| sempreinvolo30 a întrebat:

Se spune ca Dumnezeu-Tatăl, Dumnezeu-Fiul şi Dumnezeu-Spiritul Sfânt sant un singur Dumnezeu,iar majoritatea credinciosilor se intreaba cum poate fii posibil acest lucru, ceea ce il face pe Dumnezeu un mister.Astept raspunsuri doar de la cei care cred in Dumnezeu, ateii sant exclusi.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| HDeNiSaR a răspuns:

Dumnezeu este atotputernic, Isus este fiul lui Dumnezeu -a fost creat de acesta si prin urmare ii este inferior Tatalui iar Spiritul Sfant este forta activa a lui Dumnezeu- si demn de retinut nu sunt egali, nu fac parte din nici o trinitate - doar paganii se inchinau la triade de zei.

43 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"Astept raspunsuri doar de la cei care cred in Dumnezeu, ateii sant exclusi."
Fascistule.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu spirit? unde scrie in biblie de asa ceva sau de dumnezeu fiul? tu habar nu ai de propia biblia,iisus spune eu sunt fiul oricine va veni la mine va avea viata vesnica,nu spune el ca el e dumnezeu,nici unde in biblie nu scrie asa ceva el e fiul,mesia,cel uns,lumina etc
sfantul duh nu dumnezeu spiritul ce e aia,iar in vt se spune ca iahve a creat cu cineva totul si apoi judeca in mijlocul zeiilor el find zeul suprem,apropo iisus spune tata, tata de ce mai parasit, sau s-a rugat lui, nu era nebun sa se roage lui insuti, clar sunt 3 personaje diferite, iisus spune ca sfantul duh e o finta separata cand afirma ca nu trebuie negat duhul, fiul se mai iarta dar nu duhul desi citeste biblia

| milan9 a răspuns:

Daca i s-ar fi putut arata un "iphone 4" unui om din antichitate, exact acest lucru s-ar intreba: "Cum poate fi posibil?"
Unui necredincios irecuperabil dacă i s-ar vorbi despre o minune a lui Dumnezeu, la fel s-ar intreba: "Cum e posibil?"
Nu va crede, pentru ca nu are nici premisa: credinta in Dumnezeu- Dumnezeu pentru care totul este cu putinţă.

Pretentia omului de a devoala sau a "devora" taina ultimă a Divinităţii, cea mai profunda, taina ultima a misterului divin, dar pretentia este cel putin o impostura, o aroganţă stupida. sad

| sempreinvolo30 explică (pentru milan9):

Unul dintre scribi, care se apropiase şi le auzise discuţia aprinsă, ştiind că el le răspunsese foarte bine, l-a întrebat: „Care este prima dintre toate poruncile?" 29 Isus a răspuns: „Prima este: «Ascultă, o, Israele: Iahve, Dumnezeul nostru, este un singur Iahve

UNU SINGUR PENTRU VOI INSEAMNA3?

fAPTE7:55,56 55 Dar el, fiind plin de spirit sfânt, s-a uitat ţintă la cer şi a văzut gloria lui Dumnezeu şi pe Isus stând la dreapta lui Dumnezeu 56 şi a zis: „Iată, văd cerurile deschise şi pe Fiul omului stând la dreapta lui Dumnezeu!"

A STA LA DREAPTA SA NU INSEAMNA A FACE PARTE DIN ACEASI PERSOANA

Mat. 26:39, BC: „Mergând puţin mai înainte, [Isus Cristos] a căzut cu faţa la pământ şi S-a rugat, zicând: «Tatăl Meu, dacă este cu putinţă, să treacă de la Mine paharul acesta! Totuşi, nu cum voiesc Eu, ci cum voieşti Tu»". (Dacă Tatăl şi Fiul nu ar fi fost persoane distincte, această rugăciune nu ar fi avut sens. Isus şi-ar fi adresat rugăciunea lui însuşi, iar voinţa sa ar fi fost neapărat voinţa Tatălui.)

Ioan 8:17, 18, BC: „[Isus le-a răspuns fariseilor:] În Legea voastră este... scris că mărturia a doi oameni este adevărată; despre Mine Însumi mărturisesc Eu, şi despre Mine mărturiseşte şi Tatăl, care M-a trimis". (Isus a arătat clar că el era o persoană distinctă de Tatăl.)

