| GoldenZenith a întrebat:

Se spune ca Dumnezeu are un plan prestabilit pentru fiecare dintre noi. De exemplu, mie îmi e scris sa ma îmbolnăvesc de cancer (ipotetic). Asta înseamnă ca orice rugăciune a mea de vindecare adresata lui Dumnezeu e inutilă, din moment ce viata mea deja e prestabilită si trebuie sa ma îmbolnăvesc?

P.s Nu sunt atee.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Rolul rugaciunii nu e intotdeauna sa schimbe cursul faptelor, ci sa ne puna in comuniune cu Dumnezeu astfel incat noi ne vom armoniza cererile cu voia Sa.
Chiar si in rugaciunea Tatal nostru se spune: ``faca-se voia Ta, precum in cer si pe pamant``. Si in gradina Ghetsimani, cand Iisus s-a rugat, spunea ``Tata, daca voiesti, departeaza paharul acesta de la Mine. Totusi faca-se nu voia Mea, ci a Ta``.
Desi perspectiva patimilor era terifianta pentru Iisus, El era dispus sa isi duca crucea pana la capat pentru a salva lumea din pacat, iar rugaciunle l-au intarit sa isi indeplineasca misiunea.
Oricum, sa nu confundam prestiinta Lui Dumnezeu cu predestinarea, care e un concept fals. Noi avem intotdeauna libertatea de decizie, putem sa hotaram deciziile noastre (de a alege binele sau raul), insa nu si circumstantele in care le luam, pe care le stabileste Dumnezeu.

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat cu liberul arbitru. Ţef. 2:3: „Căutaţi-l pe Dumnezeu, voi, toţi cei smeriţi de pe pământ. Căutaţi dreptatea, căutaţi smerenia. Poate că veţi fi ascunşi în ziua mâniei.,, Oare un Dumnezeu drept şi iubitor i-ar îndemna pe oameni să facă ce este drept, oferindu-le speranţa unei recompense, dacă ar şti că aceştia au fost predestinaţi eşecului? Niciodată.

Asa cum posesorul unui aparat de radio poate asculta ştirile transmise din diferite părţi ale lumii. Dar faptul că poate asculta un anumit post nu înseamnă că şi face lucrul acesta. Mai întâi trebuie să deschidă aparatul şi apoi să aleagă postul. La fel, Dumnezeu are capacitatea de a cunoaşte dinainte evenimentele, dar Biblia arată că Dumnezeu se foloseşte de această capacitate în mod selectiv şi aşa cum consideră necesar, cu o cuvenită consideraţie faţă de liberul arbitru cu care şi-a înzestrat creaturile umane. Geneza 22:12; 18:20, 21.

| ania a răspuns:

Convingerea mea. Dumnezeu nu plănuiește pentru nimeni cancer.Viața noastră nu e prestabilită, depinde de alegerile libere pe care noi le facem și pentru care suntem responsabili. Dumnezeu stabilește cursul istoriei în linii mari și lucruri neutre moral( culoare ochilor, temperamentul, etc) și respctă libera alegere a tuturor ființelor pe care le-a creat( îngeri, oameni). Dumezeu a ales să coopereze cu oamenii, unele lucruri bune nu le dă decât dacă le cerem.( nu aveți pentru că nu cereți.Sau cereți și nu căpătați pentru că cereți cu gând rău ca să risipiți în plăcerile voastre-Iacov 4-2-3)

| RAY a răspuns:

Dumnezeu este ca un tata pentru crestini asa ca el poate sa intervina cand are chef ba da cancer ba te vindeca da prin doctori ca singur nu poate, mereu un crestin cauta scuze pentru tatal lui divin protector el nefind niciodata de vina pentru nimic

| Donsavas a răspuns:

Crestinii fanatici spun ca,pentru a ti schimba Cel de Sus destinul,trebuie sa te tot rogi cu baticul in cap, sub acoperisul bisericii, sa spui o anumita rugaciune, nu ce vrei tu si ca trebuie sa te intalnesti frecvent cu preotul, bineinteles ca din punct de vedere profesional. Ramane la alegerea ta ce doresti sa crezi. Numai bine!

| xerxes1 a răspuns:

Intrebare de nota 10.
Sa nu confunzi zeul biblic cu adevaratul dumnezeu care este in fiecare dintre noi.
Nici eu nu sunt ateu, doar ca m-am saturat de minciunile si zeul fals al evreilor.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu am ajuns la asa un nivel spiritual care sa imi permita sa iti raspund la intrebare.
Eu cred ca poti sa fii ajutata de Dumnezeu.

