| Infernia a întrebat:

Satanismul in muzica rock? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Satanismul e prezent în muzica rock, dar în puține melodii. Rockul e cel mai complex gen de muzică, temele variază de la dragoste, durere până la religie care include și satanismul și rockul creștin. Oricum cine spune că rock-ul e muzică de sataniști nu poate să fie numit decțt incult, cel puțin din punct de veredre muzical. Mulți au impresia că semnul de rock on este semnul bestiei, că rockerii stau noaptea în dormitor cu lumina stinsă într-o pentagramă făcută din lumânări, că sunt posedați când fac headbanging și alte tâmpenii.
Oricum, nu-mi pasă dacă o melodei rock este creștină sau satanistă, nu-mi pasă dacă solistul este ateu, creștin, satanist, wiccan, musulman sau ce o fi, cât timp îmi place melodia nu mă interesează.
Oricum poate să fie o melodie numai despre Satan, cât timp mie-mi sună bine o să o ascult.
Oricum pentru cultura generală a celor care zic că rockerii sunt sataniști țin să-i anunț că majoritatea sunt atei, agnostici sau deiști.
Oricu, Dave Mustaine să fie cu tine, el e un zeu adevărat :
http://www.youtube.com/watch?v=AoShWV7n0rE

84 răspunsuri:
| ucigasuldetzantzari a răspuns:

Ca esti o dementa

| NuStiuCineSunt a răspuns:

Nu neaparat

| Medema a răspuns:

Exsista,din cauza starilor, reactiilor pe care le trezeste.

| A_7901 a răspuns:

Daca stai sa analizezi, exista in toate pisele astea moderne, ultra editate si comerciale, sar in special in rock.Nu ma refer la rock-ul gen Bon Jovi, dar ma refer la Metallica, Slipknot.

| Nymphetamine a răspuns:

Nu exista! O_O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar sunt melodii rock, black/death metal mai exact, cu mesaje sataniste. Dar asta nu inseamna ca satanism = rock. Sunt melodii ce apartin acestui gen care vorbesc si de iubire, Dumnezeu etc.
Intr-adevar satanistii au ales sa-si transmita mesaje muzicala prin aceasta ramura, dar nu vad nimic rau in asta. Treaba lor, decizia lor, au dreptul la propria opinie, iar cui nu-i place sa nu asculte.

| Necrophagist a răspuns:

Iluzii optice/auditive facute din perceptie selectiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam asa ceva.
Nu imi prea place rockul ( cel nebunesc cu oameni in negru la ochi care ''au'' sange pe ei si dau din cap de zici ca is de aia de la psihiatrie)
Nici Bieber nu-mi place :-& il urasc oh go on ( ca sa nu credeti lucruri ciudate x_x )

| MrJuvett12 a răspuns:

Pune mana pe o carte de religie de clasa a 9-a si informeaza-te

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O adevărată prostie. O sfidare. O împotrivire. O bătaie de joc. Un lucru josnic şi sălbatic. O pierdere de timp. O rătăcire. O condamnare proprie. Părerea mea. Nu mi s-ar părea corect să mi-o stupid-izaţi, dat fiind că am libertatea exprimării.

| Tkn a răspuns:

Ce crezi de satanismul in celelalte genuri muzicale? Asculta Rihhana,Jay-Z,Madona, Eminem de la coada la cap si o sa te minunezi.
Iti recomand acesta melodie, in special 1:20(minutu') http://www.youtube.com/watch?v=dR59rz7hiJk

| lazio9 a răspuns:

De ce aceasta intrebare? conteaza? in lumea asta exista de toate asa ca daa exista si satanism in muzica rock dar daca nu ''te implici'' totul e ok, si totusi ma sperie ceva. POZA TA! arati ca o satanista! de ce? gandurile negative ne intoxica, ne imbatraneste ne urateste ne usuca mintea, capul etc...pe cand gandurile si lucrurile pozitive ne face sa radiem sa inflorim... daca tu esti fata din poza ESTI BELEA machiaj 100% diavolist! schimba-te si gandeste pozitiv! succes.

| Minks a răspuns:

Sunt tare curios ce raspunde doamna Ema rolling on the floor.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Alice Cooper a participat cu ani in urma la un ritual satanist in timpul caruia corpul sau a fost ocupat de un spirit al satanei. Alice Cooper declara: Spiritul mi-a vorbit. Mi-a promis mie si formatiei mele glorie, stapanire universala in muzica rock si bogatie. Singurul lucru care mi-a cerut in schimb era sa-i las corpul meu ca sa fie stapanit de acest spirit. Identitatea mea noua era declarata in adunare. M-am recunoscut universal." ( "Cirus", 19.12.78 ).