Mar. 13:32, BC: „Cât despre ziua aceea sau ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii care sunt în cer, nici Fiul, ci numai Tatăl". (Desigur, nu aşa ar sta lucrurile dacă Tatăl, Fiul şi Spiritul sfânt ar fi egali, formând o singură Divinitate. Iar dacă Fiul nu ştia acest lucru din cauza limitelor naturii sale umane, aşa cum susţin unii, întrebarea este de ce nu ştia Spiritul Sfânt?)

Mat. 20:20–23, BC: „Mama fiilor lui Zebedei s-a apropiat de Isus... «Porunceşte», a zis ea, «ca, în împărăţia Ta, aceşti doi fii ai mei să stea unul la dreapta Ta şi altul la stânga Ta.» Şi răspunzând, Isus a zis:... «veţi bea paharul Meu, dar a sta la dreapta Mea şi la stânga Mea nu este un lucru pe care Eu să-l dau, ci este păstrat pentru aceia pentru care a fost pregătit de Tatăl Meu»". (Cât de ciudată ar fi această afirmaţie dacă, aşa cum se spune, Isus ar fi Dumnezeu! Oare şi aici a răspuns Isus numai potrivit „naturii sale umane"? Dacă Isus a fost într-adevăr, după cum spun trinitarienii, „Dumnezeu-om" — adică atât Dumnezeu, cât şi om, nu doar unul sau altul —, ar mai fi logică o asemenea explicaţie? Oare cuvintele din Matei 20:23 nu demonstrează mai degrabă că Fiul nu este egal cu Tatăl şi că Tatăl a rezervat pentru sine anumite drepturi?)

1 Cor. 11:3, BC: „Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat, că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos". (Este limpede deci că Cristos nu este Dumnezeu şi că Dumnezeu îi este superior lui Cristos.

De ce spiritul sfânt nu este o persoană?
Biblia compară spiritul sfânt cu apa. Când a promis că îşi va binecuvânta poporul, Dumnezeu a spus: „Voi turna apă peste cel însetat şi pâraie line peste locul uscat. Voi turna spiritul meu peste sămânţa ta şi binecuvântarea mea peste urmaşii tăi" (Isaia 44:3).
Când Dumnezeu îşi ‘toarnă’ spiritul peste slujitorii săi, ei devin ‘plini de spirit sfânt’ sau ‘se umplu de spirit sfânt’. Biblia spune că Isus, Ioan Botezătorul, Petru, Pavel, Barnaba şi discipolii adunaţi cu ocazia Zilei Penticostei din 33 e.n. s-au umplut de spirit sfânt sau au devenit plini de spirit sfânt (Luca 1:15; 4:1; Faptele 4:8; 9:17; 11:22, 24; 13:9).
Dar ce crezi: Ar putea fi o persoană ‘turnată’ peste mai multe persoane? S-ar putea afirma despre o persoană că poate ‘umple’ un grup de persoane? Categoric, nu! Aşa ceva este absurd! Biblia vorbeşte despre persoane ‘pline’ de înţelepciune, de pricepere sau chiar de cunoştinţă exactă. Însă nu spune niciodată că o persoană a fost ‘umplută’ cu altă persoană (Exodul 28:3; 1 Regi 7:14; Luca 2:40; Coloseni 1:9).
Termenul grecesc tradus prin „spirit" este pneúma, care transmite şi ideea de putere invizibilă. Potrivit unui dicţionar, termenul pneúma „înseamnă vânt. . . şi respiraţie; apoi, în special, spirit, care, asemenea vântului, este invizibil, imaterial şi puternic" (Expository Dictionary of New Testament Words, de W. E. Vine).
Aşadar, este cât se poate de clar că spiritul sfânt nu este o persoană.

Pentru tine este o taina si un miracol pentru ca asa ai fost obisnuit si asta vrei sa crezi, dar daca nu cercetezi totul in ansamblu, nu vei vedea niciodata.

| neneacelrau a răspuns (pentru milan9):

Nu ti mai bate capul cu raspunsuri lungi. Logica cea mai simpla castiga. Uita te la raspunsul meu.

| milan9 a răspuns:

Asta din moment ce omul nu-şi cunoaste nici măcar lungul nasului, slabiciunile si alte lucruri simple, elementare lui, cum ar fi spre exemplu ceea ce ar trebui să consume sau să nu consume pentru a scăpa de flatulaţie... Dar omul se aruncă să-L apuce de-un picior pe Dumnezeu şi să-i facă "studiu de caz"...

| milan9 a răspuns:

Daca si alte popoare au pastrat asemeni evreilor in Vechiul Testament ideea ca Divinitatea este trinitate de ipostasuri, de manifestari ale Unicei Naturi sau Firi divine, asta înseamna că aşa S-a lăsat Dumnezeu descoperit peste tot: ca fiind Unitate în Trinitate de ipostasuri. Aşa se revelează Dumnezeu în Noul Testament.