"Un alt nivel in viata e ca-ntr-un joc
Castiga munca si ambitia si credinta si "pot"
Sa-ti zic acum ca nu exista noroc
Existi doar tu si cum esti tu si-un Dumnezeu peste tot
Lumea se schimba din ce in ce mai repede si trebuie' sa tin pasu'
Timpul nu sta deloc, grabeste-te, invata dansu'
Sa-mi gasesc puterea si glasu' alerg pana rup adidasu'
Caci nimic nu-ntoarce ceasul'"

Mi-a dat si mie o dragalasa melodia, eu nu aveam idee de ea. thinking

| Darkmagic a răspuns:

Am inteles ca nu esti atee...
Ok.
Daca insa esti crestina, mi-e teama ca raspunsul iti va "predestina" intrebarea intr-un fel ca aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15605199/
...si nu doresc asta.
Te rog deci sa #Rezisti. :)
1. Liberul arbitru inseamna TOCMAI faptul ca Dumnezeu NU l-a "predestinat" pe Adam sa muste din fruct, nu stia nici macar unde se afla acesta in acel moment, pentru ca a strigat "Adame, unde esti?" (Gen. 3. 9)
2. O tema centrala a crestinismului (si nu numai), este Judecata.
Si aici e dauna, pentru ca "un plan prestabilit pentru fiecare dintre noi" inca din uter, ar face ca Judecata sa fie fara sens.
3. "Planul prestabilit" se aplica in profetii, nicaieri in alta parte, si in niciun caz, in viata de secunda cu secunda a "Neamurilor".
4. Daca esti de religie alta decat crestina, spune-mi si pot explica.
5. Pace. :)

| GoldenZenith explică (pentru Darkmagic):

Dupa cum ai vazut, am scris " Se spune ca. ". Ideea in sine mi-a fost prezentata de un preot, plus ca el a folosit cuvintele "plan prestabilit". Acum, chestia asta nu se pupa cu ce am citit eu si cu discutiile avute cu diverse persoane clerice, ceea ce m-a indus in eroare. Am zis ca ori nu mai inteleg propria religie, ori popimea a luat-o razna si bate campii.
p.s intrebarea aia trebuia formulata altfel si, sincer, mi-a fost lene sa o lamuresc. happy

| Darkmagic a răspuns (pentru GoldenZenith):

Multumesc pentru lamuriri, au sens.
Pe scurt, nu este nimic prestabilit, cu exceptia profetiilor.
Daca totul ar functiona cu algoritmi, nu mai era nevoie de Biblie, de Judecata, de Mantuire, sau, de vreo religie. happy

| GoldenZenith explică (pentru Darkmagic):

Mersi si eu pentru explicatii happy

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

El cum stie totul el a predestinat absolut totul, daca se intampla ceva diferit numai stie totul

| VelaJohnny a răspuns:

„Se spune ca", foarte bine zis. Oamenii spun multe, faza e ca nu toate sunt adevarate. Nu trebuie sa dai crezare oricui. Cand iti mai spune cineva ceva despre crestinism, intreaba-l unde se gaseste in manualul crestinilor, Biblia, acea informatie. Daca nu e scrisa acolo, inseamna ca e o inventie. Eu nu am gasit nicaieri scris in Biblie ca Dumnezeu ne-a destinat fiecaruia fiecare actiune sau eveniment din viata, ci contrariul, ca avem cu totii libertatea de a alege, si in functie de alegerile facute de noi, sau de altii, suferim sau nu. Poftim, daca vrei sa citesti despre acest subiect mai multe.

https://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2009252#h=2:0-10:171

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există Yehova. Poți să te rogi la lemne și pereți cât vrei că asta n-o să-ți schimbe viața cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-O Rugăciune este şi va fi Curabilă,
Atâta timp cât tu ai credință în D-zeu.