Mesajele satanice din muzica

Eduard Stone, un pasionat muzicolog din Pennsylvania a aratat ca muzica rock are origini satanice. El a aratat ca muzica a fost alterata de populatia negroida vanduta ca sclavi pe plantatiile din sudul statelor unite. Africanii veneau pe noul continent aducand practici ale magiei negre pe care nu au pregetat sa le foloseasca pentru a le face rau celor care le rapeau libertatea si viata.
In felul acesta, incantatiile pentru chemarea demonilor si a zeilor pagini au fost inserate in cintecele sclavilor. Vrajitorii chemau demonii ca sa-i ajute – in special sa se razbune pe diverse persoane. Dar, pentru ca armatele intrunericului sa ii ajute, trebuia facut un sacrificiu. Cu cit dorinta era mai importanta, cu atit sacrificiul era mai mare, ajungandu-se pana la cele umane. In timpul sedintelor, vrajitorii sau vrajitoarele incepeau un dans initiatic, pe diverse melodii, al carui ritm se accelera din ce in ce mai mult, pana la intrarea in transa a vrajitorului. Atunci corpul acestuia era ocupat, temporar, de spiritul chemat, transmitind prin gura posedatului dorintele sale.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@MrJuvett12 nu e ilegal sa ai acel avatar? :d

| Bogdanux a răspuns:

Una dintre cele mai mari prostii pe care le-am auzit in viata mea.Si asta se datoreaza persoanelor mai "incuiate", ce nu vor sa vada mai departe de iluzia pe care le-o provoaca gandirea lor simplista si manipulata din toate colturile.

@A Metallica nu au mesaje sataniste, si cred ca nici Slipknot (poate ma insel dar nu ascult), mesajele thrash metal-ului pe vremea aia erau altele ce nu aveau legatura cu satanismul, poate nonconformiste.Informeaza-te inainte sa spui balarii.

| gigel68 a răspuns:

Ma gandeam ca rockerii nu cred in religie. atat timp cat nu crezi in dumnezeu, de ce crezi in satan?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact cum ai intreba "Crestinismul in muzica populara?".

| Bogdanux a răspuns:

@Ema

Inteleg ca sunteti o persoana foarte credincioasa, dar dumneavoastra credeti in ce ati postat in mesaj? Armatele intunericului? Vrajitori? Demoni?

Haideti sa fim seriosi si sa nu copiem toate gogosile de pe net care se spun. Unele star-uri rock fac niste gesturi/declaratii "ciudate" doar pentru a crea show si controverse.Dar cum spiritul de turma e mare...mare sa fie atunci.

| Trinitas a răspuns:

Mesajele sataniste exista in foarte putine melodii rock. Oricum, un gen de muzica nu se asculta numai pentru mesajul din spatele versurilor. Daca o melodie e buna poate fi si despre Satan in chiloti tanga mancand de la Mcdonald's, tot va fi ascultata de sute de oameni.
Mai ales ca multe dintre melodiile despre diavol sunt chiar foarte bune, de exemplu:
http://www.youtube.com/watch?v=IFVUe9QO62U
http://www.youtube.com/watch?v=7mHe6FMs46o
http://www.youtube.com/watch?v=kxKRoCifcBY
etc.

| florin1979 a răspuns:

De acord cu bogdan! doamna ema, mesajele asa zise sataniste sunt pentru a face show a chema lumea, a atrage fanii. deci face parte din " artileria" unei trupe ce se respecta si isi vrea fanii multumiti. iar daca ziceti ca alice cooper s-a contopit cu un demon, sau ma rog a fost posedat, atunci de ce nu face rau, nu declanseaza razboaie, armaghedonnul? si inca ceva, daca urmariti meciurile de wrestling, veti vedea si acolo... doar show lovituri trucate. asta ii inebuneste pe fani.la figurat bineinteles!

| DreamAutopsy a răspuns:

Cea mai mare prostie pe care poate să o zică cineva!
@Ema
Informați-vă!
Și recunosc că ascult melodii cu mesaje satanice: Prince of darkness- ca și versuri ceva...Prince of darkness, your satanic highness
Prince of darkness, the devilish serpent, the dreaded Lucifer
Prince of darkness, Lake bodom, ș.a.m.d
Dar nu sunt satanistă. Și sunt n genuri de rock care n-au legătură cu satanismul.
Rock-ul e muzica adevărată, nu se poate compara cu nici un alt gen de muzică.
Părerea mea e că se pune prea mult preț pe aparențe.
Am prieteni care ascultă numai black metal și nu-s sataniști.
Dacă nu știți despre ce vorbiți...
SHUT UP!

| Bogdanux a răspuns:

@Trinitas

Greseala mea ca nu am mentionat faptul ca sunt piese ce au mesaje care au legatura cu necuratul, dar ai completat tu. Unele piese sunt facute asa... de show cum am mai spus, iar altele care "chiar" il pomenesc pe Satan ca bla bla bla.

Si acum o intrebare(in general): cat de prost sa fii sa te lasi manipulat usor de o piesa?

| DreamAutopsy a răspuns:

@Trinitas
Toate melodiile menționate de tine au fost preferatele mele, întradevăr sunt foarte bune. Dar nu m-au influențat în nici un fel. (Doar la cumpărarea câtorva tricourihee hee )

| Eღilia62 a răspuns:

Eu cred ca doar unele trupe de rock urmaresc atragerea oamenilor catre Satana.
Nu ascult rock dar intamplator am dat peste o formatie Gorgoroth parca.Aia arata ca Satana ca sa nu mai spun ca si muzica lor e la fel, zici ca a fost scoasa de casa de productii Iad Hits.
Am mai citit aici http://www.lovendal.net/wp52/mesaje-satanice-ascunse-in-melodii-celebre/ ca unele melodii, ascultate invers au mesaje gen "Satan e seful meu, slavit fie el".

| Necrophagist a răspuns:

@Ema: Alice Cooper cu nevasta-sa a facut un internat crestin pentru adolescenti cu probleme-n viata
Cu Stone, poate si caloriferul are origini diabolice, sa il mai folosim?

Răspuns utilizator avertizat