"Întâiul născut" este altceva decât "creatura", dar necreştinii nu vor dori niciodată să vadă asta.

FIUL LUI DUMNEZEU este cel care a creat totul. El nu este "creatura". ruşine veşnica sectantilor care Îl confundă pe Creator cu "creatura"!

"Întâiul născut" este prezentarea în limbaj simbolic a faptului că Fiul este născut din Tatăl "ma înainte te toţi vecii", sau o "naştere" continuă (dar nu în termenii embriogenezei umane!) tot la fel cum Duhul Sfânt purcede sau PROVINE continuu din veşnicie din Tatăl!

"Întâiul născut" subliniază în limbaj metaforic (limbaj stilistic în care Biblia este extrem de condensată) apropierea maximă, unică prin natura ei, între Tatăl şi Fiul (singurul numit distinct şi nominal Fiu în toată Scriptura!).

Numitorul comun, punctul comun între cele trei ipostasuri ale Treimii îl reprezintă FIREA sau NATURA DIVINĂ (diferită de firea sau natura umană!) unică şi comună celor trei ipostasuri personale.

| milan9 a răspuns:

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon inseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "mesterita" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

Dar bine spune Scriptura despre unii rătăciţi: "aveți ochi dar nu vedeți, urechi dar nu auziți".

| sempreinvolo30 explică (pentru milan9):

Nu cumva cel ratacit esti tu?

Care este originea acestei învăţături false? Într-o enciclopedie se arată că ‘dogma Sfintei Treimi este o invenţie de la sfârşitul secolului al IV-lea’. Aceeaşi lucrare adaugă: „Într-un anumit sens, acest lucru este adevărat. . . Ideea de «Dumnezeu din trei persoane» nu a fost clar enunţată şi, cu siguranţă, nici bine asimilată în viaţa şi convingerile religioase ale creştinilor înainte de sfârşitul secolului al IV-lea". (New Catholic Encyclopedia, 1967, volumul 14, pagina 299)
„Conciliul de la Niceea s-a întrunit la 20 mai 325 [e.n.]. Constantin însuşi a prezidat. El a condus în mod activ discuţiile şi a propus personal. . . formula de importanţă majoră care avea să exprime relaţia lui Cristos cu Dumnezeu în crezul adoptat de conciliu, şi anume: «de aceeaşi substanţă cu Tatăl». . . Intimidaţi de împărat, episcopii, cu excepţia a doi, au semnat crezul, deşi mulţi au făcut-o împotriva voinţei lor." (Encyclopædia Britannica, 1970, volumul 6, pagina 386)

Ce spune Biblia? „Ştefan, fiind plin de Duh Sfânt, şi-a aţintit ochii spre cer, a văzut slava lui Dumnezeu şi pe Isus stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu şi a zis: «Iată, văd cerurile deschise şi pe Fiul Omului stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu»." (Faptele 7:55, 56, Cornilescu, 1996)
Ce a dezvăluit această viziune? Umplându-se de duh sfânt, adică de forţa activă a lui Dumnezeu, Ştefan l-a văzut pe Isus ‘stând la dreapta lui Dumnezeu’. Aşadar, este cât se poate de clar că Isus nu a devenit Dumnezeu după ce a fost înviat la cer, ci, dimpotrivă, o fiinţă spirituală distinctă. În plus, această relatare nu menţionează o a treia persoană lângă Dumnezeu.
După ce a încercat, fără succes, să găsească pasaje biblice care să susţină doctrina Trinităţii, preotul dominican Marie-Émile Boismard a scris următoarele: „Afirmaţia că există trei persoane într-un singur Dumnezeu. . . nu se găseşte nicăieri în Noul Testament" (À l’aube du christianisme — La naissance des dogmes).

