| DanionM a întrebat:

"Scopul căsătoriei este mântuirea unuia prin celălalt." (- Arsenie Papacioc- )

Cât de credincios trebuie să fie un om pentru a fi de acord cu acest lucru?

Răspuns Câştigător
| tasmania a răspuns:

Casatoria nu anuleaza scopul OMULUI: mantuirea. Sotii se pot ajuta reciproc la aceasta; asa ca trebuie mare grija in alegerea partenerului/partenerei.

11 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Din moment ce te vei casatori, te vei ingriji mai mult sa placi sotiei/sotului.(conform Scripturii)
Este intr-adevar si asta un lucru la care se poate gandi omul prin firea lui, insa nicidecum nu poate primi mantuire unul prin celalalt.
Mantuirea este personala!
Scopul casatoriei este de a-ti gasi un ajutor potrivit pentru nevoile de pe pamant, pentru ca de unul singur, omul nu va putea avea biruinta si in doi intotdeauna puterea va creste, vor lucra cu mai mult spor, vor reusi sa adune si sa se ajute unul pe celalalt!
Este foarte importanta relatia a celor doi cu Dumnezeu in viata de zi cu zi si este important ca amandoi sa aiba acelasi tel in viata adica mantuirea!

| costis a răspuns:

Cred ca la asta ajung foarte putini. Cam toti ne casatorim dusi de val. Cautand exemple imi vin in minte doar cateva exemple : 1.Vasile si Emilia; 2. Sf Ioan (din Kronstadt) si Elisabeta si inca vreo trei familii din Vechiul Testament.

| danut a răspuns:

Mantuirea poate fi acordata DOAR de Isus Hristos, Dumnezeu Fiul prin jerfa Sa pe Crucea de la Golgota. Daca un om ar putea mantui pe cineva atunci NU MAI ESTE NEVOIE DE Dumnezeu. Se vede satanismul de care da dovada acei individ oricum s-ar numi el daca A SPUS asa ceva.

| OOOLEOOO a răspuns:

Casatoria nu e importanta, un inel pe nas sau un inel pe deget e acelasi lucru, exista alte lucruri care leaga cuplurile pe viata...nu o lege straveche sau un obiect rotund.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cat sa nu calce stramb, fiecare sa lase de la el, duminica toata familia la biserica, eu am 3 copii si practic

| Brâncuşi a răspuns:

Bună seara, astăzi ai scos nişte întrebări la care chiar nu ai ce răspunde, scopul căsătoriei? Cine te întreabă acest lucru, fiecare se căsătoreşti atunci când vor sa fie aproape unul de celălalt şi multe alte lucruri.
O seară bună!

| LegionarulRoman a răspuns:

Exista 2 metode de mantuire:calugaria si casatoria si in ultima vreme, calugaria alba(adica in lume).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu in ce context a afirmat Papacioc cele spuse de tine, insa, daca le interpretam ad-litteram, era normal ca toti calugarii si calugaritele sa fie casatoriti.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Aproape deloc. E o chestie aproape de logica. Straniu cum in unele cazuri religia si stiinta se intalnesc si se completeaza reciproc.

| Thethinker30 a răspuns:

"In familia in care barbatul, femeia si copilul merg pe drumul virtutii, acolo locuieste Hristos." Sf. Ioan Gura de Aur
N-as putea sa-ti spun cat de credincios trebuie sa fie cineva pentru a se casatori, insa am citit undeva ca lipsa credintei, sau existenta unei credinte superficiale duce la refuzul casatoriei.

| Alexandra_Damean_1987 a răspuns:

Nu trebuie sa fie credincios trebuie doar sa-si doreasca sa se uneasca cu persoana iubita