| savvy12 a întrebat:

Se poate ca si frica lipsei existentei lui Dumnezeu sa fie una din cauzele renegarii lui?

19 răspunsuri:
| mihaitaLGP a răspuns:

Intrebarea ta nu are logica.

Imi e frica sa cred in Mos Craciun pentru ca e posibil sa nu existe.

| dragos9234 a răspuns:

Totul este posibil.

| savvy12 explică (pentru mihaitaLGP):

Mai gandeste-te...

| mihaitaLGP a răspuns (pentru savvy12):

Nu ai la ce te gandii. Intrebarea ta este una foarte simplista.

Nimeni nu neaga existenta unei divinitati doar pentru ca ii este frica ca ea nu exista.
Dovezile ca o divinitate exista sunt insuficente.
Iar cele care exista sunt penibile.

Deci un zeu atotputernic alege sa nu-si foloseasca puterea pentru a salva omenirea creata de el, ci recurge la o solutie care necesita fecundarea unei virgine prin care sa se nasca pe sine pentru a fi omorat ca sa salveze omenirea de la iadul pe care tot el l-a creat.
Apoi alege sa-si faca cunoscuta prezenta prin relatari lipsite de logica si bazate pe misticisme.
Relatari ale unor autori anonimi, trimise mai departe de traducatori imprecisi.

Foarte logic.
Eu zic totusi sa te mai gandesti tu happy.

| RAY a răspuns:

De aia renegi si tu existenta a 2700 de zeii de frica lor, eu nu cred pentru ca nu sunt dovezi in privinta existentei sale, argumunetele indirecte pot fi folosite pentru orice zeitate nu doar al vostru, de ce nu se arata macar o singura data?

| 3xfemeie a răspuns:

Posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza cu existenta unor zei tine de "eu nu vreau sa mor". Atat. E un simplu instinct. Daca nu vrei sa mori, vrei sa mai fie ceva, eventual nemurirea.

Doar pentru ca iti e frica de moarte sau ca nu vrei sa accepti ca asta-i tot nu inseamna ca automat ce vrei tu este corect si real.

"Frica lipsei unor zei" apare doar la oamenii carora le e frica de "sfarsit". Apare doar la cei care nu pot sau nu vor sa accepte ca au o singura viata si dupa ce mor... mor si atat. Asta-i motivul pentru care foarte multe persoane religioase tin cu dintii de zeii lor : "nu vreau sa mor, vreau sa traiesc si daca se poate, vreau sa fiu nemuritor". Si aici intra si partea cu "nu vreau sa nu existe zei, vreau sa existe".

Tu renegi alte miliarde zei pentru ca iti e frica de lipsa existentei lor?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da pentru cine nu crede; crede in minuni!

| M25M a răspuns:

Putin probabil.

| danyonly a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Incerca sa te gandesti inainte sa zici asa ceva! tot ce vezi si ce nu vezi are un creator! si daca ar fi dovezi asa multe atunci toata lumea ar fi credincioasa:X acum avem liberul albitru! depinde de sufletul si constiinta fiecaruia, caci daca avem vreo boala o primim pentru ca dumnezeu ne iubeste, si vrea sa mergem pe calea cea bunalove struck incerca sa crezi si sa te rogi! NU AI NIMICA DE PIERDUT!

| dracu14 a răspuns:

Tie iti este frica de lipsa existentei lui, mie mi-ar fi frica daca ar exista ca la ce e scris prin vechiul testament dumnezeu asta e stalin x2 + hitler in acelasi corp, noroc ca sunt 100%sigur ca nu exista

| HueyFreeman a răspuns (pentru danyonly):

Daca iei o boala si mori/ramai handicapat din cauza ei inseamna ca doamne doamne te iubeste. Logica crestina. Da ce-i asta? Zeu aztec care cere sacrificii din 3 in 3 ore?

| AlexeHellsing a răspuns:

Este și acesta un mod de gândire, dar adevăratul motiv este dorința oamenilor să fie independenți. O independență bolnavă dacă îmi permiți.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru danyonly):

Ma amuza teribil conceptia ta. O ineptie totala.

Absolut toate religile sunt o suma de ineptii create de un sistem bolnav pentru indoctrinarea si manipularea maselor.
Nu ai nimic de pierdut?
Afla ca esti responsabil, dai putere corporatilor.

Credinta in zei depinde de constiinta? Esti foarte amuzant.
E cum ai spune ca doar datorita religiei suntem noi niste oameni atat de buni si morali.

Iar sufletul nu exista. Starile emotionale nu sunt cauzate de suflet.
Si animalele detin stari emotionale. Deci si ele merg in rai sau iad?

Starile emotionale sunt cauzate de CREIER.
Odata ce creierul e mort toate amintirile si cunostintele pe care le aveai au disparut.
Tot ce acumulezi este retinut intr-o parte a creierului nu in
suflet.
O data ce inchizii ochi creierul ca si organ in toata complexitatea lui moare. Nimic nu mai exista dupa.
Daca tot ce stii ar fi retinut in suflet atunci cum explici ca daca lovesti un om foarte tare in cap acesta s-ar putea sa nu-si mai aduca aminte nimic dupa ce se trezeste.

Deci e imposibil ca o parte spirituala sa mai aiba memorie, ratiune si constinta dupa ce e desprinsa de partea materiala.

De aici tragi concluzia ca ce iti spune tie religia e o ineptie totala.

Dumnezeu te iubeste?

Realizeaza prietene ca esti ipocrit daca sustii acest lucru.

http://imageshack.us/photo/my-images/10/somaliaw.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/443/20819336396247368824519.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/831/91573912561509588774483.jpg/

Esti tu atat de special incat sa te iubeasca Dumnezeu si pe ei nu?
Eu zic sa-ti revii.

| Raniia a răspuns:

Da,frica ca daca descoperi ca exista Dumnezeu va trebui sa marturiseti pacatele tale si sa renunti la ele.

| RAY a răspuns (pentru Raniia):

Voi care credeti de ce faceti pacate?

| Raniia a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca nu exista om fara pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Pe ce te bazezi cand zici asta?

| ChuckNorris42 a răspuns:

Nope. Singura cauza este ca noi gandim. Ne folosim creierul. Nu ne lasam ghidati de minciunile altora si nu ne lasam innecati in ignoranta.