(Matei 26:39) Şi, ducându-se puţin mai departe, a căzut cu faţa la pământ, s-a rugat şi a zis: „Tată, dacă este cu putinţă, să treacă de la mine paharul acesta! Totuşi, nu cum vreau eu, ci cum vrei tu".
(Ioan 14:28) Aţi auzit că v-am zis: Plec şi mă voi întoarce la voi. Dacă m-aţi iubi, v-aţi bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine.
(1 Corinteni 15:27, 28) Căci Dumnezeu „a supus toate lucrurile sub picioarele sale". Dar, când zice că «toate lucrurile i-au fost supuse», este clar că în afară de cel ce i-a supus toate lucrurile. 28 Însă, când toate lucrurile îi vor fi supuse, atunci şi Fiul însuşi se va supune Celui ce i-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu să fie totul pentru toţi.
(Coloseni 1:15, 16) El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creaţia, 16 pentru că prin el au fost create toate celelalte lucruri din ceruri şi de pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie guvernări, fie autorităţi. Toate celelalte lucruri au fost create prin el şi pentru el.
De aici reiese foarte clar ca Dumnezeu este mai mare ecat fiul sau Isus si sant de fapt 2 persoane diferite
Apoi spiritul sfant este o forta nu o prsoana

| sempreinvolo30 explică (pentru milan9):

Intai nsacut inseamna prima creatura creata de Dumnezeu, ceea ce o poate intelege si un copil de 7 ani.
Iar faptul ca a fost creat demonstreaza ca este inferior lui Dumnezeu

| milan9 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

RUŞINE! Pentru nepricepere, dar mai cu seamă pentru reavoinţă! sad

"Întâiul născut" este CU TOTUL ŞI CU TOTUL ALTCEVA decât "creatura", dar… "NE-CREŞTINII" nu vor dori niciodată să vadă asta. FIUL LUI DUMNEZEU este Cel care a făcut toată "Creatura"! O continuă blasfemie aduc cei care Îl confundă cu "creaţia Sa"!

"Întâiul născut" este prezentarea limbaj simbolic a faptului că Fiul este născut din Tatăl "ma înainte te toţi vecii", sau o "naştere" continuă (dar nu în termenii embriogenezei umane!) tot la fel cum Duhul Sfânt purcede sau PROVINE continuu din veşnicie din Tatăl!

"Întâiul născut" subliniază în limbaj metaforic (limbaj stilistic în care Biblia este extrem de condensată) apropierea maximă, unică prin natura ei, între Tatăl şi Fiul (singurul numit distinct şi nominal Fiu în toată Scriptura!).

Numitorul comun, punctul comun între cele trei ipostasuri ale Treimii îl reprezintă FIREA sau NATURA DIVINĂ (diferită de firea sau natura umană!) unică şi comună celor trei ipostasuri (Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh).

| anonim_4396 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Ba? NASCUT >NU FACUT.care s-a nascut mai inainte de toti vecii.deci cand Ddumezeu a spus; sa fie lumina, acela a fost cuvantul, primul nascut, prin care toate s-au facut.deci Iisus nu a fost creat.cand Dumnezeu a spus; sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra, a cui a NOASTRA ma? a lui Dumnezeu in cele trei ipostasuri.trup,suflet si duh.iar suflet si duh nu este una si aceeasi cata vreme trupul este templul duhului sfant.ma baiete nu te pierde ca e pacat. judeca logic daca stii ceti in biblie. daca nu, lasa-te ca decat sa gresesti si sa duci in ratacire pe altii mai bine mai citesti si te mai rogi, un timp.

| sempreinvolo30 explică (pentru anonim_4396):

Pai da Dumnezeu vorbea cu Isus dar nu înseamnă că făcea parte din din el. De fapt aici are o aplicare spirituala deoarece el este ființă spirituala iar noi carnala de aceea aici se refera ca noi putem reflecta calitățile lui Dumnezeu și a lui Isus

| anonim_4396 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Puiule daca din isvor pleaca un parau si yu pe parcurs bei o cana de apa, din orice loc ai luao tot iti astampara setea si are aceleasi calitati. uiti ce a spus IIsus; veniti cei insetati sa va dau apa vietii.apa vietii vine da la Dumnezeu care este izvorul tuturor bunatatilor.trupul primeste ale pamantului si materiei, iar duhul sfant, daca vrednic esti sa fii salasluit de acesta va primi cele spirituale devenind tu desavarsit prin lucrarea duhului care nu e strain de Dumnezeu ci dumnezeu insusi.

| sempreinvolo30 explică (pentru anonim_4396):

Psalmi36:9 Căci la tine este izvorul vieţii,
prin lumina ta vedem lumina
Si spune chiar clar "la tine" deci o persoana nu la "voi" 3 persoane

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este vorba acolo limitele exprimarii limbajului de atunci al profetului, dar expresia "sa facem om" (si multe alte zeci de expresii la plural) exprima un dialog in cadrul divinitatii. Divinitatea unica avand ca numitor comun o singura Fire sau Natura ("potential" divin) se manifesta in exterior ca trinitate de ipostasuri distincte. Acesta este mesajul Scripturii.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de astea sigur nu stiai: happy

Mantuitorul Iisus este din vesnicie! Iisus le-a zis: „Adevarat, adevarat va spun ca mai înainte ca sa se nasca Avraam, sunt Eu." ( expresia SUNT EU ce spune? Este EXPRESIA PRIN CARE ESTE EXPRIMAT DUMNEZEU pe tot parcursul vechiului Testament.

