine; care vrei sa-ti fie soarta
Fa alegerea caci maine s-ar putea sa fie mult prea tarziu

nu asculta raul, nu
nu privi raul, nu
nu renunta la rau
nu vorbi de rau, nu
nu ta gandi la rau, nu
joaca-te cu raul, caci eu sunt lïber

| papusikatha a răspuns:

Dar cel mai bine uitate la articolul asta. http://revolutiaiubirii.wordpress.com/category/satanismul-in-muzica/

| papusikatha a răspuns:

Ema, tu stii foarte bine ca nu trebuie sa le bagi pe gat sa creada ceva, ai incercat sa le deschizi ochii...lasa-i in pace, oricum se bat cap in cap singuri... cand iti intra in cap o idee nu ti-o mai scoate nimeni, pacat ca noi tineretul din ziua de azi am ajuns sa gandim in felul asta si sa ne batem joc singuri de noi, de trupurile si de frumussetea vietii pe care parintii si parintii parintilor nostri le-au trait atat de frumos. mi-ar fi placut sa fi trait pe vremea aia si sa mor in 89`. Viata era pretuita altfel.

| Nordic a răspuns:

Ce e drept multi satanisti sau folosit de genul asta de muzica. Mentorul celor de la The Beatles era arhiepiscopul bisericii sataniste din San Francisco, Anton Sandor LaVei. De ce are rockul si metalul imagine satanista? Pt ca sunt foarte multe trupe sataniste. Ce e drept nu toate. Dar forte, foarte multe.

| Eღilia62 a răspuns:

Eu cred ca doar unele trupe de rock urmaresc atragerea oamenilor catre Satana.
Nu ascult rock dar intamplator am dat peste o formatie Gorgoroth parca.Aia arata ca Satana ca sa nu mai spun ca si muzica lor e la fel, zici ca a fost scoasa de casa de productii Iad Hits.
Am mai citit aici http://www.lovendal.net/wp52/mesaje-satanice-ascunse-in-melodii-celebre/ ca unele melodii, ascultate invers au mesaje gen "Satan e seful meu, slavit fie el".

| Nymphetamine a răspuns:

Nu exista! O_O

Răspuns utilizator avertizat
| Tkn a răspuns:

Ce crezi de satanismul in celelalte genuri muzicale? Asculta Rihhana,Jay-Z,Madona, Eminem de la coada la cap si o sa te minunezi.
Iti recomand acesta melodie, in special 1:20(minutu') http://www.youtube.com/watch?v=dR59rz7hiJk

Răspuns utilizator avertizat
| MrJuvett12 a răspuns:

Pune mana pe o carte de religie de clasa a 9-a si informeaza-te

| AudImagini a răspuns:

Bună întrebare.
Îţ sugerez să vizionezi ''Demascarea Industriei Muzicale'' pe youtube ca să sflii în ce muzică e satanism.

Uite prima parte : http://www.youtube.com/watch?v=vgDJwBfriEw

| A_7901 a răspuns:

Daca stai sa analizezi, exista in toate pisele astea moderne, ultra editate si comerciale, sar in special in rock.Nu ma refer la rock-ul gen Bon Jovi, dar ma refer la Metallica, Slipknot.

| MaeRiAh a răspuns:

Muzica rock e cea mai misto la fel ca si ce scream http://www.youtube.com/watch?v=gFDCHdKbKBY&feature=related asta-i muzica misto in special stilul de a se imbraca \m/

Răspuns utilizator avertizat
| MegadetH666 a răspuns:

Kill yourself

| metalheart a răspuns:

Toti satanisti sunt rickeri, dar nu toti rockerii sunt satanisti.

| JimmyThePunk a răspuns:

La ce te referi, Rock sau Metal?
In cazul rockului NU, nu este nici un mesaj satanist ( daca are chef vreun religios de ciondaneala sa-mi dea un mesaj pe privat )
In cazul metalului ei bine... sunt anumite subgenuri al metalului care contin in mare parte mesaje sataniste ( deth, black... )

PS: eu personal ascult metal ( si nu, nu sunt credincios )
PS2: Faza cu privatul e pe bune

| itscloudyoutside a răspuns:

Prostie provenita din creierele oamenilor incuiati si ale manelistilor.

| Medema a răspuns:

Exsista,din cauza starilor, reactiilor pe care le trezeste.