Nu cred în PREDESTÍNARE.

D-zeu are un plan Prestabilit Pentru Fiecare Dintre noi - Acela De-a ne face Diferiți(Unul de celălalt.)

Majoritatea Dintre noi Alergăm Pe Drumul Vieții...Ca Pe-o Pistă De Atletism.
-Încercând Să Prindem Fericirea,Să-Ngenunchiem Chinul Şi Suferința,intensificându-ne Gloria.

Eu cred, Totuşi, Că Încrederea în Propriile Forțe este Un "Atu", Pentru noi.

Nu cred că Destinul Are o Putere mai mare Decât D-zeu.

Dacă Destinul îți este Un Cumplit-Adversar,
Roagă-te...Şi Crezi în D-zeu!

Apoi, Vei Vedea Cum Toate Râurile şi Pârâurile Răului.
Se Vor Vărsa-n Oceanul Binelui.

| AlexeHellsing a răspuns:

Nimic nu este prestabilit. S-ar putea să încurci predestinarea cu preștiința. Nimic nu este predestinat de Dumnezeu, ci doar cunoscut de acesta. Într-adevăr, Dumnezeu are o lucrare pentru fiecare, dar depinde mereu de noi dacă o respectăm sau nu. Dumnezeu nu ne impune nimic, ci mereu ne lasă să alegem și ne ascultă, chiar dacă câteodată n-ar trebui s-o facă.

| GL757W a răspuns:

In Korea de nord si multe alte state de genu Dumnezeu nici nu existawinking poti u sa te rogi cui vrei ca nu vei rezolva nimic, doar stiintei in caz ca te faci bine

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns:

Dacă admitem ideea că Dumnezeu cunoaşte dinainte toate deciziile oamenilor, înseamnă că el este vinovat de tot ce se întâmplă, inclusiv de războaie, nedreptăţi şi suferinţe. Dar chiar aşa să fie? Putem afla răspunsul analizând ceea ce spune Dumnezeu despre sine.Scripturile arată că „Dumnezeu este iubire" şi că el „iubeşte dreptatea". El i-a îndemnat mereu pe slujitorii lui ‘să urască răul şi să iubească binele’.De nenumărate ori i-a invitat pe cei loiali să aleagă o cale de viaţă cu norme morale înalte. De exemplu, când a încheiat un legământ cu Israelul antic, D-zeu i-a zis poporului prin intermediul lui Moise: „Iau astăzi cerurile şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa ca să rămâi în viaţă, tu şi urmaşii tăi". I-ar îndemna oare un D-zeu drept şi iubitor pe oameni să facă binele, promiţându-le că vor fi răsplătiţi, dacă ar şti că oricum n-au nicio şansă de izbândă? În niciun caz! Un astfel de îndemn ar fi o dovadă de ipocrizie din partea lui.
Prin urmare, când vi se întâmplă ceva bun sau rău, nu trageţi concluzia că lucrurile au fost stabilite dinainte! De cele mai multe ori, „evenimentele neprevăzute" sunt pur şi simplu consecinţele deciziilor luate de alţi oameni, unele înţelepte, altele nu (Eclesiastul 9:11). Cu siguranţă, viitorul nu vă este stabilit dinainte! Viitorul vostru etern depinde de deciziile pe care le luaţi acum.

| NeaMih4i a răspuns:

Alta Intrebare!

| S5e a răspuns:

Hei☺️
Da,in adevar viitorul nostru(viata noastra)este cunoscuta de Dumnezeu.El stie ce umeaza sa se intample. Daca o persoana are cancer, sau o alta boala de genu(care nu se vindeca), si el crede ca poate fi vindecat/a, si se roaga. Dumnezeu poate sa mai ingaduie viata si sansa de scapare pentru acea persoana.Acum,depinde de persoana respectiva.Sunt foarte rare cazuri in care cineva sa ramana sanatos dupa o boala de genu(cancer).