- Si mai departe spune clar! De aceea v-am spus ca veti muri în pacatele voastre; caci, daca nu credeti ca EU SUNT (cuvinte care Il identifica pe Fiul lui Dumnezeu cu Yahve), veti muri în pacatele voastre."

Isaia: 7, 14 De aceea, Domnul însusi va va da un semn: „Iata, fecioara va ramâne însarcinata, va naste un Fiu si-I va pune numele Emanuel.,
Matei : „Iata, fecioara va fi însarcinata, va naste un Fiu, si-I vor pune numele Emanuel" care, talmacit, înseamna: "Dumnezeu este cu noi."

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau acestea:
- Ioan 8, 24 EU SUNT! adica DUMNEZEU in chip de om. Nu a fost pentru Dumnezeu dificila minunea Intruparii si venirii Sale printre oameni. Iisus a spus: Voi Ma numiti „Învatatorul si Domnul (Yahve)" si bine ziceti, caci sunt!,

"Doamne", I-a zis Filip, „arata-ne pe Tatal, si ne este de ajuns."
Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal. Cum zici tu, dar: „Arata-ne pe Tatal"?

MATEI 28, 19. Botezati in numele TATALUI, FIULUI SI AL DUHULUI SFANT.
si a zis Petru: „si fiecare din voi sa fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfântului Duh.
"Dar când au crezut pe Filip, care propovaduia Evanghelia Împaratiei lui Dumnezeu si a Numelui lui Isus Hristos, au fost botezati, atât barbati cât si femei." - Fapte 8, 12
18 Oricine crede în El nu este judecat; dar cine nu crede a si fost judecat, pentru ca n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Toate, DAR ABSOLUT TOATE problemele şi neînţelegerile anticrestinilor legate de UNITATEA Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este egal cu Tatăl, nicidecum inferior sau supus Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| sempreinvolo30 explică (pentru milan9):

Ce iti spun aceste versete?
(Ioan 14:28) Aţi auzit că v-am zis: Plec şi mă voi întoarce la voi. Dacă m-aţi iubi, v-aţi bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine.
(Matei 16:16) Răspunzând, Simon Petru a zis: „Tu eşti Cristosul, Fiul Dumnezeului celui viu!"
Unu spune clar ca Dumnezeu este superior fiului iar celalalt arata ca Isus nu este Dumnezeu ci este fiul sau.
Ce este asa greu de inteles?

| milan9 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon înseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "meşterită" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

Dar bine spune Scriptura despre unii rătăciţi: "aveți ochi dar nu vedeți, urechi dar nu auziți".

| milan9 a răspuns:

Gruparea ta vine cu afirmatii luate din nu stiu care enciclopedii scrise de cei fideli gruparii, sau cu extrase din cine stie ce contexte...

Foarte interesant este faptul că atunci, la Sinoade, Biserica a apărat învăţătura creştină în faţa mai multor erezii, iar validitatea funcţiei sale de păzitoare a învăţăturii drepte încă din acea perioada este recunoscută astăzi de toate cultele creştine, aproape 40000 de culte, mai putin o secta care face exceptie... trebuia sa vina probabil si o astfel de ratacire. sad

Ce s-ar fi ales din învăţătura creştină dacă nu erau cele şapte sinoade ecumenice care să o apere? Ar fi fost pur şi simplu transformată şi denaturată de acele erezii. Dar Fiul lui Dumnezeu a garantat păstrarea neschimbată,,, fără pată" a acestei Biserici până la sfârşitul veacului.

| milan9 a răspuns:

La "Sinodul ecumenic de la Niceea" nu s-au adăugat învățături noi, ci doar s-au confirmat cele care deja existau.

