| DeeaCarmen a întrebat:

Scrieti-mi sau trimiteti-mi un link cu rugaciunile pe care le rostiti sau cele favorite ale voastre?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu citesc Psalmii și îi personalizez, adică adaug ce mă frământă în momentul respectiv și discut și liber cuDumnezeu, tot ce am pe suflet, ca și cu cea mai bună prietenă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am o rugăcine specială.
Doamne, eu cu ce te ajut pe tine?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Rugaciunea trebuie sa o faci tu personal din inimă sinceră, nu copiată de pe net

| anonimg a răspuns:

Formularile, incantarile, sunt considerate de Dumnezeu ca fiind bolboroseli.
Deci cand venim inaintea lui Dumnezeu trebuie sa ave acesi atitudine simpla si respect asa cum un copil vine la tatal sau si ii cere ceva. Orice altceva este bolboroseala.
Noi avem nevoie de o relatie reala cu Tatal nostru ceresc.
Rugaciunea "Tatal nostru" (scrisa si aici) este doar o o norma, un ghid. Ea e venit pe buzele Mantuitorului ca un raspuns la intrebarea ucenicilor: "Invata-ne sa ne rugam". Mai concret, ei nu aveau nici o relatie cu Dumnezeu. Nu stiau sa se roage, tocmai pentru ca nu aveau nici o relatie cu Dumnezeu.
"Intr-o zi, Isus Se ruga intr-un loc anumit. Cand a ispravit rugaciunea, unul din ucenicii Lui I-a zis: "Doamne, invata-ne sa ne rugam, cum a invatat si Ioan pe ucenicii lui." (Luca.11:1)

Recomand aceasta carte: https://ellenwhiteaudio.org/ro/calea-catre-hristos/

| Celcestietot a răspuns:

DOAR UNA singura este ADEVARATA! Uite ce scrie in Biblie :

,, 7. Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănaţi lor, că ştie Tatăl vostru de cele ce aveţi trebuinţă mai înainte ca să cereţi voi de la El.
9. Deci voi aşa să vă rugaţi: Tatăl nostru, Care eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău;
10. Vie împărăţia Ta; facă-se voia Ta, precum în cer şi pe pământ.
11. Pâinea noastră cea spre fiinţă dă-ne-o nouă astăzi;
12. Şi ne iartă nouă greşealele noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri;
13. Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău. Că a Ta este împărăţia şi puterea şi slava în veci. Amin!''

O vei rosti doar pe aceasta sau ce vei face?

| JicaContra a răspuns:

Sa moara coronavirusul!winking

| Digikey a răspuns:

Doar rugaciunile de multumire au sens.

| Algo098 a răspuns:

Sunt sperante si iluzii false. Cu incantatii si poezii nu obtii nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| 33226633 a răspuns:

Cauta te rog si rugaciunile parintelui Arsenie Boca, ajuta foarte mult.