| DanionM a întrebat:

Sunteţi de acord cu faptul că unul dintre scopurile principale ale căsătoriei este mântuirea unuia prin celălalt?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Partenerul de viata te poate ridica sau te poate cobori. Bineinteles ca jumatatea ta are o mare influenta in viata ta prin modul ei de viata.

| Matt24 a răspuns:

Nu.Prin casatorie iti asiguri continuitatea intr-un cadru moral.

| RAY a răspuns:

Da de unde sunt doar interese, femeia fianciar, barbatul sa aiba un robotel de bucatarie

| milan9 a răspuns:

Răspunsul este DA!

Din punct de vedere moral mântuirea este scopul vieţii creştine.

Căsătoria ca şi mod de desfăşurare a vieţii este deci un cadru în care se iau în considerare scopurile vieţii creştine!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Afirmativ, de nastere de prunci buni, adica pentru Dumnezeu

| dragos9234 a răspuns:

Nu.

| ErrorFound a răspuns:

Nu, casatoria este doar o piedica impotriva bigamiei. happy

| ElenaSA a răspuns:

Acum conteaza din ce punct de vedere intrebi. Din punct de vedere religios ai dreptate.Dar daca cei doi soti sunt de relegii diferite? Putem considera o religie mai presus ca alta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... nu vad legatura intre cele 2. deci, raspunsul meu este nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legat de asta uite ce interesant povestea vieţii acestui om, cu privire la căsătorie şi nu numai: https://www.youtube.com/watch?v=Mb2jpGOQ9xk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, desigur.
Pentru un crestin, care alt scop ar fi mai important decat acesta? Colaborarea in vederea mantuirii repreinta si o cale a implinirii lor;

| hummmer a răspuns:

Şi dacă-s atei amândoi?

| Thethinker30 a răspuns:

Da, cu siguranta!