Dacă s-a ajun să se discute atunci problema, dacă a existat UNANIMITATE într-o chestiune FUNDAMENTALĂ pentru creștinism, acest lucru nu poate să arate decât faptul că învățătura despre cele trei Persoane confirmate de Biblie!

| milan9 a răspuns:

Dacă ne-am imagina situația în care creștinătatea nu ar fi avut habar de asta, cum ar fi acceptat 318 episcopi ce erau trecuți deja prin torturi și persecuții, cum ar fi acceptat zic, un adaos cu totul nou care le-ar fi schimbat credința? Dar nu s-a întâmplat acest lucru! Treimea de Persoane era cunoscută în Creștinătate de vreo 300 de ani deja!

| Lizzu a răspuns:

--De ce faci discriminare pe baza religiei persoanelor?
Cand vrei sa afli ceva, parerea ta se formeaza si din argumente pro si contra.
Deci din cele doua tabere vei trage o concluzie.
Nu poti trage o concluzie completa doar pe argumente pro si doar dintr-o sursa si atat...

Consultand doar o sursa iei ce ti se pune pe tava fara a face asocieri si fara sa-ti folosesti filtrul gandirii proprii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este vesnic, oar eu prin prisma celor cativa ani care ii traiesc pe pamant pot intelege cele trei ipostasuri ale lui Dumnezeu care sant aratate in biblie; tatal care este Duh. fiul Isus Hristos care este cuvantul intrupat si dumnezeu adevarat trimis de tatal, si duhul sfant care de la tatal purcede.fizic vorbind,cam cum as fi eu, fiul meu care face orice il trimit sa faca, dar si cand face ce vrea dansul face bine si nu am ce-i reprosa, si legatura noastra de sange si iubirea tata-fiu care ne leaga si anima aceasta relatie in mod placut, pozitiv si constructiv.

| sempreinvolo30 explică (pentru anonim_4396):

Duhul nu este Dumnezeu ci este o forta, o putere
(Faptele 1:8) dar veţi primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi şi-mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria şi până în cea mai îndepărtată parte a pământului".
(Faptele 2:1–4) Ziua sărbătorii Penticostei începuse deja şi toţi erau împreună în acelaşi loc. 2 Deodată, din cer s-a auzit un zgomot ca vâjâitul unui vânt puternic şi a umplut toată casa în care stăteau. 3 Şi au văzut nişte limbi ca de foc, care s-au împărţit, aşezându-se câte una pe fiecare dintre ei. 4 Toţi s-au umplut de spirit sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, aşa cum îi făcea spiritul să vorbească.
Aici nu este amintit nimic nici de Isus si nici de Dumnezeu, apoi este scris ca toti au fost umplutu de aceasta putere care le da dea posibilitatea sa vorbeasca in limbi. Daca ar fi fost cum zici tu, ar fi insemnat ca cei 3 dumnezei sa intyre in aceste persoane... sa fim seriosi

| anonim_4396 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Cum ma trei dumnezei? esti nebun? la botezul lui Iisus in apa iordanului, s-a auzit vocea tatalui, duhul sfant in chip de porumbel si Iisus in apa.erau trei si totusi unul, asa cum a facut si nu stiu care sfant, care, ca sa explice treimea a luat o caramida si a strans-o in mana.apa a curs in jos, focul s-a ridicat in sus, si lutul a ramas in mana lui.citeste biblia mai bine si mai cu atentie.lasa ziua cincizecimii ca planul domnului nu a inceput atunci si nu s-a terminat atunci.adu-ti aminte ce spunea inaintemergatorul domnului; pui de naparci, cine v-a invatat sa fugiti de urgia ce vine? adevarat va spun, securea a si fost infipta la radacina copacului.iar profetiile care s-au adeverit sat multe referitoare la sfanta treime.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau, iată spre exemplu o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca PERSOANĂ, şi chiar PERSOANĂ DIVINĂ:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh." (Enumerarea prezintă CLAR EGALITATEA cu Tatăl şi cu Fiul)

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

Fapte 20, 28. Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.

Efeseni 4, 30 -"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării."

Evrei 2, 4- " Împreună mărturisind şi Dumnezeu cu semne şi cu minuni şi cu multe feluri de puteri şi cu darurile Duhului Sfânt, împărţite după a Sa voinţă?"

Fapte 7, 51 "Voi cei tari în cerbice şi netăiaţi împrejur la inimă şi la urechi, voi pururea staţi împotriva Duhului Sfânt, precum Şi părinţii voştri, aşa şi voi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Multamesc pentru completare, uite de aia e biserica tare si puternica, si vie precum Dumnezeu este. aviz hulitorilor care se numesc atei.ori satanisti. Dumnezeu unul este si e mare si glorios.

| sempreinvolo30 explică (pentru milan9):

Tinere,a fii botezat in numele tatalui al fiului si al spiritului sfant inseamna ca cei botezati nu sant cei abia nascuti cum fac majoritatea, ci inseamna ca acumulezi cunostinta despre cei 3 si dupa e intelegi si accepti aceste adevaruri adica ca tatal este superior fiului si ca d. sfant este forta activa alui Dumnezeu, si demonstrezi in viata ta ca aplici sfaturile din Biblie te poti si boteza.

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui
Pavel a citat din Psalmul 95 şi de aceea a putut spune „aşa cum zice Duhul Sfânt". Scripturile sunt inspirate de Dumnezeu prin spiritul său sfânt.
Psalmul 95:7, 8
(Psalmul 95:7, 8) "Căci el este Dumnezeul nostru, iar noi suntem poporul păşunii lui şi oile mâinii sale. Astăzi, dacă ascultaţi glasul său,  8 nu vă împietriţi inima ca la Meriba, ca în ziua de la Masa, în pustiu,"

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.
In 1 rand este numit mangaietor sau ajutor dar nu DUMNEZEU, apoi venera de la Dumnezeu de sus si e normal doar este oputerea sa, dar daca toti 3 sant egali, de ce trebuia sa vina de sus, cand isus era langa ei? Sau de ce nu a zis isus ca il va trimite el sau ei? Si de aici reiese superioritatea lui Dumnezeu
Versetul asta este foarte clar.In acest verset reiese clar ca in acel moment Isus era pe pamant iar Dumnezeu in cer deci nu erau unu in altul apoi ca sp.sf. avea sa vina direct de la Dumnezeu deci...concluzia o stii si singur

Efeseni 4, 30 -"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării.

Nu putem intrista ceva ce nu este o persoana, aici se refera la a ignora sfaturile Bibliei scrise sub îndrumarea spiritului sfânt deci il intristam pe Dumnezeu. putem evita să întristăm spiritul sfânt. Cum anume? ‘Umblând şi trăind întotdeauna prin spirit.’ În felul acesta, nu permitem dorinţelor carnale nepotrivite să pună stăpânire pe noi şi nu dezvoltăm trăsături rele

Nu uita sp.sf se refera la forta activa sau puterea lui Dumnezeu
geneza1.2 2 Pământul era fără formă şi pustiu, iar pe suprafaţa adâncului de ape era întuneric; şi forţa activă a lui Dumnezeu se mişca încoace şi încolo pe suprafaţa apelor.
Aici nu este amintit dumnezeu sau isus, deoarece dumnezeu s-a folosit binenteles de forta sa pentru a crea totul

| milan9 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Masacrati Scriptura si introduceti doctrine stranii direct in textul biblic. Ce sustinere are termenul inventat de "forta activa" - un termen care nu este nici vreun sinonim pentru ceva si nici nu clasifica vreo realitate inteleasa corect.

| milan9 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Interpretari subiective gresite. Din astea tot sunt vreo 40000 de variante, dar Dumnezeu nu autorizeaza nici erezia, nici manipularea nici contradictiile a 40000 de secte diferite.
El a lasat o singura Biserica. Doar UNA.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nici aceste versete nu sunt clare, transparente, atunci manipularea unora devine chiar "spalare pe creier"... happy (versete care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca PERSOANĂ, şi chiar PERSOANĂ DIVINĂ):

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT (pe Duhul Sfant) părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE (ale Duhului SDfant), timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce in Prima carte a Bibliei o Persoana pare ca se adreseaza celorlalte in cadrul aceleiasi "Instante divine"?
De ce de zeci de ori in prima carte a Bibliei verbul a crea (barak) este folosit doar la singular (O singura divinitate, o singura Natura sau Fire divina) dar Subiectul este INTOTDEAUNA la plural "noi" sa face, "noi" sa cream, etc...
Elohim este PLURALUL, si literal ar insemna Dumnezeu dar la plural! Cum au putut evreii sa pastreze acest termen daca toata existenta lor au dus o lupta cu politeismul? Simplu: Dumnezeu este UNUL SINGUR dar in trei ipostasuri, manifestari unite indestructibil prin aceewasi Fire si Natura divina.
Cine este omul pentru a nega lucrarea tainica a lui Dumnezeu, si mai ales prin raportare la ce?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi iată o problemă pe care teoria greşită a unui anume cult nu poate să o explice:
dacă se afirmă în mod greşit că o Persoană (divină) nu poate "umple" alte persone (umane), cum se explică atunci modul în care Dumnezeu I s-a arătat lui Avraam la stejarul Mamvri prin fizionomia distinctă a TREI ÎNGERI (sugestie a Sfintei Treimi) care i s-au adresat distinct lui Avraam?

Este oare un lucru pe care un anumit cult I l-a stabilit lui Dumnezeu a fi imposibil?

| sempreinvolo30 explică (pentru milan9):

Foloseste logica:daca esti cu cineva, nu ii spui :hai sa facem asta deci "noi" dar santeti 2 persoane diferite.Tot la fel Dumnezeu vorbea cu Isus care era langa el nu in el.
Ai spus bine spalare pe creier.Deci creierul tau este murdar si are nevoie de curatare. Daca tu preferi sa sustii niste traditii mostenite care nu au baza biblica, problema ta.
Vorbesti acii de un stejar, dar confirmarea din Biblie unde este? Ma apuc acum sa caut in toata biblia unde este acest stejar, fii mai explicit si eu iti dau raspunsul

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Cum poate fi posibil acest lucru? Iti spun eu:este ceva numit minciuna, falsitate, inconcordant cu lumea in care traim si logica.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Iti pot da un exempluri pntr-o analogie (putin departata de subiect) ce trimite tot la monoteism, spre exemplu Allah.
Sansele ca Alllah (care este prezentat ca avand o singura fire si un singur ipostat) sa fi creat lumea este aceea din cauza unor atribute negative tipic oamenilor (plictiseala, nerabdare), sau poate si din dragoste pentru viitoarea creatie.

Insa noi, ca si crestini, putem afirma ca o cauza a creeri universului, pamantului inclusiv noi, sa fie din pricina dragostei Tatalui, ce se revarsa asupra Fiului, in mod continuu
Desi este un singur Dumnezeu, o singura fire, are 3 ipostasuri, Tatal, Fiul si Duhul Sfant, fapt revelat inca din timpul lui Moise si intemeiat la primele sinoade bisericesti.

| sempreinvolo30 explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Asta este parerea ta personala, dar nu si ceea ce transmite Biblia.In Biblie nici macar nu se gaseste cuvantul trinitate inventat de preoti, Iar aceasta invatatura gresita ii indeparteaza pe oameni de Dumnezeu deoarece este ceva ilogic ce pamantenii nu inteleg
Si din p.d.v. logic un tata nu poate fii la fel de puternic de egal ca si fiul sau
Iar cum Biblia este o carte logica chiar asa si spune:
(Ioan 14:28) Aţi auzit că v-am zis: Plec şi mă voi întoarce la voi. Dacă m-aţi iubi, v-aţi bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine.
Aici pe langa faptul ca arata ca Isus si Dumnezeu erau in locuri diferite, deci unul pe pamant iar altul in cer, Arata si superioritatea lui Dumnezeu in comparatie cu Fiul.
Este adevarat ca si Isus este un Dumnezeu, deoarece ne este superior noua oamenilor
(Filipeni 2:9–11) De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume, 10 pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ, 11 şi orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domn spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl.
Observi?"Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată " deoarece cand era pe pamant era chiar inferior si ingerilor deci inferior si lui dumnezeu
Dar numai unul este atotputernic, nu vei gasi in toata biblia ca spiritul sfant sau isus sa fie numiti atotputernici.
rev1:8 Eu sunt Alfa şi Omega", spune Iehova Dumnezeu, „Cel care este, care era şi care va veni, Cel Atotputernic".

ce iti spune versetul din Isaia44:6?
(Isaia 44:6) Iată ce a spus Iehova, Regele lui Israel şi Răscumpărătorul lui, Iehova al armatelor: «Eu sunt cel dintâi şi eu sunt cel de pe urmă, în afară de mine nu există alt Dumnezeu!

Sa remarcam ca se refera la o singura persoana:în afară de mine nu există alt Dumnezeu!
Faptul ca ei sant in unitate si s-a comportat asa cum la invatat tatal sau aste alta treaba, dar nu trage concluzia ca sant egali

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Voi unde credeti ca a stat Biblia pana acum 2 secole (pana ati aparut voi)?

A stat cumva Scriptura intr-o biblioteca uitata de lume timp de 1800 de ani? Pana acum 19 secole nu a deschis-o nimeni si acum voi ati (re)descoperit-o sau cum?

| milan9 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

De acestea ce spui, frate? (Câteva din ATRIBUTELE DIVINE ale Fiului lui Dumnezeu):

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

| neneacelrau a răspuns:

Papushe te rog sa ti deschizi mintea si te intreb si eu 2 lucruri care iti vor raspunde intrebarii tale: 1 Omenirea este una singura da? Si in cadrul omenirii sunt mai multe persoane? Te rog sa ai bunul simt sa nu mi raspunzi ca ai inteles ce vreau sa spun.